Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Turysta

Słupsk w pigułce

Słupsk położony jest nad rzeką Słupią, 18 kilometrów od Morza Bałtyckiego i jest trzeci co do wielkości miastem woj. Pomorskiego. Stanowi świetną bazę wypadową nad polskie morze, gwarantując większy spokój i mniejszą ilość turystów w porównaniu z miejscowościami nadmorskimi. Jest też doskonałą alternatywą dla tych, którym znudziło się zwykłe plażowanie. Bogata historia, przepiękna architektura, kultura, atrakcje dla dzieci i cały czas zmieniające się i piękniejące miasto zachęca do jego odwiedzenia.

Kompleks zamkowy

Przez kilka stuleci Słupskiem władał ród Gryfitów. Najbardziej znanym przedstawicielem tego rodu był książę Bogusław X i to dzięki niemu Słupsk może pochwalić się Zamkiem Książąt Pomorskich. Ten XVI-wieczny budynek wybudowany początkowo w stylu gotyckim kilkadziesiąt lat później został przebudowany zgodnie z modnym wówczas stylem renesansowym. Od ponad 55 lat jest siedzibą Muzeum Pomorza Środkowego, a w swoich murach kryje m.in. historię miasta, Pomorza i rodu Gryfitów. Możemy tu zobaczyć m.in. sarkofagi ostatnich z rodu Gryfitów, także szereg pamiątek z historii miasta oraz historię

Do kompleksu zamkowego należy również młyn z ok. 1310 r., który uchodzi za jeden z najstarszych, działających obiektów architektury przemysłowej w Polsce. Pierwotnie mielono w nim zboże na mąkę, a od lat 60. XX w. prezentowana jest w nim wystawa etnograficzna muzeum obrazującą kulturę ludności rodzimej oraz powojennych słupskich osadników.

Kolejny obiekt położony w kompleksie muzealnym to urokliwy, zbudowany z muru pruskiego, XVIII-wieczny Spichlerz Richtera. Pierwotnie został wzniesiony przy ul. Kopernika jako magazyn zbożowy. Po przeniesieniu na obecne miejsce skrywa biura Muzeum Pomorza Środkowego oraz klimatyczną herbaciarnię, którą kojarzą wszyscy mieszkańcy Słupska.

Kompleks dopełniają gotycka Brama Młyńska z XIV w. – jedna z dwóch zachowanych bram wjazdowych do miasta, obecnie mieszcząca pracownie konserwatorskie słupskiego muzeum oraz Kościół św. Jacka, dawny Kościół Zamkowy, o którym opowiemy później.

Baszta Czarownic

Baszta została wzniesiona jako część XV-wiecznych murów obronnych miasta, rozciągniętych wzdłuż Słupi. Jej nazwa pochodzi od mieszczącego się w niej w XVII wieku więzienia dla kobiet posądzonych o czary. Najsłynniejszą słupską „czarownicą” była Katrina Zimmerman zwana Triną Papisten. Ta słupska zielarka była w Baszcie więziona i poddawana torturom. Ostatecznie w 1701 roku spłonęła na stosie. Dziś mieści się tu jeden z oddziałów Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej. Na trzech kondygnacjach organizowane są wystawy malarstwa, rysunku, fotografii i grafiki, a także instalacji przestrzennych.

Najstarsza pizzeria

Słupsk to także wyjątkowa pizzeria… To tu ponad 45 lat temu powstała pierwsza pizzeria w Polsce. Stworzył ją pan Tadeusz Szołdra przy barze mlecznym „Poranek” (ul. Wojska Polskiego 46). Od tego czasu pokolenia słupszczan i turystów zajadają się plackiem z pieczarkami, boczkiem lub kiełbasą. Receptura wypieku ciasta do pizzy jest autorska i niezmieniona od samego początku. Smacznego!

