Zwiedź okolicę miasta

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie

 

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Młynie Zamkowym w Słupsku – Oddział Etnografii Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku

Swołowo położone jest na Pomorzu Środkowym, w zachodniej części województwa pomorskiego około 14 km na północny-zachód od Słupska. Niecały kilometr od wsi przebiega droga ze Słupska do Darłowa wybudowana pod koniec XVIII wieku, co spowodowało iż Swołowo pozostało na uboczu zachowując w nienaruszonym stanie swój układ przestrzenny. Stanowi go średniowieczny układ lokacyjny w kształcie owalnicy położonej na osi wschód-zachód, wzdłuż niewielkiego strumyka tzw. Zielonej Strugi wypływającej niedaleko zabudowań wiejskich. Dzięki spiętrzeniu tego cieku wodnego utworzono pośrodku wsi w niewielkiej dolince mały staw, który przez wieki pełnił funkcje gospodarcze i rekreacyjne. Położony jest on na tzw. "nawsiu" stanowiącym w okresie średniowiecza pastwisko dla całej wspólnoty wsi. Obok stawu usytuowany jest kościół zbudowany około 1400 roku.

Swołowo jest wsią typu owalnicowego. Posiada unikalny zespół architektury wiejskiej. O jej charakterze decydują okazałe zagrody bogatych chłopów pomorskich ulokowane po obu stronach starej, brukowanej drogi. We wsi znajduje się 150 obiektów szkieletowych i murowanych. Najstarsze z nich pochodzą z XVIII w. Z tego powodu Swołowo nazywane jest „Stolicą Krainy w kratę”.

We wciąż żywej wsi od 11 lat funkcjonuje Muzeum Kultury Ludowej Pomorza, które obejmuje 16 zrewitalizowanych obiektów budownictwa wiejskiego w trzech zagrodach we wciąż żywej wsi. Najbardziej reprezentacyjna – czworoboczna Zagroda Albrechta – pełni dziś tę samą funkcję co dawniej. Rozbrzmiewa głosami hodowanych tu zwierząt: gęsi pomorskich, kaczek, kur, owiec, koni. Wnętrze i wyposażenie domu mieszkalnego świadczą o majętności jej dawnych właścicieli – rodziny Albrechtów. W muzeum zwiedzać można multimedialne wystawy, obrazujące historię i kulturę wiejską Pomorza i dawne rzemiosła, a także dom chlebowy, dawną remizę i kuźnię.

Organizowane w muzeum lekcje muzealne to opowieść o tym, jak wyglądało dawne życie na pomorskiej wsi, a także uczestnictwo w dawnych zajęciach: młóceniu zboża, siekaniu słomy, obrządku zwierząt, gotowaniu na kuchni kaflowej, zbieraniu i suszeniu ziół, wyrywaniu lnu, tkaniu na krosnach, czy warzeniu piwa. Opowiadamy, pokazujemy, zdradzamy historie życia mieszkańców wsi sprzed stu laty. Prezentujemy stare narzędzia, archiwalne fotografie, zapomniane przez współczesność przedmioty, uczymy ich rozpoznawania. Oferta edukacyjna adresowana jest do przedszkolaków, uczniów, a także dorosłych. Oprócz warsztatów, organizujemy dodatkowe etnoatrakcje: przejażdżki bryczką lub wozem dookoła wsi, a zimą kuligi. W ogrodzie można biesiadować przy ognisku o każdej porze roku.

W ofercie edukacyjnej Muzeum Kultury Ludowej Pomorza znajdują się lekcje:

  1. 100 lat – zatrzymany czas, czyli życie w wiejskiej zagrodzie na początku XX w.
  2. Zwierzęta w zagrodzie.
  3. Pokaż mi co w garnku masz - co dawniej jadano na pomorskiej wsi.
  4. Chmiel i słód zachowaj Boże - opowieść o piwie pomorskim.
  5. Utkane opowieści - o wełnie.
  6. Utkane opowieści - o lnie.
  7. Dzieciństwo na Pomorzu.
  8. Fleciki, piszczałki, klekotki - zajęcia muzyczno-ruchowe.
  9. Kaligrafia - gęsim piórem.

W ofercie znajdują się również lekcje i warsztaty muzealne świąteczne o pisankach wielkanocnych, wiosennym zajączku, baranku wielkanocnym oraz o pomorskich piernikach świątecznych i ozdobach choinkowych

 

GODZINY OTWARCIA MUZEUM:

wrzesień 2020 - czerwiec 2021:

poniedziałek - nieczynne

wtorek - tylko w godz. 12.00-15.00 wstęp bezpłatny do Zagrody nr 8

środa-niedziela - muzeum czynne w godz. 10.00-16.00

Każdy odwiedzający muzeum turysta, ma obowiązek przestrzegania regulaminu, który stworzony został specjalnie w okresie obowiązywania stanu pandemii Covid-19 na terytorium Polski. Regulamin dostępny jest nanaszych stronach internetowych oraz wywieszony jest w widocznych miejscach przed wejściem na teren muzeum. Na terenie muzeum obowiązuje nakaz noszenia maseczki zasłaniającej usta i nos.

Gdy kupujesz bilet, to znaczy że zapoznałeś się z regulaminem i zobowiązujesz się go przestrzegać.

 

Dane kontaktowe:

Muzeum Kultury Ludowej Pomorza w Swołowie i Młynie Zamkowym w Słupsku – Oddział Etnografii Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku
Instytucja Kultury Województwa Pomorskiego

tel. (59) 811 94 10

 

 

 

Baner SBO 2022
Zachęcamy do zapoznania się z zadaniami w ramach SBO 2022

Zachęcamy do zapoznania się z zadaniami w ramach SBO 2022

Już we wtorek 2 listopada rozpoczyna się głosowanie na zadania w Słupskim Budżecie Obywatelskim 2022,

Zachęcamy do zapoznania się z zadaniami w ramach SBO 2022
plakat na czerwonym tle napis 16-21 grudnia 2021, Słupski Jarmark Bożonarodzeniowy. Poszukujemy wystawców.
Zapraszamy wystawców artykułów i produktów świątecznych

Zapraszamy wystawców artykułów i produktów świątecznych

Czekamy na Państwa zgłoszenia pod adresem e-mail: wip@um.slupsk.pl do 30 października 2021 roku!

Zapraszamy wystawców artykułów i produktów świątecznych

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.
Na terenie Urzędu Miejskiego w Słupsku obowiązuje noszenie maseczek ochronnych oraz dezynfekcja rąk