Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Aktywny wypoczynek

Szlaki kajakowe

Papieski szlak kajakowy (124,7 km)

Papieski szlak kajakowy rzeką Słupią jest upamiętnieniem pobytu abp. Karola Wojtyły na tych terenach. W roku 1964, przyszły papież Jan Paweł II wraz z grupą zaprzyjaźnionych kajakarzy odbył spływ. Wyprawa ta była kontynuacją zapoczątkowanych w 1958 roku pobytów wakacyjnych na tzw.: Ziemiach Odzyskanych. Młodzi inteligenci skupieni wokół arcybiskupa Wojtyły podczas wcześniejszych spływów zwiedzili tereny wokół Łyny, Kanału Elbląsko – Ostródzkiego, Obry, Piławy, Redy. Jak pisze Jerzy Dąbrowa – Januszewski, w książce Słupią – śladami Karola Wojtyły: ...dwunastoosobowa grupa kajakarzy z Krakowa, ze sprzętem jechała nad Jezioro Węgorzyno etapami, najpierw pociągiem z Krakowa do Gdyni, skąd tzw. koleją motorową późnym wieczorem dojechała do Bytowa. Następnie samochodami do Sulęczyna - nad jezioro. Był 20 lipca 1964 roku. Tego dnia wcześnie rano arcybiskup Karol Wojtyła podążał ku spływowiczom służbowym samochodem, z Gdańska przez Kartuzy, Sierakowice do Gowidlina. Tam, z kościelnego wzgórza, po modlitwie w kościółku, popatrzył na jezioro i drogą na zachodnim brzegu pojechał w kierunku Sulęczyna – na spotkanie z kajakarzami.

Spływ Słupią jest niesamowitym przeżyciem, gdyż malownicza rzeka co chwilę zaskakuje swoimi tajemnicami: bystrzami, kanałami, wartkim nurtem, ciekawym, urozmaiconym, miejscami kamienistym dnem. Coraz rzadziej można na niej spotkać urocze zwaliska drzew, będące kryjówką dla wielu zwierząt rzecznych, gdyż sukcesywnie szlak jest oczyszczany, aby kajakarze mogli swobodnie płynąć. Liczne przewodniki, opisujące rzekę już od lat 50 XX – tego wieku podają, że na przebycie szlaku potrzeba około siedmiu dni. Ze względu na wiele miejsc do biwakowania, ułatwienia w koniecznych transportach kajaków drogą lądową, warto pozostać na szlaku nieco dłużej i podziwiać bogactwo północno – środkowopolskiej przyrody.

Na trasie spływu można oglądać wysokie brzegi porośnięte w większości sosnami, jak również starymi okazami dębów i buków. W okolicach Gołębiej Góry można podziwiać 30 metrowe, 180 – letnie sosny, rosnące na skarpie. Ponadto wiele gatunków rzadko spotykanych roślin ma tutaj swoje kryjówki (m.in. konwalia majowa, marzanka wodna, bażyna czarna, daglezja). Niespotykane zwierzęta również zamieszkują te tereny, a wśród nich orzeł bielik! (okolice Soszycy) oraz ryby: pstrągi potokowe, strzeble, kozy, lipienie, klenie, jelce. Inną ciekawostką na szlaku są zabytkowe budynki elektrowni wodnych m.in. elektrowni wodnej Struga w gminie Kołczygłowy, w której po dziś dzień działają założone w 1896 roku turbiny i ponad stuletnie żarówki węglowe! Samorządowcy z części województwa pomorskiego postanowili uczcić fakt pobytu arcybiskupa Wojtyły na naszych terenach. 3 kwietnia 2006 roku odbyło się spotkanie u ówczesnego starosty bytowskiego, Michała Świątka – Brzezińskiego, które zainaugurowało budowę kajakowego papieskiego szlaku rzeką Słupią. Uczestnicy podpisali porozumienie w sprawie ustawienia pamiątkowych obelisków w gminach, przez które wiedzie szlak. Od 2006 do polowy 2007 roku poszczególne gminy realizowały warunki porozumienia i w prawdopodobnych miejscach postoju krakowskich kajakarzy, ustawiały kamienie. I tak na trasie spływu, stanęło 10 pamiątkowych obelisków:

  1. Gmina Sierakowice – przystań Gowidlino,
  2. Gmina Sulęczyno – przystań Sulęczyno,
  3. Gmina Parchowo – przystań Parchowo,
  4. Gmina Parchowo – przystań Soszyca,
  5. Gmina Bytów i Gmina Czarna Dąbrówka – przystań Gołębia Góra,
  6. Gmina Kołczygłowy – przystań Gałąźnia Mała,
  7. Gmina Dębnica Kaszubska – przystań Leśny Dwór,
  8. Gmina Kobylnica – przystań Lubuń,
  9. Gmina Wiejska Słupsk – przystań Krępa Słupska,
  10. Gmina Miejska Słupsk – przystań Słupsk.

