Zwiedź okolicę miasta

Pałac Bismarcka w Warcinie

Wizyta w Warcinie to spotkanie nie tylko z przyrodą, ale również z bogactwem zabytków i historii. Na obszarze jednego duży kompleksu - dawnego założenia pałacowo - parkowego Otto von Bismarcka zgromadzono szereg różnorodnych atrakcji. Są to:

 1. Centrum Edukacji Regionalnej to obiekt utworzony na bazie odrestaurowanej wozowni wybudowanej w XVIII wieku. Jest to klasycystyczny przykład konstrukcji szachulcowej (wypełnionej częściowo gliną i wtórnie cegłą). Zbudowano go na planie litery „L” z wysuniętą wstawką od frontu podtrzymywaną przez cztery kolumny, zwieńczoną kwadratową wieżyczką. Obecnie to odrestaurowany z wykorzystaniem oryginalnych elementów budynek, w którym utworzono CER. Centrum jest również laureatem plebiscytu „Perła w koronie” w 2010 roku.
   
 2. Pałac Bismarcka - obecnie w pałacu mieści się Technikum Leśne, ale obiekt jest dostępny dla zwiedzających. W swych murach pałac kryje też hotel i restaurację. We wnętrzu na uwagę zasługuje sala kominkowa oraz obszerny hall z trofeami myśliwskimi. Pałac otacza piękny park z cennym starodrzewem. W pobliżu znajduje się źródełko leśne, ogród botaniczny, kaplica Bismarcków oraz Centrum Edukacji Regionalnej w dawnej wozowni stojącej niedaleko pałacu.
   
 3. Ośrodek rehabilitacji Ptaków Drapieżnych „Dżawat” potocznie nazwany szpitalem dla ptaków skupia na sobie uwagę nie tylko najmłodszych turystów, za to Ośrodek Edukacji Leśnej „Niezapominajka” liczy właśnie na najmłodszych zwiedzających. „Niezapominajka"- znajduje się w Warcinie na terenie Zespołu Szkół Leśnych. W salach edukacyjnych ośrodka prezentowane są zagadnienia związane z ochroną i hodowlą lasu oraz historią leśnictwa. Eksponaty interaktywne i sprzęt multimedialny pozwalają na przeprowadzenie ciekawych zajęć edukacyjnych. Ośrodek czynny codziennie od 8. 00 – 15.00 (tel. 668321750).
   
 4. Ścieżka ekologiczno – edukacyjna nieopodal pałacu mierzy 2,8 km to szereg eksponatów przyrodniczych (tablice informacyjne, oznakowanie pozwalają na docenienie uroków naszych lasów). Leśna ścieżka edukacyjna w Warcinie – poprowadzona w kształcie pętli wokół kompleksu pałacowo-parkowego. Na przystanku pod nazwą „Czarcia góra", można zobaczyć ruiny kaplicy rodu von Bismarck oraz płyty nagrobne członków rodu.

 

Na zwiedzenie i zobaczenie wszystkiego na terenie Warcina należy przeznaczyć kilka godzin.

Pozostałe atrakcje:

 1. Źródło „Joanna”
 2. Psi cmentarz
 3. Pomnik przyrody „Warcisław"
 4. Dawna chlewnia – sala dydaktyczna
 5. Kaplica grobowa warcińskiej linii Bismarcków
 6. Altana „Puchacz”
 7. Aleja lipowa
 8. Wozownia – Centrum Edukacji Regionalnej

 

 

 

Baner SBO 2022
Zachęcamy do zapoznania się z zadaniami w ramach SBO 2022

Zachęcamy do zapoznania się z zadaniami w ramach SBO 2022

Już we wtorek 2 listopada rozpoczyna się głosowanie na zadania w Słupskim Budżecie Obywatelskim 2022,

Zachęcamy do zapoznania się z zadaniami w ramach SBO 2022
plakat na czerwonym tle napis 16-21 grudnia 2021, Słupski Jarmark Bożonarodzeniowy. Poszukujemy wystawców.
Zapraszamy wystawców artykułów i produktów świątecznych

Zapraszamy wystawców artykułów i produktów świątecznych

Czekamy na Państwa zgłoszenia pod adresem e-mail: wip@um.slupsk.pl do 30 października 2021 roku!

Zapraszamy wystawców artykułów i produktów świątecznych

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.
Na terenie Urzędu Miejskiego w Słupsku obowiązuje noszenie maseczek ochronnych oraz dezynfekcja rąk