Muzeum Pomorza Środkowego
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku mieści się w kompleksie budynków znajdujących się w centrum miasta. Zajmuje malowniczo położone obiekty na obu brzegach Słupi, po lewej stronie rzeki stoją: Zamek Książąt Pomorskich z XVI wieku, Młyn Zamkowy z XIV wieku, tzw. Dworek z lat 70. XX wieku, Brama Młyńska z XIV wieku, Spichlerz Richtera z 1780 roku, po prawej zaś Biały Spichlerz z 1814 roku i Czerwony Spichlerz z początku XX wieku (nieczynny, przed rewitalizacją).
Zbiory liczą ponad 30 000 muzealiów, a księgozbiór ponad 26 000 woluminów. Muzeum posiada bogate i różnorodne zbiory: obiekty związane z historią Pomorza, sztukę dawną i współczesną, rzemiosło historyczne, pamiątki po ostatnich mieszkańcach zamku, numizmaty oraz obiekty etnograficzne. Ponadto obejmuje zbiory specjalne: starodruki, kartografię i archiwalia. Naszą dumą jest największa na świecie kolekcja związana ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem – Witkacym.
Muzeum organizuje liczne zajęcia edukacyjne dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży. Aktualną ofertę lekcji muzealnych i bibliotecznych, warsztatów i wykładów znajdą Państwo na stronie internetowej: http://www.muzeum.slupsk.pl/index.php/oferta-edukacyjna
Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku - wystawy:
Zamek Książąt Pomorskich (ul. Dominikańska 5-9)
W zamku znajdują się cztery wystawy stałe oraz dwie sale wystaw czasowych. „Skarby książąt pomorskich”, czyli pamiątki po ostatnich Gryfitach m.in. sarkofagi księżnej Anny de Croy i jej syna Ernesta Bogusława. Na wystawie „Z przeszłości Słupska” prezentowane są obiekty związane z historią miasta i jego mieszkańcami. Ekspozycja „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku” prezentuje rzeźbę gotycką, gobeliny z okresu renesansu, elementy uzbrojenia i meble z dawnych dworów pomorskich. Tutaj znajdują się także obiekty z kościołów regionu oraz numizmaty. W sezonie letnim przy sprzyjającej pogodzie, ze specjalnym biletem, na wieży zamkowej zobaczyć można wystawę „Panoramy i widoki dawnego Słupska. Kopie pocztówek i grafik ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku“ oraz, ze szczytu wieży, współczesny miejski krajobraz.
Młyn Zamkowy (ul. Dominikańska 5-9)
W młynie znajdują się dwie wystawy stałe pod wspólnym tytułem „Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś”, na których prezentowana jest kultura materialna dawnej ludności autochtonicznej, m.in. Kaszubów, Słowińców, Krajniaków Złotowskich, mieszkańców Jamna i Łabusza, jak również pamiątki po osadnikach przybyłych na Pomorze po 1945 roku. Na najwyższej kondygnacji młyna znajduje się sala wystaw czasowych. Z młynem sąsiaduje przybudówka, w której znajduje się mała, działająca elektrownia wodna.
Spichlerz Richtera (ul. Rynek Rybacki)
W budynku mieści się Herbaciarnia, gdzie można oglądać liczne wystawy czasowe przygotowywane przez muzeum.
Biały Spichlerz (ul. Szarych Szeregów 12)
W spichlerzu znajdują się dwie wystawy prezentujące największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza: „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia” oraz „Witkacy inaczej...”. Wystawa zajmująca dwa piętra budynku - „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku” obejmuje zbiory sztuki współczesnej, wśród prezentowanych artystów warto wymienić: Jana Matejkę, Władysława Podkowińskiego, Jacka Malczewskiego, Olgę Boznańską, Franciszka Starowieyskiego, Edwarda Dwurnika, Magdalenę Abakanowicz. Ponadto w spichlerzu zobaczyć można wystawę stałą „Słupsk – miasto i ludzie”, prezentującą pamiątki po osadnikach przybyłych do miasta po 1945 roku.
Aktualne informacje na temat wystaw czasowych znajdą państwo na stronie internetowej www.muzeum.slupsk.pl