Zabytkowe Kościoły

Będąc w Słupsku warto przyjrzeć się tutejszym zabytkowym kościołom – m.in. Kościołowi św. Jacka, Kościołowi Mariackiemu, dawnemu Kościołowi Św. Mikołaja, czy Ewangelicko - Augsburskiemu Kościołowi Świętego Krzyża. Każdy z tych kościołów ma swoją własną, bogatą historię. Warto jednak wspomnieć, że podominikański Kościół św. Jacka znajdujący się niedaleko zamku jest jednym z najciekawszych i najbogatszych w pamiątki historyczne, kościołów Ziemi Słupskiej. Dawny Kościół św. Mikołaja natomiast był na początku przyklasztornym kościołem katolickim zakonu norbertanek, później także ewangelickim, w międzyczasie nawet cerkwią. Dziś mieści się w nim biblioteka. Z Kościołem Mariackim wiąże się natomiast pewna ciekawostka. Jego wieża jest odchylona od pionu o ok. 90 centymetrów.

Szlak Słupskiego Niedźwiadka Szczęścia

W XIX wieku w trakcie kopania torfu niedaleko Słupska została znaleziona figurka bursztynowego niedźwiadka. Figurka ta okazała się być amuletem, który należał do łowcy niedźwiedzi, a którego wiek badacze ocenili na około 3700 lat. W ten sposób ten przynoszący szczęście, najpierw łowcy niedźwiedzi, a później Słupskowi, niedźwiadek, stał się symbolem miasta. Jego bursztynową kopię można zobaczyć w słupskim ratuszu, a od czerwca 2017 r. kolorowe niedźwiadki można spotkać także na jego ulicach. 15 niedźwiadków tworzy swoisty Szlak Słupskiego Niedźwiadka Szczęścia, a 9 z nich można poszukiwać z książeczką z naklejkami dostępną w Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku. Zachęcamy do poszukiwań i robienia sobie zdjęć z niedźwiadkami. A na wszystkich małych zdobywców niedźwiadków czeka dyplom - do odbioru w Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku.

Innym ciekawym sposobem na zwiedzanie Słupska i niewątpliwą frajdą dla dzieci są questy. Na podstawie wierszowanej historyjki, szukając wskazówek, coś licząc, wypisując właściwe rzeczy maluchy poruszają się po nieoznakowanym w terenie szlaku. W CIT dostępne są dla dzieci dwie gry miejskie – „Szlakiem Słupskich Legend”, w której Słupski Chłopczyk oprowadza dzieci po mieście opowiadając słupskie legendy oraz „Szlakiem słupskich ciekawostek przyrodniczych” – w której podczas marszu dzieci odkrywają ciekawostki dot. spotykanych po drodze drzew czy związane z rzeką Słupią i żyjącymi w niej organizmami.

Witkacy w Słupsku

Choć samego Witkacego w Słupsku nigdy nie było to tutejsze muzeum może pochwalić się największą na świecie kolekcją prac plastycznych tego oryginalnego i interesującego artysty. Wystawa znajduje się w Białym Spichlerzu – budynku należącym do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Na wystawie stałej pokazywane są tu wszystkie prace artysty, które są w posiadaniu MPŚ oraz fotografie, listy i pierwodruki książek. Będąc w Białym Spichlerzu przybliżymy sobie postać Witkacego i dzieła Firmy Portretowej S.I.Witkiewicz. Na pięciu kondygnacjach obejrzymy wystawy: Witkacy inaczej…; Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia; W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku czy Słupsk – miasto i ludzie.

Witkacego poznamy nie tylko przez odwiedzenie go w Muzeum. Specjalnie z myślą o tym nietuzinkowym artyście został stworzony quest „Śladami Witkacego”, dostępny w słupskiej informacji turystycznej. To kolejna propozycja zabawy połączonej z odkrywaniem miasta, bogata w smaczki związane z życiem i twórczością Witkacego. Choć artysta ten w Słupsku nigdy nie zagościł, to niewątpliwie dla wielu, jest jedną z najlepszych wizytówek Słupska. Papierowa wersja podróży z Witkacym dostępna na miejscu w CIT.

