Omiń menu i przejdź do treści strony

Słupska Karta Mieszkańca - zyskaj rabaty i preferencje. Zajrzyj TUTAJ.

TUTAJ

Słupska Karta Mieszkańca - zyskaj rabaty i preferencje. Zajrzyj TUTAJ.

TUTAJ

Warto zobaczyć

Lasek Północny

Lasek Północny to miejsce, którego historia sięga najprawdopodobniej już wczesnego średniowiecza. Profesor Józef Spors doszukiwał się na terenie tego lasku zaginionej wsi Biatkowo, którą wymieniają najstarsze słupskie dokumenty (np. przywilej księcia Mściwoja II dla klasztoru norbertanek w Słupsku z 1288 roku). Dawniej teren ten potocznie nazywano Długie Wzgórza (Die Langen Berge) lub Wzgórza Młyńskie (Lohmühlsbergen - nazwa pochodziła od Lohmühle, młyna, stojącego do dnia dzisiejszego u wejścia do doliny). Przez wieki był to las miejski zaopatrujący Słupsk w drewno. Pod koniec XIX wieku utworzono tutaj park miejski o powierzchni ponad 80 ha. Na przestrzeni kolejnych lat sukcesywnie dosadzano kolejne drzewa.

Przed 1889 r. za namową prezesa Sądu Krajowego, Hagena nazwę kompleksu leśnego zmieniono na Waldkater (Leśny Kot). Podczas pobytów w Słupsku Hagen, jako miłośnik gór Harz odnajdywał ich podobieństwo w okolicach obecnego Lasku Północnego. Miejscom tym nadawał nietypowe nazwy. Zauważył, że dolina przypomina zmniejszoną nieco dolinę rzeki Bode wokół lasu Waldkater, otaczającego miejscowość Thale w górach Harz i nazwał ją tak samo - Waldkater. Ponadto jedno z tutejszych wzgórz nazwał Hexentanzplatz - Polana Tańców Czarownic (szczyt w górach Harz – 454 m n.p.m.), a strome zbocze w pobliżu zajazdu - Roßtrappe. Nazwą Waldkater mianowano również niewielki zajazd. Park o naturalnym założeniu przyciągał rzesze ludzi spragnionych odpoczynku, którzy mogli tu nawet przenocować w otwartej w 1913 roku nowej restauracji z hotelem. Od 1910 roku do parku można było dojechać bezpośrednio z dworca kolejowego „zieloną linią” tramwajową, co wpłynęło na powodzenie tego miejsca. Park oblegały rzesze spacerowiczów mających do dyspozycji kilkanaście kilometrów ścieżek i wiele atrakcji. W dwóch restauracjach (Waldkater i Lohmühle) można było dobrze zjeść, a ponadto miło spędzić czas.

Obecnie Lasek Północy znajduje powierzchnię ponad 170 ha, a na jego terenie znajduje się sporo ścieżek - zarówno spacerowych, biegowych, konnych jak i rowerowych. Postawiono tu również siłownię na świeżym powietrzu oraz przygotowano miejsce na ognisko — każdy znajdzie coś dla siebie. Utworzono tutaj także park linowy Leśny Kot, oferujący aż 120 różnego rodzaju atrakcji nadziemnych i wspinaczkowych. Środkiem lasku płynie niewielki strumień - tworzy liczne kaskady i wpada do malowniczych jeziorek. Osoby, które zapuszczą się bardziej w głąb lasku, znajdą stare niemieckie nagrobki pochodzące z XIX wieku.

Odpalamy święta! Zapraszamy na wspólne kolędowanie i włączenie iluminacji świątecznych

Odpalamy święta! Zapraszamy na wspólne kolędowanie i włączenie iluminacji świątecznych

Odpalmy wspólnie święta! Prezydentka Miasta Słupska zaprasza do wspólnego kolędowania, składania pocztówkowych życzeń dla miasta do świątecznej skrzynki i uroczystego włączenia iluminacji świątecznych, które 6 grudnia o godz. 17:00 rozbłysną w sercu Słupska.

Odpalamy święta! Zapraszamy na wspólne kolędowanie i włączenie iluminacji świątecznych
plakat Mikołajek 2024 - świąteczne grafiki, opis wydarzenia
Coraz bliżej Mikołajki!

Coraz bliżej Mikołajki!

Już niebawem niesamowita mikołajkowa impreza, która zaskoczy Was magicznymi występami, warsztatami, konkursami!

Coraz bliżej Mikołajki!

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Zobaczcie, co zaplanowaliśmy dla Was w listopadzie - zajrzyjcie do informatora kulturalnego!
Coraz bliżej Mikołajki! Zaplanowaliśmy niesamowitą mikołajkową imprezę, która zaskoczy Was magicznymi występami, warsztatami, konkursami! Zobaczcie, co Was czeka - program dostępny TUTAJ
Zachęcamy szkoły do udziału w konkursie na logo z okazji jubileuszu Miasta - regulamin i warunki udziału dostępne TUTAJ 
Poczujmy magię świąt podczas Słupskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego 2024!