Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Turysta

Słupsk w pigułce

Słupsk położony jest nad rzeką Słupią, 18 kilometrów od Morza Bałtyckiego i jest trzeci co do wielkości miastem woj. Pomorskiego. Stanowi świetną bazę wypadową nad polskie morze, gwarantując większy spokój i mniejszą ilość turystów w porównaniu z miejscowościami nadmorskimi. Jest też doskonałą alternatywą dla tych, którym znudziło się zwykłe plażowanie. Bogata historia, przepiękna architektura, kultura, atrakcje dla dzieci i cały czas zmieniające się i piękniejące miasto zachęca do jego odwiedzenia.

Kompleks zamkowy

Przez kilka stuleci Słupskiem władał ród Gryfitów. Najbardziej znanym przedstawicielem tego rodu był książę Bogusław X i to dzięki niemu Słupsk może pochwalić się Zamkiem Książąt Pomorskich. Ten XVI-wieczny budynek wybudowany początkowo w stylu gotyckim kilkadziesiąt lat później został przebudowany zgodnie z modnym wówczas stylem renesansowym. Od ponad 55 lat jest siedzibą Muzeum Pomorza Środkowego, a w swoich murach kryje m.in. historię miasta, Pomorza i rodu Gryfitów. Możemy tu zobaczyć m.in. sarkofagi ostatnich z rodu Gryfitów, także szereg pamiątek z historii miasta oraz historię

Do kompleksu zamkowego należy również młyn z ok. 1310 r., który uchodzi za jeden z najstarszych, działających obiektów architektury przemysłowej w Polsce. Pierwotnie mielono w nim zboże na mąkę, a od lat 70. XX w. prezentowana jest w nim wystawa etnograficzna muzeum obrazującą kulturę ludności rodzimej oraz powojennych słupskich osadników.

Kolejny obiekt położony w kompleksie muzealnym to urokliwy, zbudowany z muru pruskiego, XVIII-wieczny Spichlerz Richtera. Pierwotnie został wzniesiony przy ul. Kopernika jako magazyn zbożowy. Po przeniesieniu na obecne miejsce skrywa biura Muzeum Pomorza Środkowego oraz klimatyczną herbaciarnię, którą kojarzą wszyscy mieszkańcy Słupska.

Kompleks dopełniają gotycka Brama Młyńska z XIV w. – jedna z dwóch zachowanych bram wjazdowych do miasta, obecnie mieszcząca pracownie konserwatorskie słupskiego muzeum oraz Kościół św. Jacka, dawny Kościół Zamkowy, o którym opowiemy później.

Najstarsza pizzeria

Słupsk to także wyjątkowa pizzeria… To tu prawie 50 lat temu powstała pierwsza pizzeria w Polsce. Stworzył ją pan Tadeusz Szołdra przy barze mlecznym „Poranek” (ul. Wojska Polskiego 46). Od tego czasu pokolenia słupszczan i turystów zajadają się plackiem z pieczarkami, boczkiem lub kiełbasą. Receptura wypieku ciasta do pizzy jest autorska i niezmieniona od samego początku. Smacznego!

Zabytkowe kościoły

Będąc w Słupsku warto przyjrzeć się tutejszym zabytkowym kościołom – m.in. Kościołowi św. Jacka, Kościołowi Mariackiemu, dawnemu Kościołowi Św. Mikołaja, czy Ewangelicko - Augsburskiemu Kościołowi Świętego Krzyża. Każdy z tych kościołów ma swoją własną, bogatą historię. Warto jednak wspomnieć, że podominikański Kościół św. Jacka znajdujący się niedaleko zamku jest jednym z najciekawszych i najbogatszych w pamiątki historyczne kościołów Ziemi Słupskiej. Dawny Kościół św. Mikołaja natomiast był na początku przyklasztornym kościołem katolickim zakonu norbertanek, później także ewangelickim, w międzyczasie nawet cerkwią. Dziś mieści się w nim biblioteka. Z Kościołem Mariackim wiąże się natomiast pewna ciekawostka. Jego wieża jest odchylona od pionu o ok. 90 centymetrów.

