Rowery cargo
Słupsk posiada duży potencjał do tego, aby rower stał się ważnym środkiem transportu w codziennej komunikacji. Wynika to głównie z dużego zagęszczenia zabudowy i co za tym idzie, stosunkowo niewielkich odległości w obrębie miasta - rozciągłość południkowa terenów zurbanizowanych wynosi ok. 4 km a równoleżnikowa ok. 6 km. Wszystkie źródła i cele podróży znajdują się w zasięgu typowej podróży rowerowej, a znakomita większość mieści się w połowie tej odległości, co tworzy dobre warunki do jazdy na rowerze. Ukształtowanie terenu jest potencjałem dla popularyzacji również rowerów elektrycznych – centrum miasta ulokowane jest bowiem niżej niż pozostałe obszary.
Aktualnie w Słupsku rowerzyści mogą korzystać z 45 kilometrów ścieżek rowerowych oraz z infrastruktury towarzyszącej. Szczegółowa mapa ścieżek rowerowych dostępna jest TUTAJ. W celu odszukania niniejszej mapy, należy wybrać zakładkę KOMUNIKACYJNY i następnie z menu "warstwy mapy" wybrać INFRASTRUKTURA ROWEROWA.
Dodatkowo, oprócz infrastruktury dedykowanej osobom, które wybiorą rower jako środek transportu, cykliści mogą korzystać z licznych dróg o ruchu uspokojonym - stref zamieszkania, w których obowiązuje limit prędkości 20 km/h oraz z stref o ograniczeniu maksymalnej prędkości do 30 km/h. Ponadto na wielu ulicach jednokierunkowych o ruchu uspokojonym, dopuszczono ruch rowerowy "pod prąd".
Rowerzyści mogą również korzystać z ulic zdominowanych przez samochody, jednakże z uwagi na duże prędkości osiągane przez kierowców oraz ogólną ich niechęć do rowerów, tylko najwytrwalsi rowerzyści wybierają ten rodzaj dróg.W miarę możliwości finansowych Miasta, infrastruktura rowerowa jest systematycznie rozbudowywana, m.in. poprzez realizację inwestycji rowerowych. Możliwość odseparowania ruchu rowerowego jest również każdorazowo analizowana podczas realizacji nowych inwestycji drogowych. Wszystkie te inicjatywy dążą do tego aby docelowo sieć ścieżek rowerowych na obszarze Słupska stworzyła komunikacyjną całość.