Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Aktualności

Gminny Program Rewitalizacji Miasta Słupska na lata 2017-2025+

W ramach projektu pn.: „Opracowanie modelu rewitalizacji społecznej, gospodarczej, przestrzennej i środowiskowej obszarów śródmiejskich na przykładzie Miasta Słupska” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014 – 2020 wykonano niezbędne badania i analizy, przeprowadzono konsultacje społeczne (w formie uwag, spotkań i spacerów badawczych), które posłużyły do opracowania dokumentu GPR. W ramach projektu organizowane są konsultacje społeczne zagadnień związanych z rewitalizacją miasta oraz przygotowywane materiały informacyjne, których celem jest propagowanie idei rewitalizacji i informowanie mieszkańców o zrealizowanych działaniach rewitalizacyjnych.

Gminny Program Rewitalizacji (GPR) to strategiczny dokument określający kierunki i działania na rzecz rewitalizacji miasta, stanowiący podstawę do podjęcia interwencji z zakresu rewitalizacji na obszarach szczególnej koncentracji zjawisk kryzysowych o podłożu społecznym, gospodarczym, przestrzennym i środowiskowym. Zgodnie z Ustawą o rewitalizacji z dnia 9 października 2015 roku proces rewitalizacji w gminach/miastach odbywa się na podstawie GPR-u.

Słupsk w 2016 r. przystąpił do opracowywania Gminnego Programu Rewitalizacji dla obszaru obejmującego teren Śródmieścia, Podgrodzia oraz Starego Miasta. Celem GPR było znalezienie rozwiązań, w oparciu o czynny udział mieszkańców i innych podmiotów wyznaczonego obszaru rewitalizacji, które przywrócą temu obszarowi utraconą wartość społecznie użyteczną oraz zwiększą jego atrakcyjność osiedleńczą, środowiskową, turystyczną i kulturową.

Gminny Program Rewitalizacji Miasta Słupska na lata 2017 - 2025+ przyjęty został Uchwałą Rady Miejskiej w Słupsku Nr XL/527/17 z dnia 28 czerwca 2017 roku. Ustanowienie GPR-u umożliwiło Miastu ubieganie się o środki unijne na projekty rewitalizacyjne w ramach programów operacyjnych w perspektywie finansowej 2014 – 2020. W grudniu 2017 r. miasto otrzymało dofinansowanie na realizację dwóch projektów rewitalizacyjnych Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska oraz Usługi społeczne - innowacyjne i kompleksowe wsparcie na rzecz mieszkańców obszaru rewitalizacyjnego Miasta Słupska.

Gminny Program Rewitalizacji jest także dokumentem niezbędnym do skorzystania z narzędzi wynikających z ustawy o rewitalizacji, takich jak Specjalna Strefa Rewitalizacji i Miejscowy Plan Rewitalizacji.

Zgodnie z ustawą Gminny Program Rewitalizacji zawiera co najmniej:

- opis powiązań programu rewitalizacji z dokumentami strategicznymi i planistycznymi gminy;

- diagnozę czynników i zjawisk kryzysowych oraz skalę i charakter potrzeb rewitalizacyjnych;

- zasięgi przestrzenne obszaru/obszarów rewitalizacji w oparciu o inne dokumenty strategiczne gminy lub diagnozę i identyfikację potrzeb rewitalizacyjnych, terytorium/terytoriów najbardziej wymagających wsparcia;

- wizję stanu obszaru po przeprowadzeniu rewitalizacji (planowany efekt rewitalizacji);

- cele rewitalizacji oraz odpowiadające zidentyfikowanym potrzebom rewitalizacyjnym kierunki działań mających na celu eliminację lub ograniczenie negatywnych zjawisk;

- listę planowanych, podstawowych projektów i przedsięwzięć rewitalizacyjnych wraz z ich opisami zawierającymi, w odniesieniu do każdego projektu/przedsięwzięcia rewitalizacyjnego, co najmniej: nazwę i wskazanie podmiotów go realizujących, zakres realizowanych zadań, lokalizację (miejsce przeprowadzenia danego projektu), szacowaną wartość, prognozowane rezultaty wraz ze sposobem ich oceny i zmierzenia w odniesieniu do celów rewitalizacji;

- charakterystykę pozostałych rodzajów przedsięwzięć rewitalizacyjnych realizujących kierunki działań, mających na celu eliminację lub ograniczenie negatywnych zjawisk powodujących sytuację kryzysową;

- mechanizmy zapewnienia komplementarności między poszczególnymi projektami/przedsięwzięciami rewitalizacyjnymi oraz pomiędzy działaniami różnych podmiotów i funduszy na obszarze objętym programem rewitalizacji.

DOKUMENT:https://drive.google.com/file/d/1XeYEVxRjArUMbtAZaRVFMgJp-Is6vXl_/view?usp=sharing

 

    

Chłopiec z podniesionymi kciukami do góry, w tle dwoje dzieci i nauczycielka
Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Zbliża się termin rekrutacji do przedszkoli miejskich.

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025
Informator przedszkolaka

Informator przedszkolaka

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem przedszkolaka na rok szkolny 2024/2025 stanowiącym swoisty przewodnik po placówkach wychowania przedszkolnego w naszym mieście.

Informator przedszkolaka

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.