Słupskie Niedźwiadki Szczęścia

W XIX wieku w trakcie kopania torfu niedaleko Słupska została znaleziona figurka bursztynowego niedźwiadka. Figurka ta okazała się być amuletem, który należał do łowcy niedźwiedzi, a którego wiek badacze ocenili na około 3700 lat. W ten sposób ten przynoszący szczęście, najpierw łowcy niedźwiedzi, a później Słupskowi, niedźwiadek, stał się symbolem miasta. Jego bursztynową kopię można zobaczyć w słupskim ratuszu, a od czerwca 2017 r. kolorowe niedźwiadki można spotkać także na jego ulicach. Te 20 różnobarwnych niedźwiadków tworzy swoisty Szlak Słupskiego Niedźwiadka Szczęścia, a 9 z nich można poszukiwać z dedykowaną dla młodszych turystów książeczką z naklejkami dostępną w Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku. Zachęcamy do poszukiwań i robienia sobie zdjęć z niedźwiadkami. A na wszystkich małych zdobywców niedźwiadków czeka dyplom - do odbioru w Centrum Informacji Turystycznej w Słupsku.

Witkacy w Słupsku

Choć samego Witkacego w Słupsku nigdy nie było, to tutejsze muzeum może pochwalić się największą na świecie kolekcją prac plastycznych tego oryginalnego i interesującego artysty. Wystawa znajduje się w Białym Spichlerzu – budynku należącym do Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Na wystawie stałej pokazywane są tu wszystkie prace artysty, które są w posiadaniu MPŚ oraz fotografie, listy i pierwodruki książek. Będąc w Białym Spichlerzu przybliżymy sobie postać Witkacego i dzieła Firmy Portretowej S.I. Witkiewicz. Na pięciu kondygnacjach obejrzymy wystawy: Witkacy inaczej…; Witkacy. Obrazy – rysunki – grafiki + archiwalia; W nawiązaniu do Witkacego od XIX do XXI wieku czy Słupsk – miasto i ludzie.

Witkacego poznamy nie tylko przez odwiedzenie go w Muzeum. Specjalnie z myślą o tym nietuzinkowym artyście został stworzony quest „Śladami Witkacego”, dostępny w słupskiej informacji turystycznej. To kolejna propozycja zabawy połączonej z odkrywaniem miasta, bogata w smaczki związane z życiem i twórczością Witkacego. Choć artysta ten w Słupsku nigdy nie zagościł, to niewątpliwie dla wielu, jest jedną z najlepszych wizytówek Słupska. Papierowa wersja podróży z Witkacym dostępna na miejscu w CIT.

Słupski street-art

Wędrując po Słupsku rozglądajmy się wokół siebie. Słupski street-art to przede wszystkim kilkadziesiąt murali – dekoracyjnych, wielkoformatowych malowideł ściennych, których jednak stale przybywa oraz opisywane wcześniej niedźwiadki szczęścia.

W samym centrum Słupska znajduje się kilkanaście budynków ozdobionych swoistą, ilustrowaną opowieścią o mieście. Umiejscowione m. in. na ulicy Bema, Niedziałkowskiego czy Starzyńskiego, ten ostatni nawiązujący do historii miasta i jego postaci, zachwycają. Odnajdujemy tu m. in. Heinricha von Stephana, Jerzego Waldorffa, Otto Freundlicha, Gebharda von Blücher czy Trinę Papisten.

Na temat słupskiego street-art’u powstał także QUEST - prowadzi on śladami murali i niedźwiadków. Jest to świetna okazja do odkrycia tajemnic słupskiej sztuki ulicznej, której w Słupsku nie brakuje. Przejście questu zajmuje około 1h i rozpoczyna się przy Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Starzyńskiego 8.

Słupska secesja

Na przełomie XIX i XX w. Słupsk zyskał sobie miano Paryża Północy, czy też Małego Paryża (niem. Klein Paris). Określenie to jest zasługą m.in. popularnego w tamtych czasach stylu architektonicznego zwanego secesją, który chętnie wykorzystywany był podczas budowy nowych wówczas kamienic. Charakterystyczna dla tego stylu giętka linia oraz bogata roślinna i zwierzęca ornamentyka ciągnie się niemal na każdej kamienicy śródmieścia. Miejscem centralnym i zarazem najbardziej reprezentacyjnym dla secesyjnego układu miasta jest Rondo Solidarności, które łączy aż 4 secesyjne arterie – ul. Jedności Narodowej, ul. Anny Łajming, al. Wojska Polskiego oraz al. Sienkiewicza.

Dziś secesyjna zabudowa niewątpliwie stanowi znak rozpoznawczy Słupska.

Zapraszamy do Słupska!

 

 


 


 

Chłopiec z podniesionymi kciukami do góry, w tle dwoje dzieci i nauczycielka
Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Zbliża się termin rekrutacji do przedszkoli miejskich.

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025
Informator przedszkolaka

Informator przedszkolaka

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem przedszkolaka na rok szkolny 2024/2025 stanowiącym swoisty przewodnik po placówkach wychowania przedszkolnego w naszym mieście.

Informator przedszkolaka

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.