Słupski street-art

Wędrując po Słupsku rozglądajmy się wokół siebie. Słupski street-art to przede wszystkim 40 murali – dekoracyjnych, wielkoformatowych malowideł ściennych, których jednak stale przybywa oraz opisywane wcześniej niedźwiadki szczęścia.

W samym centrum Słupska znajduje się kilkanaście budynków ozdobionych swoistą, ilustrowaną opowieścią o mieście. Umiejscowione m. in. na ulicy Bema, Niedziałkowskiego czy Starzyńskiego, ten ostatni nawiązujący do historii miasta i jego postaci, zachwycają. Odnajdujemy tu m. in. Heinricha von Stephana, Jerzego Waldorffa, Otto Freundlicha, Gebharda von Blücher czy Trinę Papisten.

Na temat słupskiego street-artu również powstał quest -prowadzi on śladami murali i niedźwiadków. Jest to świetna okazja do odkrycia tajemnic słupskiej sztuki ulicznej, której w Słupsku nie brakuje. Przejście questa zajmuje około 1 h i rozpoczyna się przy Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Starzyńskiego 8.

Bezpłatne Spacery

A dla wszystkich tych, którzy lubią bardziej „typowe” zwiedzanie, Słupsk przygotował cykl bezpłatnych spacerów z przewodnikiem po mieście. W okresie wakacyjnym Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi prowadząca słupskie Centrum Informacji Turystycznej w każdą środę bezpłatne spacery po mieście z przewodnikiem. Tematyka jest związana z historią i przyrodą miasta. Spacery poprowadzą eksperci, pasjonaci, historycy i miłośnicy Słupska.

Zaplanowano 15. tematycznych spacerów, które poprowadzą eksperci, pasjonaci, historycy i miłośnicy Słupska. Spacery będą dotyczyły zagadnień związanych z historią oraz przyrodą miasta. Dodatkowo, zmyślą o rosyjskojęzycznych mieszkańcach i turystach, odbędzie się jeden spacer w języku rosyjskim. Spotkania będą organizowane od 16 czerwca do 22 września w każdą środę miesiąca (z wyjątkiem spotkania po rosyjsku, które odbędzie się w sobotę). Każdorazowo zbiórka o 16.30 pod ratuszem.

Organizatorem spacerów jest Fundacja Partnerstwo Dorzecze Słupi, we współpracy z Muzeum Pomorza Środkowego, Parkiem Krajobrazowym „Dolina Słupi”, Słupskim Ośrodkiem Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną w Słupsku, Archiwum Państwowym w Koszalinie Oddział w Słupsku oraz Teatrem Tęcza. Zadanie jest współfinansowane przez Miasto Słupsk.

Słupski Jarmark Wakacyjny

W okresie od lipca do września w każdy weekend przy ulicy Nowobramskiej odbywa się Słupski Jarmark Wakacyjny, podczas którego lokalni rękodzielnicy i kolekcjonerzy oraz producenci przetworów, miodów, serów i nalewek proponują odwiedzającym swoje wyroby.

Zapraszamy do Słupska!

 

 


 


 

Informator dla ósmoklasistów z ofertą słupskich szkół ponadpodstawowych.

Informator dla ósmoklasistów z ofertą słupskich szkół ponadpodstawowych.

Informator o słupskich szkołach ponadpodstawowych będzie swoistym drogowskazem, pozwalającym na dogłębne zapoznanie się z ofertą edukacyjną Miasta Słupska. Jest ona wszechstronna i różnorodna, ale co najważniejsze, dostosowana do oczekiwań i potrzeb samych uczniów, a także szybko zmieniającego się rynku pracy.

Informator dla ósmoklasistów z ofertą słupskich szkół ponadpodstawowych.
nagłówek obieszczenia
Kwalifikacja wojskowa w 2023 roku

Kwalifikacja wojskowa w 2023 roku

obwieszczenie Wojewody Pomorskiego

Kwalifikacja wojskowa w 2023 roku

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.