Omiń menu i przejdź do treści strony
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska

Aktualności

Słupskie trawniki deszczowe

W ubiegły czwartek dzieliliśmy się informacją, że nasz projekt pn. „Zarządzanie wodami opadowymi na terenie zlewni rzeki Słupi” znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej w konkursie ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Efektywną częścią tego projektu będzie m.in. stworzenie w Słupsku „trawników deszczowych”, co w efekcie odbywać się będzie poprzez zmianę części trawników w niecki, rowy i muldy, które zostaną obsadzone wybranymi gatunkami roślin, tworząc efekt zielonych i kwitnących rabat czy ogrodów zatrzymujących i filtrujących wody opadowe oraz powietrze. Ale nie tylko. Ideą realizacji projektu jest zmniejszenie negatywnych oddziaływań zjawisk pogodowych jakie występują na terenie Miasta Słupska, tj. podtopienia, wylewania, zalewania, a także okresy suszy i tworzenie się wysp ciepła, a także rozwój terenów zielonych.

„Trawniki deszczowe” to pilotażowy program, stanowiący punkt wyjścia do stworzenia rozwiązania w postaci połączonego systemu retencji miejskiej. W szerszym ujęciu błękitno-zielona infrastruktura będzie równocześnie pochłaniać dwutlenek węgla, zmniejszać zanieczyszczenie powietrza i łagodzić efekt miejskiej wyspy ciepła, przynosząc jednocześnie korzyści społeczne, ekonomiczne i środowiskowe dla miasta. W praktyce „trawniki deszczowe” to najczęściej połączone obiekty małej retencji terenowej: ogrody deszczowe, niecki i rowy bioretencyjne, muldy chłonne.

Przygotowane miejsca, dokąd kierowana będzie woda opadowa z powierzchni utwardzonych, przyjmie formę specjalnie kształtowanych zagłębień, których celem jest zarówno zapewnienie infiltracji gromadzącej się wody w głąb gruntu oraz zapewnienie warunków do wegetacji wybranych gatunków roślin. Wybrane rośliny będą działały jak filtr biologiczny, wychwytując zanieczyszczenia i wbudowując je w tkanki roślin, a niejako przy okazji będą resorbowały wodę z gruntu i następnie odparowują ją do atmosfery, kształtując korzystny mikroklimat miejski.

W Słupsku trawniki deszczowe powstaną przy ul. Artura Grottgera, Szczecińskiej, Jana III Sobieskiego, Stefana Banacha, Grunwaldzkiej, al. 3 Maja oraz na obszarze objętym rewitalizacją tj. placu Dąbrowskiego i ul. Ignacego Paderewskiego.

W ramach zakładania trawników deszczowych i zagospodarowania terenów bezpośrednio przyległych, zaprojektowano nasadzenia bardzo bogatej i różnorodnej roślinności, w tym: 111 drzew, ponad 16 tys. krzewów, ponad 21 tys. bylin i krzewinek, 5 tys. traw ozdobnych i blisko 28 tys. roślin cebulowych.

Na grafikach przedstawiamy poszczególne gatunki roślin, którymi obsadzone zostaną „trawniki deszczowe” oraz planowane zagospodarowanie trawnika na placu Dąbrowskiego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stanowisko ds. wdrażania, monitorowania i promocji rewitalizacji miasta

Stanowisko ds. wdrażania, monitorowania i promocji rewitalizacji miasta

(59) 8488 225

Pokój 204

Urząd Miejski w Słupsku Wydział Zarządzania Funduszami pl. Zwycięstwa 1 (mały ratusz) 76-200 Słupsk

rewitalizacja@um.slupsk.pl

Podziel się

Zaplanuj wystrzałową majówkę w Słupsku - co, gdzie, kiedy

Zaplanuj wystrzałową majówkę w Słupsku - co, gdzie, kiedy

1–4 maja Słupsk zamieni się w stolicę dobrej zabawy, pysznego jedzenia i kultury! Przed nami Festa Italiana, Piknik Smaków, koncerty w plenerze, festiwal SALWA, seanse filmowe dla dzieci i dorosłych, spektakle komediowe i imprezy w klubach. Sprawdź rozkład jazdy Słupskiej Majówki 2025 i zaplanuj swój długi weekend – będzie się działo.

Zaplanuj wystrzałową majówkę w Słupsku - co, gdzie, kiedy
Potrójny Jubileusz Miasta Słupska

Potrójny Jubileusz Miasta Słupska

Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania!

Potrójny Jubileusz Miasta Słupska

Kalendarz wydarzeń

Symbol uwagi Alert!
Dzieje się w Słupsku! Zaplanuj kwiecień pełen rozrywki i inspirujących spotkań!
Trwa rekrutacja do miejskich żłobków na rok 2025/2026
Informator na rok szkolny 2025/2026 - oferta szkół ponadpodstawowych 
Trwa nabór do klas pierwszych szkół podstawowych oraz do przedszkoli na rok szkolny 2025/2026