Omiń menu i przejdź do treści strony

Kampania informacyjna. Zajrzyj TUTAJ.

TUTAJ

Kampania informacyjna. Zajrzyj TUTAJ.

TUTAJ

Warto zobaczyć

Kościół Mariacki

 

Kościół Mariacki to imponująca gotycka budowla. Wybudowany w II poł. XIV w. Przechodził różnorodne dzieje, ale zawsze wracał żeby służyć wiernym.

Dokładny czas budowy wcześniejszego kościoła na tym miejscu nie jest znany. Wiadomo jednak, że w związku z relokacją miasta na lewym brzegu Słupi w 1310 r., otrzymało ono również własny kościół parafialny p.w. NMP uposażony 4 łanami ziemi. Dokument z 1311 r. mówi o przekazaniu przez margrabiów patronatu nad kościołem Mariackim słupskim norbertanom. Od początku swego istnienia kościół ten obsługiwał gminę niemiecką. Około 1500 r. kościół Mariacki został poważnie rozbudowany. W 1525 r. w okresie zamieszek związanych z wprowadzeniem w mieście reformacji wzburzony tłum wtargnął do kościoła niszcząc jego wyposażenie, m.in. ołtarz, figury świętych i obrazy.

Zmiany w architekturze kościoła, m.in. likwidacja kilku kaplic, miały również miejsce w późniejszych czasach, zwłaszcza w XIX w, np. podczas gruntownej przebudowy w latach 1858 – 1860 kościół uzyskał pseudogotycką formę zewnętrzną, m.in. szczyty nad nawami bocznymi. Zniszczony w znacznym stop­niu w marcu 1945 r., został odbudowany w latach 1945 -1948.

Kościół NMP jest trójnawową bazyliką (nawa główna wyższa od bocznych), orientowany, z dużym wydzielonym prezbiterium zamkniętym pięcioboczną apsydą, od zachodu nawę główną zamyka masywna wieża wysokości około 50 m, typowa dla gotyckich świątyń Pomorza.

Wyposażenie wnętrza: ołtarz główny współczesny, typu architektonicznego; przy ścianie wschodniej nawy północnej umieszczona została późnogotycka grupa „Ukrzyżowanie” z początku XVI w, w jej skład wchodzą rzeźby przedstawiające Chrystusa Ukrzyżowanego, Matkę Boską Bolejącą oraz trzech aniołów z atrybutami męki pańskiej (drewno polichromowane, złocone), twórcą dzieła był prawdopodobnie mistrz Paweł z Gdańska ; przy ścianie wschodniej nawy południowej znajduje się ołtarz wczesnobarokowy, typu architektonicznego , rzeźbiony, polichromowany, w retabulum współczesny obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej; na ścianie południowej umieszczono dwa epitafia barokowe, drewniane, bogato rzeźbione i polichromowane – Szymona Schoedera z 1671 r. z obrazem „Upadek pod krzyżem” i drugi z drugiej połowy XVII w. z obrazem przedstawiającym „Ukrzyżowanie” oraz rodzinę zmarłego , oba obrazy olejne na desce.

Do cenniejszych zabytków świątyni należy późnorenesansowa ambona, wykonana w latach 1609 – 1630 przez snycerza słupskiego Pawła Waltersdorfa, z fundacji cechu bursztynników (w 1643 r. cech ten liczył 43 członków). Ambona pokryta jest płaskorzeźbami, bogato ornamentowana, polichromowana i złocona. Wejście na ambonę ujęte portalem (w drzwiach zamek z 1609 r.). Wspaniałe, pierwotne zwieńczenie ambony, tzw. bursztynowa korona z pierwszej połowy XVII w, zostało wywiezione w czasie II wojny światowej. Zwracamy również uwagę na piękne wieloramienne świeczniki wiszące, barokowe z XVIII w. i neorokokowe z XIX w. oraz liczne lichtarze barokowe XVII- XVIII w. i późniejsze z XIX w. jedno i wieloramienne.

Krzywa wieża w Słupsku

Słupsk ma także swoją krzywą wieżę, może mniej słynną od włoskiej krzywej wieży w Pizie, ale równie urokliwą. Mowa o wieży Kościoła Najświętszej Marii Panny. Wg pomiarów jest ona o 89 centymetrów odchylona od pionu, w kierunku zachodnim.

Pomiary zrobili również słupscy geodeci. Zmierzyli też odchylenie drugiego rogu wieży. Z tych pomiarów wynika, że lewy narożnik odchylony jest o 71 cm, i że wieża jest lekko skręcona na zachód.

Odchylenie najlepiej widać z ulicy Mikołajskiej, kiedy patrzy się w stronę kościoła tuż przy ścianie starej Poczty Głównej.

Kościół Mariacki jest jednym z obiektów Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego w Słupsku.

tekst: Wiesław Stachlewski, aktualizacja tekstu: Czesław Lejnik, konsultacja: Zdzisław Machura, wyd. ARW Lenart Słupsk„Słupski przewodnik turystyczny”, OTiPM Słupsk 2000

 

Konsultacje społeczne dotyczące zmian granic administracyjnych Miasta Słupska oraz Gminy Redzikowo

Konsultacje społeczne dotyczące zmian granic administracyjnych Miasta Słupska oraz Gminy Redzikowo

Zapraszamy mieszkańców Słupska do udziału w konsultacjach społecznych na temat planowanych zmian granic administracyjnych Miasta Słupska oraz Gminy Redzikowo. Konsultacje są istotnym elementem procesu decyzyjnego i umożliwiają mieszkańcom wyrażenie swojej opinii w tej sprawie.

Konsultacje społeczne dotyczące zmian granic administracyjnych Miasta Słupska oraz Gminy Redzikowo
Słupski Jarmark Wielkanocny 2025 - zgłoś się jako wystawca

Słupski Jarmark Wielkanocny 2025 - zgłoś się jako wystawca

Zapraszamy wystawców do udziału w Słupskim Jarmarku Wielkanocnym 2025. Jeśli oferujesz regionalne przysmaki, świąteczne rękodzieło lub ekoprodukty, zgłoś się do 27 marca i dołącz do przedświątecznego wydarzenia, które odbędzie się 11-13 kwietnia na bulwarach nad Słupią.

Słupski Jarmark Wielkanocny 2025 - zgłoś się jako wystawca

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Dzieje się w Słupsku! Zaplanuj marzec pełen rozrywki i inspirujących spotkań!
Nabór na stanowisko Dyrektora Teatru Lalki "Tęcza"
Nabór na stanowisko Dyrektora Nowego Teatru im. Witkacego  
Trwa konkurs ekologiczny "Kochamy naturę, zbieramy makulaturę!" Regulamin dostępny TUTAJ.