Omiń menu i przejdź do treści strony

Słupska Karta Mieszkańca - zyskaj rabaty i preferencje. Zajrzyj TUTAJ.

TUTAJ

Słupska Karta Mieszkańca - zyskaj rabaty i preferencje. Zajrzyj TUTAJ.

TUTAJ

Warto zobaczyć

Słupski tramwaj

 

Jest symbolem dawnego Słupska. Pojawił się na ulicy Nowobramskiej w kwietniu 2004 roku. Zainstalowano tam szyny tramwajowe, o które wystarało się Stowarzyszenie „Aktywne Pomorze”, na których stanął tramwaj.

Tramwaje pojawiły się w naszym mieście w kwietniu 1910 roku. Jeździły do 1959 roku, kiedy to ówczesne władze podjęły decyzję o ich likwidacji. Słupszczanie z sentymentem odnoszą się do tego środka komunikacji.

 

Tramwaje w Słupsku

Sieć tramwajowa powstała w Słupsku w roku 1910. Tramwaje w Słupsku jeździły prawie 50 lat. Wiosną 1959 roku tramwaje zlikwidowano.Władze dawnego Stolpu zastanawiały się nad ideą komunikacji miejskiej od końca XIX wieku. W tamtych czasach, w zasadzie, w rachubę wchodziły tylko tramwaje – konne lub elektryczne. Wprowadzenie tej ostatniej komunikacji nie było możliwe bez budowy elektrowni miejskiej. Taki obiekt powstał na początku XX wieku.

Czerwona i zielona

Prace przy budowie sieci tramwajowej – zajezdni, torów i linii zasilających rozpoczęły się w 1909 roku. Wykonawcą była firma Siemiens-Schuckert Werke. Rok później na ulice Słupska wyjechały pierwsze tramwaje. Były to wozy z fabryki Gottfried Lindner AG z Halle, które kursowały na dwóch liniach: zielonej i czerwonej. Ta pierwsza biegła od dworca kolejowego poprzez dzisiejsze ulice: Wojska Polskiego, Nowobramską, Armii Krajowej, Partyzantów, Kilińskiego do ul. Kaszubskiej. Linia czerwona prowadziła od dworca przez Wojska Polskiego, Nowobramską, Armii Krajowej, Garncarską do koszar przy ul. Westerplatte.

Wczesnym rankiem i późnym wieczorem wozy kursowały co 15 minut, a przez większą część dnia co 7,5 minuty.

Nowe inwestycje

Tuż przed I wojną światową rozpoczęto budowę dodatkowych torów na ulicach Szczecińskiej, Poznańskiej i Arciszewskiego. Wybuch wojny spowodował ograniczenie kursowania tramwajów, a powojenny kryzys był z kolei przyczyną czasowego zawieszenia komunikacji.

Sytuacja unormowała się w 1925 roku. Doszła nowa linia – niebieska – która od dworca biegła przez Sienkiewicza, Grodzką, Mostnika do ul. Poznańskiej. Linię czerwoną wydłużono do ul. Arciszewskiego, a zieloną do granicy Lasku Północnego. Pojawiły się również nowe tramwaje. Ale cztery lata później linię niebieską zlikwidowano, bo była deficytowa. Był to szczytowy moment rozwoju sieci tramwajowej w Słupsku. Tabor liczył 17 wozów, a długość torów wynosiła 10 kilometrów.

Lata odbudowy

II wojna światowa zdewastowała słupską sieć tramwajową, co było głównie zasługą Armii Czerwonej. Linie napowietrzne były w większości zerwane, tory zniszczone lub zasypane gruzem ze zburzonych domów. Ale dzięki staraniom Władysława Fedorowicza, pierwszego powojennego burmistrza Słupska, komunikację tramwajową uruchomiono w sierpniu 1945 roku. Ze względu na zerwane mosty wozy kursowały tylko w lewobrzeżnej części miasta.

Kiedy przeprawy odbudowano tramwaje wróciły na swoje dawne trasy, tyle, że zmieniono ich oznaczenia. Linia czerwona, z dworca na Arciszewskiego, została przemianowana na jedynkę, a zielona – ze Szczecińskiej na Kaszubską – na dwójkę.

 

Zmierzch tramwajów

Na początku lat 50. do eksploatacji weszły nowe wozy – modele typu N z chorzowskiej fabryki Konstal. Obsługę stanowiły dwie osoby – motorniczy i bileterka. Jednak nad komunikacją tramwajową w Słupsku zaczęły gromadzić się czarne chmury. Centrum miasta podnosiło się z ruin, ale jednocześnie zaczęło w nim brakować miejsca na tramwaje. Tory i sieć wymagały przebudowy, na którą nie było pieniędzy. Władze zdecydowały o likwidacji sieci tramwajowej, co nastąpiło wiosną 1959 roku.Tabor przekazano prawdopodobnie do Elbląga, Olsztyna i Grudziądza.Obecnie zachowało się parę słupów trakcyjnych na ul. Arciszewskiego i Kaszubskiej oraz kilkanaście zaczepów lin nośnych na murach domów, np. przy ul. Armii Krajowej.

Na ul. Nowobramskiej jest je eszczodrestaurowany powojenny tramwaj, w którym , w obecnie funkcjonuje „Przystanek Ceramikarnia”, prowadzony przez Janinę Dylewską i Hannę Jastrzębską, które są właścicielkami” Ceramikarni” funkcjonującej przy ul. Szkolnej 4. Można tam zakupić pamiątki ceramiczne związane ze Słupskiem. Tramwaj funkcjonuje w sezonie letnim jako sklepik z wyrobami słupskich ceramiczek. Jednak, jak twierdzą znawcy komunikacji, nie jest to wierna replika słupskiego tramwaju.

 

Odpalamy święta! Zapraszamy na wspólne kolędowanie i włączenie iluminacji świątecznych

Odpalamy święta! Zapraszamy na wspólne kolędowanie i włączenie iluminacji świątecznych

Odpalmy wspólnie święta! Prezydentka Miasta Słupska zaprasza do wspólnego kolędowania, składania pocztówkowych życzeń dla miasta do świątecznej skrzynki i uroczystego włączenia iluminacji świątecznych, które 6 grudnia o godz. 17:00 rozbłysną w sercu Słupska.

Odpalamy święta! Zapraszamy na wspólne kolędowanie i włączenie iluminacji świątecznych
plakat Mikołajek 2024 - świąteczne grafiki, opis wydarzenia
Coraz bliżej Mikołajki!

Coraz bliżej Mikołajki!

Już niebawem niesamowita mikołajkowa impreza, która zaskoczy Was magicznymi występami, warsztatami, konkursami!

Coraz bliżej Mikołajki!

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Zobaczcie, co zaplanowaliśmy dla Was w listopadzie - zajrzyjcie do informatora kulturalnego!
Coraz bliżej Mikołajki! Zaplanowaliśmy niesamowitą mikołajkową imprezę, która zaskoczy Was magicznymi występami, warsztatami, konkursami! Zobaczcie, co Was czeka - program dostępny TUTAJ
Zachęcamy szkoły do udziału w konkursie na logo z okazji jubileuszu Miasta - regulamin i warunki udziału dostępne TUTAJ 
Poczujmy magię świąt podczas Słupskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024!