Omiń menu i przejdź do treści strony

Kampania informacyjna. Zajrzyj TUTAJ.

TUTAJ

Kampania informacyjna. Zajrzyj TUTAJ.

TUTAJ

Makieta Starego Rynku

8. Kamienice mieszczańskie

Stojące w zachodniej pierzei Starego Rynku i cudem zachowane kamienice nr 4, 5 i 6 to cenne dla miasta obiekty. Podczas pożaru starówki w marcu 1945 roku przetrwały jako jedne z nielicznych, a do tego tak starych budynków. Szczególnie cennymi są ocalałe kamienice nr 4 i 5, które w niezmienionej formie wytrwały jako nieliczne na Rynku do 1945 roku i dziś reprezentują typ słupskich domów patrycjuszowskich z końca XVIII i I połowy XIX wieku.

Budynek nr 4 to kamienica mieszczańska postawiona na starszych piwnicach z charakterystycznym dachem szczytowym. Jeszcze w latach 60. XIX wieku dziesięć kamienic, spośród stojących przy Rynku domów, kształtem zbliżonych było do tego budynku. Jak wynika z rysunku z 1873 roku, budynek miał identyczną do obecnej bryłę. Wtedy to kosztem korytarza powiększono sklepik, a do tego wstawiono witrynę, pod którą znajdowało się wejście do piwnicy. W 1890 roku sklep powiększono kosztem winiarni. Wówczas przeniesiono drzwi klatki schodowej do północnej ściany (od strony ul. Bema), a winiarnię rozlokowano w pomieszczeniu na tyłach budynku z wejściem poprzez nową klatkę schodową. Parter od frontu przebudowano na witrynę - dwudrzwiowe wejście pośrodku z oszklonymi witrynami po bokach. To spowodowało konieczność usunięcia frontowego zejścia do piwnicy i przeniesienia do części północnej. W 1934 roku sklep podzielono na dwa mniejsze, a na potrzeby warsztatu zegarmistrzowskiego z ówczesnej piwiarni wydzielono osobne pomieszczenie. W tym samym czasie zaadaptowano poddasze na mieszkanie.

Fasadę domu zdobią bonie w tynku oraz ozdobne gzymsy nad oknami piętra. Nad belkowaniem znajduje się szczyt z owalnymi oknami po bokach, a w zwieńczeniu fronton w kształcie łukowym. Dziś w budynku prosperuje z powodzeniem cukiernia „Kaiser Cafe”, która otworzyła swoje oddziały także w kilku innych miastach Polski i Europy.

Budynek nr 5 to dwukondygnacyjny budynek o trzykondygnacyjnej elewacji frontowej zwieńczonej tympanonem, który wybudowano na fundamentach pochodzących z I połowy XVIII wieku lub starszych (przy wejściu do piwnicy istnieje data na murze – 1723). Działka, którą zajmuje budynek, była najszerszą w zachodniej pierzei Rynku. Fasada kamienicy ma formy przejściowe z baroku do klasycyzmu. Jak wynika z dokumentacji z 1832 roku, kamienicę podłączono za pomocą rur do miejskiej studni nr 2, która była jedną z czterech stojących na Rynku. W połowie XIX wieku apteka zajmowała jedno pomieszczenie, w miejscu, w którym znajduje się do dziś. Poza tym na obu kondygnacjach były mieszkania. W 1885 roku dwie izby mieszkalne na parterze przebudowano na sklep z wejściem od Rynku. Podczas remontu elewacji w roku 1928 zlikwidowano sklep na parterze, przywracając kamienicy pierwotny wygląd. Parcelę zamieszkiwali przeważnie aptekarze i praktykanci.
Dziś nie ma budynku w Słupsku, który mieściłby punkt handlowy o tym samym profilu przez tak długi
czas - ponad 200 lat istnienia apteki z dwoma krótkimi przerwami.

Budynek nr 6 w 1857 roku był dwukondygnacyjną kamienicą nakrytą dachem dwuspadowym o trzykondygnacyjnym frontonie, na parterze którego mieścił się lokal handlowy z osobnym wejściem. Prawdopodobnie w latach 70. XIX wieku budynek przebudowano na trzykondygnacyjną kamienicę z lokalem handlowym na parterze i piętrze. Około 1910 roku budynek kupił właściciel sąsiedniej parceli i przebudował go. Parter i piętro zajmował dom towarowy, do którego biznes przeniósł, ze sklepu obok, właściciel obu kamienic. Po zakończeniu drugiej wojny światowej przez długie lata mieścił się tu salon sprzedaży książek, a obecne gustownie urządzona restauracja.

Konsultacje społeczne dotyczące zmian granic administracyjnych Miasta Słupska oraz Gminy Redzikowo

Konsultacje społeczne dotyczące zmian granic administracyjnych Miasta Słupska oraz Gminy Redzikowo

Zapraszamy mieszkańców Słupska do udziału w konsultacjach społecznych na temat planowanych zmian granic administracyjnych Miasta Słupska oraz Gminy Redzikowo. Konsultacje są istotnym elementem procesu decyzyjnego i umożliwiają mieszkańcom wyrażenie swojej opinii w tej sprawie.

Konsultacje społeczne dotyczące zmian granic administracyjnych Miasta Słupska oraz Gminy Redzikowo
Słupski Jarmark Wielkanocny 2025 - zgłoś się jako wystawca

Słupski Jarmark Wielkanocny 2025 - zgłoś się jako wystawca

Zapraszamy wystawców do udziału w Słupskim Jarmarku Wielkanocnym 2025. Jeśli oferujesz regionalne przysmaki, świąteczne rękodzieło lub ekoprodukty, zgłoś się do 27 marca i dołącz do przedświątecznego wydarzenia, które odbędzie się 11-13 kwietnia na bulwarach nad Słupią.

Słupski Jarmark Wielkanocny 2025 - zgłoś się jako wystawca

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Dzieje się w Słupsku! Zaplanuj marzec pełen rozrywki i inspirujących spotkań!
Nabór na stanowisko Dyrektora Teatru Lalki "Tęcza"
Nabór na stanowisko Dyrektora Nowego Teatru im. Witkacego  
Trwa konkurs ekologiczny "Kochamy naturę, zbieramy makulaturę!" Regulamin dostępny TUTAJ.