 

Zarząd Związku Miast i Gmin Dorzecza Rzeki Słupi i Łupawy, którego przewodniczącym jest Pan Maciej Kobyliński – Prezydent Miasta Słupska postanowił wypromować Papieski szlak kajakowy jako produkt naszego regionu. Tak zatem powstała książka Słupią-śladami Karola Wojtyły. Jest ona nie tylko kroniką upamiętniającą uroczystości odsłonięcia obelisków, ale znajdują się w niej interesujące informacje o regionie, jak np.: odnalezienie prawdziwych źródeł Słupi! Autor tekstów Jerzy Dąbrowa-Januszewski odnosi się również do samej genezy kajakowych wypraw krakowskiej „Rodzinki” - grupy skupionej wokół abp. Wojtyły.

We wstępie, napisanym przez Panią Elżbietę Szalewską, znajdują się odniesienia do życia duszpasterskiego w latach sześćdziesiątych i panujących wówczas nastrojów społecznych.

Więcej informacji o regionie i możliwościach zorganizowania spływów na stronach:

www.ekajaki.pl

www.dolinaslupi.pl

 

Słupia – rzeka z prądem !

Szlak rzeki Słupi należy do jednych z najpiękniejszych na Pomorzu. Mnogość atrakcji czekających na nas, pokonując kolejne kilometry dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. Napotkamy tutaj dziewiczy krajobraz polodowcowy, liczne pagórki, malownicze widoki, przepiękne i czyste jeziora bogate w ryby, podchodzące do samej rzeki zwierzęta oraz ciszę i spokój co pozwoli nam uciec od codzienności i wypocząć z dala od ludzi. Nic więc dziwnego, że już w 1964 roku ten szlak pokonywał Jan Paweł II – na pamiątkę tego wydarzenia mieszkańcy poszczególnych gmin ufundowali dziesięć pamiątkowych kamieni ułożonymi wzdłuż szlaku od Gowidlina do Słupska. Jako jeden z nielicznych szlaków daje możliwość spłynięcia od samego źródła kończąc na przepięknych plażach kurortu nadmorskiego Ustka, pokonując ostatni odcinek po falach morza bałtyckiego. Słupia znana jest jeszcze z kilku rzeczy. Słynnej na całą Polskę Rynny Sulęczyńskiej – najbardziej ekstremalnego odcinka ze wszystkich pomorskich rzek. O dużej wartości przyrodniczej może stanowić fakt, iż ponad 1/5 całej zlewni rzeki Słupi zajmuje Park Krajobrazowy Doliny Słupi Na Słupi został ulokowany pod koniec XIX w najstarszy działający do dnia dzisiejszego system hydrotechniczny w Europie.

Cały szlak liczy ponad 132km, a na pokonanie jego potrzebujemy siedmiu dni. Swój początek ma w miejscowości Gowidlino (gmina Sierakowice) nad jeziorem Gowidlińskim. Pierwszy etap nie należy do trudnych kończy się na przepięknym jeziorze Węgorzyno osiągając granice kaszubskiej wsi Sulęczyno. Niespełna pięć kilometrów od jeziora Węgorzyno w kierunku na Kartuzy znajdziemy słynne Kręgi Kamienne w Węsiorach, które warto na pewno zwiedzić ! Sulęczyno oznajmia nam, iż przed nami najbardziej ekstremalny odcinek Słupi – słynna na całą Polskę Rynna Sulęczyńska. Ten nieco ponad 400 metrowy odcinek dostarcza niesamowitych przeżyć. Przepięknie usytuowany, brzegi porastają drzewa, a koryto jest najeżone licznymi kamieniami między, którymi tylko najbardziej wprawni kajakarze będą potrafili przepłynąć. Ten odcinek jest wpisany do rejestru rzek o charakterze górskim i ma oznaczenie WW 1-2, a spadek rzeki przekracza 4‰ ! Mniej doświadczonym kajakarzom pozostanie tylko spacer malowniczą ścieżką wzdłuż całej rynny. Za Sulęczynem Słupia osiąga granice otuliny Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Ten odcinek należy do jednych z najpiękniejszych krajobrazowo, koryto usytuowane miejscami w wąwozie, powalone drzewa jak i liczne bystrza podnoszą atrakcyjność tego odcinka.

