Omiń menu i przejdź do treści strony
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska

Kultura

Europejska Noc Muzeów z Witkacym w Słupsku

𝗘𝗨𝗥𝗢𝗣𝗘𝗝𝗦𝗞𝗔 𝗡𝗢𝗖 𝗠𝗨𝗭𝗘𝗢́𝗪
𝘇 𝗪𝗶𝘁𝗸𝗮𝗰𝘆𝗺 𝘄 𝗦ł𝘂𝗽𝘀𝗸𝘂 
17 maja 2025 (sobota) Szarych Szeregów 12
w Białym Spichlerzu - ul. 
od 18:00 do 23:00
(ostatnie bilety wydajemy o godzinie 22:00)
Wstęp wolny!
𝟮𝟬𝟮𝟱 𝗿𝗼𝗸 𝗽𝗼𝗱 𝘇𝗻𝗮𝗸𝗶𝗲𝗺 𝗪𝗶𝘁𝗸𝗮𝗰𝗲𝗴𝗼 𝘀𝘁𝗼𝗶! W tym roku przypada 𝟭𝟰𝟬. 𝗿𝗼𝗰𝘇𝗻𝗶𝗰𝗮 𝘂𝗿𝗼𝗱𝘇𝗶𝗻 Stanisława Ignacego Witkiewicza, 𝟲𝟬. 𝗿𝗼𝗰𝘇𝗻𝗶ca 𝘂𝘁𝘄𝗼𝗿𝘇𝗲𝗻𝗶𝗮 𝗸𝗼𝗹𝗲𝗸𝗰𝗷𝗶 Witkacego w Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku oraz 𝟭𝟬𝟬. 𝗿𝗼𝗰𝘇𝗻𝗶𝗰a 𝘇𝗮ł𝗼𝘇̇𝗲𝗻𝗶𝗮 𝗽𝗿𝘇𝗲𝘇 𝗮𝗿𝘁𝘆𝘀𝘁𝗲̨ 𝗷𝗲𝗱𝗻𝗼𝗼𝘀𝗼𝗯𝗼𝘄𝗲𝗷 𝗙𝗶𝗿𝗺𝘆 𝗣𝗼𝗿𝘁𝗿𝗲𝘁𝗼𝘄𝗲𝗷 𝗦. 𝗜. 𝗪𝗶𝘁𝗸𝗶𝗲𝘄𝗶𝗰𝘇.
W roku witkacowskich rocznic spotykamy się w Białym Spichlerzu z samym Witkacym!
Artysta potwierdził swoją obecność (w kolejnym wcieleniu), obiecał, że będzie można z nim porozmawiać i robić wspólne zdjęcia.
Oprócz tego także obrazy z największej na świecie kolekcji Stanisława Ignacego Witkiewicza obudzą się do życia! Modele i modelki Witkacego poruszać się będą w sąsiedztwie pastelowych portretów prezentowanych na wystawie stałej na drugim piętrze Białego Spichlerza. Na obu witkacowskich kondygnacjach budynku słupskie muzealniczki opowiadać będą o życiu artysty, tajemnicach jego warsztatu, portretowanych przyjaciołach i klientach jednoosobowej firmy portretowej „S. I. Witkiewicz” oraz o budowaniu wspaniałej kolekcji należącej do MPŚ. Można będzie także wykonać sobie zdjęcie w stylu „Portretu Wielokrotnego Witkacego” na specjalnym systemie luster.
Na dwóch kolejnych piętrach Białego Spichlerza autorzy wystawy „W nawiązaniu do Witkacego” przybliżą znajdujące się tam zbiory sztuki współczesnej, wśród których znaleźć można takie wielkie polskie nazwiska jak Olga Boznańska, Leon Wyczółkowski, Julian Fałat, Juliusz Kossak, Jacek i Rafał Malczewscy, a nawet sam Jan Matejko! Towarzyszyć im będzie opowieść o najstarszej polskiej monecie – denarze Bolesława Chrobrego – którą na co dzień zobaczyć można w Zamku Książąt Pomorskich (jeden z dwóch tylko egzemplarzy w Polsce!).
Na ostatniej kondygnacji poświęconej powojennemu miastu i jego mieszkańcom można będzie zobaczyć pamiątki związane z osadnikami, które nie są na co dzień prezentowane na stałej ekspozycji i porozmawiać z kuratorką wystawy i autorką wywiadów ze słupszczanami, które ukazały się m.in. w książce „Spotkaliśmy się w Słupsku”. Tutaj także zobaczyć będzie można pokaz przędzenia wełny na kołowrotku, zapomnianej dziś umiejętności, która jeszcze niedawno była powszechna wśród kobiet przybywających na Pomorze z terenów wiejskich oraz tych, które na Pomorzu zostały.
