Akcja dostępność - likwidacja barier w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słupsku
Miasto Słupsk realizuje w ramach programu „Dostępna przestrzeń publiczna” przedsięwzięcie pn.: „Akcja dostępność - likwidacja barier w Specjalnym Ośrodku szkolno-Wychowawczym w Słupsku” (nr umowy nr PPA/000024/11/D).
Działania realizowane w ramach projektu:
W wyniku realizacji projektu zostaną usunięte bariery architektoniczne oraz informacyjno-komunikacyjne w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Słupsku poprzez następujące działania:
- Modernizacja pomieszczeń przyziemia związana z częściową zmianą ich funkcji i dostosowaniem do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zaprojektowano 2 wydzielone zespoły higieniczno-sanitarne dla dziewcząt i chłopców z dostosowaniem umożliwiającym wjazd i skorzystanie osobom na wózkach.
- Modernizacja ciągów komunikacyjnych i pochylni oraz balustrad polegająca na dostosowaniu do obowiązujących przepisów, wymianie podłoża i ułożeniu nowej powierzchni antypoślizgowej na 3 kondygnacjach.
- Modernizacja wiatrołapu od strony ulicy Krasińskiego polegająca na podniesieniu poziomu posadzki - wyrównanie do poziomu 1 stopnia schodowego, demontażu drugich drzwi, modernizacji spoczników i podestów schodowych w najstarszej części obiektu.
- Modernizacja pomieszczeń dydaktycznych związana z usunięciem istniejącej nawierzchni i zastosowaniem jednolitego antypoślizgowego podłoża.
- Dostawa, zakup i montaż poręczy/pochwytów na klatce schodowej i ciągach komunikacyjnych.
- Dostawa,zakup i montaż drzwi wewnętrznych o szerokości w świetle co najmniej 90 cm.
- Montaż instalacji domofonowej z połączeniem do dyżurki szkoły.
- Wprowadzenie informacji wizualnej poprzez zastosowanie:
a) tablic i piktogramów,
b) oznaczenia krawędzi stopni schodowych w innym kolorze, oznakowanie przed wejściem (oraz zejściem) schody pasem nawierzchni o zmienionej fakturze oraz wyróżnienie innym kolorem,
c) innego rodzaju i koloru nawierzchni pochylni.
Zakres dostosowań oraz dostępności usług uruchomionych na skutek otrzymania dofinansowania w zakresie zapewnienia dostępności architektonicznej:
- modernizacja podjazdu dla wózków inwalidzkich celem dostosowania dla powierzchni antypoślizgowych z jednoczesną modernizacją barierek i poręczy ciągu komunikacyjnego podjazdu;
- wymiana wybranych jednostek stolarki drzwiowej poprzez dostosowanie otworów drzwiowych do wymogów, tj. o szerokości w świetle co najmniej 90 cm;
- modernizacja i adaptacja wyłączonych z użytkowania pomieszczeń przyziemia (2 zespoły higieniczno – sanitarne);
- modernizacja wiatrołapu poprzez m. in.: podniesienie poziomu posadzki, demontaż drzwi;
- modernizację ciągów komunikacyjnych i pochylni z dostosowaniem podłoża i ułożeniem powierzchni antypoślizgowej, wymiana i montaż poręczy/pouchwytów, balustrad na klatce schodowej i ciągach komunikacyjnych;
Zakres dostosowań oraz dostępności usług uruchomionych na skutek otrzymania dofinansowania w zakresie w zakresie zapewnienia dostępności informacyjno-komunikacyjnej:
- montaż instalacji domofonowej;
- zakup i montaż elementów wyposażenia ułatwiających orientację w budynku oraz przekaz informacji.
Termin realizacji projektu: od 01.01.2024 r. do 31.12.2024 r.
Dofinansowanie projektu z PFRON: 456 837,75 zł








