Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Zwiedź okolicę miasta

Pałac Bismarcka w Warcinie

Wizyta w Warcinie to spotkanie nie tylko z przyrodą, ale również z bogactwem zabytków i historii. Na obszarze jednego duży kompleksu - dawnego założenia pałacowo - parkowego Otto von Bismarcka zgromadzono szereg różnorodnych atrakcji. Są to:

 1. Centrum Edukacji Regionalnej to obiekt utworzony na bazie odrestaurowanej wozowni wybudowanej w XVIII wieku. Jest to klasycystyczny przykład konstrukcji szachulcowej (wypełnionej częściowo gliną i wtórnie cegłą). Zbudowano go na planie litery „L” z wysuniętą wstawką od frontu podtrzymywaną przez cztery kolumny, zwieńczoną kwadratową wieżyczką. Obecnie to odrestaurowany z wykorzystaniem oryginalnych elementów budynek, w którym utworzono CER. Centrum jest również laureatem plebiscytu „Perła w koronie” w 2010 roku.
   
 2. Pałac Bismarcka - obecnie w pałacu mieści się Technikum Leśne, ale obiekt jest dostępny dla zwiedzających. W swych murach pałac kryje też hotel i restaurację. We wnętrzu na uwagę zasługuje sala kominkowa oraz obszerny hall z trofeami myśliwskimi. Pałac otacza piękny park z cennym starodrzewem. W pobliżu znajduje się źródełko leśne, ogród botaniczny, kaplica Bismarcków oraz Centrum Edukacji Regionalnej w dawnej wozowni stojącej niedaleko pałacu.
   
 3. Ośrodek rehabilitacji Ptaków Drapieżnych „Dżawat” potocznie nazwany szpitalem dla ptaków skupia na sobie uwagę nie tylko najmłodszych turystów, za to Ośrodek Edukacji Leśnej „Niezapominajka” liczy właśnie na najmłodszych zwiedzających. „Niezapominajka"- znajduje się w Warcinie na terenie Zespołu Szkół Leśnych. W salach edukacyjnych ośrodka prezentowane są zagadnienia związane z ochroną i hodowlą lasu oraz historią leśnictwa. Eksponaty interaktywne i sprzęt multimedialny pozwalają na przeprowadzenie ciekawych zajęć edukacyjnych. Ośrodek czynny codziennie od 8. 00 – 15.00 (tel. 668321750).
   
 4. Ścieżka ekologiczno – edukacyjna nieopodal pałacu mierzy 2,8 km to szereg eksponatów przyrodniczych (tablice informacyjne, oznakowanie pozwalają na docenienie uroków naszych lasów). Leśna ścieżka edukacyjna w Warcinie – poprowadzona w kształcie pętli wokół kompleksu pałacowo-parkowego. Na przystanku pod nazwą „Czarcia góra", można zobaczyć ruiny kaplicy rodu von Bismarck oraz płyty nagrobne członków rodu.

 

Na zwiedzenie i zobaczenie wszystkiego na terenie Warcina należy przeznaczyć kilka godzin.

Pozostałe atrakcje:

 1. Źródło „Joanna”
 2. Psi cmentarz
 3. Pomnik przyrody „Warcisław"
 4. Dawna chlewnia – sala dydaktyczna
 5. Kaplica grobowa warcińskiej linii Bismarcków
 6. Altana „Puchacz”
 7. Aleja lipowa
 8. Wozownia – Centrum Edukacji Regionalnej

 

 

 

Chłopiec z podniesionymi kciukami do góry, w tle dwoje dzieci i nauczycielka
Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Zbliża się termin rekrutacji do przedszkoli miejskich.

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025
Informator przedszkolaka

Informator przedszkolaka

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem przedszkolaka na rok szkolny 2024/2025 stanowiącym swoisty przewodnik po placówkach wychowania przedszkolnego w naszym mieście.

Informator przedszkolaka

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.