Nie zabraknie niezawodnych przyjaciół Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku: słupskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, obok których w Sali Wernisażowej na parterze zaprezentowane będą tajniki Mapy Lubinusa, a także na 5 piętrze obok wystawy „Słupsk. Miasto i ludzie” prezentowana będzie kolekcja znanego kolekcjonera z pobliskiego Kończewa, Stanisława Wrześniaka, który pokaże wycinek swoich zbiorów związanych ze Słupskiem i Stolpem.
Oprócz tego zapraszamy do Sali Wernisażowej na warsztaty muzealników: wykonywanie kolaży inspirowanych wystawą ukraińskiego artysty Mykoły Solonaira, budowanie z papieru Białego Spichlerza, nauka podstaw kaligrafii, układanie origami oraz warsztaty druku metodą cyjanotypii (wyjątkowo na I piętrze). O godzinie 20:00 specjalne warsztaty poprowadzi Teatr Lalki Tęcza – związane będą z wystawą czasową „Bunsch w Tęczy” prezentowanej w Sali Wernisażowej.
Tej nocy muzealne wydawnictwa w sklepiku dostępne będą ze zniżką 10%!
Ze względów bezpieczeństwa Muzeum zastrzega sobie możliwość ograniczania wstępu do Białego Spichlerza i na poszczególne wystawy w zależności od liczby zwiedzających na poszczególnych kondygnacjach.
Oczekujących na wejście zapraszamy do tańców na trawniku w rytm szlagierów w wykonaniu zespołu „& Band - Kapela znad Słupi” i korzystania z oferty foodtrucka.
Osoby, które zwiedziły Biały Spichlerz zachęcamy do kontynuowania przygody z Nocą Muzeów w Herbaciarni w Spichlerzu Richtera (do 23:00), gdzie prezentowana jest wystawa „Diversitas” - wystawa prac fotograficznych uczniów V klasy o profilu technik fotografii i multimediów Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku, Baszcie Czarownic i Willi Schultza/ Hufiec ZHP przy ul. Partyzantów 31, gdzie prezentowana jest wystawa poświęcona historii harcerstwa.
Wstęp wolny. Przy wejściu rozdawane będą pamiątkowe muzealne zakładki.
Wejście do Białego Spichlerza wyłącznie od strony rzeki.
Parkowanie obok Spichlerza nie będzie możliwe.
17 maja od 18:00 zapraszamy na NOC Muzeów do Białego Spichlerza, w ten dzień słupska siedziba będzie nieczynna.
18 maja cała siedziba nieczynna.
𝗦𝗲𝗿𝗱𝗲𝗰𝘇𝗻𝗶𝗲 𝘇𝗮𝗽𝗿𝗮𝘀𝘇𝗮𝗺𝘆!

Data wydarzenia 
Potrójny Jubileusz Miasta Słupska

Potrójny Jubileusz Miasta Słupska

Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania!

Potrójny Jubileusz Miasta Słupska
plakat informacyjny z treścią jak w artykule.
Zagrożenia w cyberprzestrzeni

Zagrożenia w cyberprzestrzeni

Serdecznie zapraszamy na spotkanie w ratuszu

Zagrożenia w cyberprzestrzeni

Kalendarz wydarzeń

Symbol uwagi Alert!
Dzieje się w Słupsku! Zaplanuj maj pełen rozrywki i inspirujących spotkań!
Informator na rok szkolny 2025/2026 - oferta szkół ponadpodstawowych 
Trwa konkurs ekologiczny "W wodzie się nie mieści". Szczegóły dostępne TUTAJ.
Trwa nabór do klas pierwszych szkół podstawowych oraz do przedszkoli na rok szkolny 2025/2026