Osiągając granice jeziora Żukowskiego mamy do czynienia z bardzo ciekawym zbiornikiem wodnym. Przybrzeżne szuwary jeziora Żukowskiego stanowią siedliska lęgowe dla kaczek czernic i łabędzi niemych. Wielką atrakcją są również stanowiska występowania rzadkiego i chronionego w naszym kraju - żółwia błotnego. Miejscowość Bylina oznajmia nam początek szlaku „Elektryczna Słupia” – śladem systemu hydrotechnicznego. Tutaj napotkamy początek kanału doprowadzającego wodę do elektrowni w Strudze. Ta elektrownia należy do najstarszych działających elektrowni w Europie i mówi się, że również na świecie. Działa nieprzerwanie od 1896 roku ! Największą atrakcja są ponad stu letnie żarówki węglowe spełniające dalej swoją funkcję informując o awarii sieci ! Miejscowość Struga graniczy z miejscowością Soszyca która otwiera granice Parku Krajobrazowego Dolina Słupi. Ten odcinek do jeziora Głębokiego będzie nas zaskakiwał licznymi meandrami, a jak szczęście dopisze będziemy mogli zobaczyć chronionego orła bielika który ma tutaj swoje gniazda. Odcinek ten jest prawie całkowicie zalesiony, z dala od cywilizacji tylko obcowanie z przyrodą pozwala nam dostrzec unikalność tego krajobrazu. Jezioro Głębokie należy do najpiękniejszych na szlaku – czyste, pełne ryb, zalesione dookoła i z charakterystycznym wigwamem stojącym w miejscu biwakowania. Tutaj zaczyna się system kanałów, zamków wodnych doprowadzających wodę do oddalonej o 8 km elektrowni w Gałąźnia Małej. Warto poświęcić jeden dzień i obejrzeć cały ten unikatowy system. Od Gałąźnia Małej rzeka zwalnia, zaczyna się etap spokojnej wędrówki pokonując kolejne elektrownie Strzegomino i Krzynia gdzie kończy się szlak tematyczny „Elektryczna Słupia”. Ten odcinek, aż do Ustki należy do bardzo łatwych. Kolejną atrakcją na szlaku na jaką należy poświęcić więcej uwagi jest miasto Słupsk. Liczne zabytki: Zamek Książąt Pomorskich, baszta czarownic, młyn zamkowy, kościół Mariacki, ratusz i wiele innych zachęcają do zarezerwowania jednego dnia na zwiedzanie. Sama rzeka przepływa praktycznie przez centrum miasta gdzie napotykamy na śluzę łososiową z przygotowaną przepławką dla ryb, które podążają pod prąd na tarlisko. W Słupsku kończy się również szlak tematyczny „Śladami Jana Pawła II” – tutaj postawiono ostatni kamień. Żegnając Słupsk zostaje nam ostatni odcinek szlaku do kurortu nadmorskiego Ustka. Malowniczy odcinek, ciekawy krajobrazowo pozwala na pełen relaks podczas spływu. Bardzo popularny odcinek na rodzinne spływy jednodniowe. Niedaleko wsi Wodnica znajduje się rezerwat przyrody Buczyna nad Słupią. Ochronie rezerwatu podlega przede wszystkim ok. 100-letni las bukowy. Występują tu również brzoza brodawkowata i dąb szypułkowy. Przed nami Ustka. Przepiękne miasto rybackie, kurort nadmorski, jeden z najbardziej popularnych w naszym kraju. Przy sprzyjającej pogodzie możemy uzyskać pozwolenie w Kapitanacie Portu Ustka na wypłynięcie na otwarte może i skierowanie się na plażę zachodnią lub wschodnią. Kto choć raz w życiu spróbował pływania kajakiem po falach morskich wie ile to radości sprawia i nie ma porównania z żadną rzeką. Spływ nasz kończymy desantem na usteckich plażach mając w pamięci różnorodność szlaku Słupi.

Szlak ten swoim charakterem potrafi zaskoczyć każdego – od fragmentów jak na górskim potoku, po przepiękne krajobrazowo i bardzo spokojne odcinki. Dwa szlaki tematyczne „Śladami Jana Pawła II” jak i „Elektryczna Słupia” mogą być ciekawym rozwiązaniem na aktywny urlop w przepięknej scenerii.

Wypożyczalnie :

www.ekajaki.pl : +48 510 808 333

SOSiR Słupsk 512 487 492

 

 

 

 

 

 

Chłopiec z podniesionymi kciukami do góry, w tle dwoje dzieci i nauczycielka
Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Zbliża się termin rekrutacji do przedszkoli miejskich.

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025
Informator przedszkolaka

Informator przedszkolaka

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem przedszkolaka na rok szkolny 2024/2025 stanowiącym swoisty przewodnik po placówkach wychowania przedszkolnego w naszym mieście.

Informator przedszkolaka

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.