Omiń menu i przejdź do treści strony

Trwa wojna na Ukrainie. Potrzebujesz pomocy? Chcesz ofiarować wsparcie? Wejdź na www.slupsk-ukrainie.pl

www.slupsk-ukrainie.pl

Trwa wojna na Ukrainie. Potrzebujesz pomocy? Chcesz ofiarować wsparcie? Wejdź na www.slupsk-ukrainie.pl

www.slupsk-ukrainie.pl

Warto zobaczyć

Muzeum Pomorza Środkowego

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku mieści się w kompleksie budynków znajdujących się w centrum miasta. Zajmuje malowniczo położone obiekty na obu brzegach Słupi, po lewej stronie rzeki stoją: Zamek Książąt Pomorskich z XVI wieku, Młyn Zamkowy z XIV wieku, tzw. Dworek z lat 70. XX wieku, Brama Młyńska z XIV wieku, Spichlerz Richtera z 1780 roku, po prawej zaś Biały Spichlerz z 1814 roku i Czerwony Spichlerz z początku XX wieku (nieczynny, przed rewitalizacją).

Zbiory liczą ponad 30 000 muzealiów, a księgozbiór ponad 26 000 woluminów. Muzeum posiada bogate i różnorodne zbiory: obiekty związane z historią Pomorza, sztukę dawną i współczesną, rzemiosło historyczne, pamiątki po ostatnich mieszkańcach zamku, numizmaty oraz obiekty etnograficzne. Ponadto obejmuje zbiory specjalne: starodruki, kartografię i archiwalia. Naszą dumą jest największa na świecie kolekcja związana ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem – Witkacym.

Muzeum organizuje liczne zajęcia edukacyjne dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży. Aktualną ofertę lekcji muzealnych i bibliotecznych, warsztatów i wykładów znajdą Państwo na stronie internetowej: http://www.muzeum.slupsk.pl/index.php/oferta-edukacyjna

 

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku - wystawy:

Zamek Książąt Pomorskich (ul. Dominikańska 5-9)

W zamku znajdują się cztery wystawy stałe oraz dwie sale wystaw czasowych. „Skarby książąt pomorskich”, czyli pamiątki po ostatnich Gryfitach m.in. sarkofagi księżnej Anny de Croy i jej syna Ernesta Bogusława. Na wystawie „Z przeszłości Słupska” prezentowane są obiekty związane z historią miasta i jego mieszkańcami. Ekspozycja „Sztuka dawna Pomorza od XIV do XVIII wieku” prezentuje rzeźbę gotycką, gobeliny z okresu renesansu, elementy uzbrojenia i meble z dawnych dworów pomorskich. Tutaj znajdują się także obiekty z kościołów regionu oraz numizmaty. W sezonie letnim przy sprzyjającej pogodzie, ze specjalnym biletem, na wieży zamkowej zobaczyć można wystawę „Panoramy i widoki dawnego Słupska. Kopie pocztówek i grafik ze zbiorów Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku“ oraz, ze szczytu wieży, współczesny miejski krajobraz.

Młyn Zamkowy (ul. Dominikańska 5-9)

W młynie znajdują się dwie wystawy stałe pod wspólnym tytułem „Rzeczywistość kulturowa Pomorza dawniej i dziś”, na których prezentowana jest kultura materialna dawnej ludności autochtonicznej, m.in. Kaszubów, Słowińców, Krajniaków Złotowskich, mieszkańców Jamna i Łabusza, jak również pamiątki po osadnikach przybyłych na Pomorze po 1945 roku. Na najwyższej kondygnacji młyna znajduje się sala wystaw czasowych. Z młynem sąsiaduje przybudówka, w której znajduje się mała, działająca elektrownia wodna.

Spichlerz Richtera (ul. Rynek Rybacki)

W budynku mieści się Herbaciarnia, gdzie można oglądać liczne wystawy czasowe przygotowywane przez muzeum.

Biały Spichlerz (ul. Szarych Szeregów 12)

W spichlerzu znajdują się dwie wystawy prezentujące największą na świecie kolekcję prac Stanisława Ignacego Witkiewicza: „Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia” oraz „Witkacy inaczej...”. Wystawa zajmująca dwa piętra budynku - „W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku” obejmuje zbiory sztuki współczesnej, wśród prezentowanych artystów warto wymienić: Jana Matejkę, Władysława Podkowińskiego, Jacka Malczewskiego, Olgę Boznańską, Franciszka Starowieyskiego, Edwarda Dwurnika, Magdalenę Abakanowicz. Ponadto w spichlerzu zobaczyć można wystawę stałą „Słupsk – miasto i ludzie”, prezentującą pamiątki po osadnikach przybyłych do miasta po 1945 roku.

Aktualne informacje na temat wystaw czasowych znajdą państwo na stronie internetowej www.muzeum.slupsk.pl

Napis na różowym tle Słupski Budżet Obywatelski
Zachęcamy do zgłaszania zadań do SBO 2023

Zachęcamy do zgłaszania zadań do SBO 2023

Od 16 maja 2022 r. można zgłaszać zadania do tegorocznej edycji Słupskiego Budżetu Obywatelskiego

Zachęcamy do zgłaszania zadań do SBO 2023
rysunkowa animacja dzieci przed komputerami
Aktywator zaprasza dzieci na Warsztaty Młodego Programisty

Aktywator zaprasza dzieci na Warsztaty Młodego Programisty

Kurs odbędzie się w formie stacjonarnej 28 maja 2022 od 10.00 do 15.00 w Aktowatorze Domu Startupów w Słupsku przy ulicy Tuwima 34. Warunkiem uczestnictwa jest wysłanie zgłoszenia na adres wip@um.slupsk.pl do 20 maja 2022 roku.

Aktywator zaprasza dzieci na Warsztaty Młodego Programisty

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.
Na terenie Urzędu Miejskiego w Słupsku obowiązuje noszenie maseczek ochronnych oraz dezynfekcja rąk