Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Aktualności

Konsultacje społeczne zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji

grafika - okładka dokumentu Gminny Program Rewitalizacji

Rozpoczynamy konsultacje projektu zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Słupska na lata 2017-2025+

Miasto Słupsk prowadzi proces rewitalizacji w oparciu o Gminny Program Rewitalizacji sporządzony w oparciu o ustawę z dnia 9 października 2015 r. Gminny Program Rewitalizacji Miasta Słupska został przyjęty przez Radę Miejską w dniu 28 czerwca 2017 r. Jest to dokument, który szczegółowo diagnozuje sytuację na obszarze rewitalizacji obejmującym tereny Śródmieścia, Podgrodzia oraz Starego Miasta, wytycza kierunki działań, które mają doprowadzić do zniwelowania problemów społecznych, technicznych, środowiskowych, gospodarczych i przestrzennych obszaru rewitalizowanego oraz określa szacunkowe ramy finansowe tych działań. Zawiera także m.in. opis struktury zarządzania realizacją programu, systemu jego monitorowania i oceny oraz sposobu realizacji w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego.

Najważniejsze zmiany

25 kwietnia 2018 r. Rada Miejska w Słupsku podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Słupska na lata 2017-2025+ dając w ten sposób zielone światło do rozpoczęcia prac nad aktualizacją istotnych z punktu widzenia procesu rewitalizacji zapisów. Projekt zmiany jest już gotowy, a od 25.09.2020 r. treść dokumentu jest udostępniona do publicznego wglądu.

Konieczność zmiany GPR podyktowana jest m.in. potrzebą uaktualnienia najważniejszej części dokumentu, czyli części planistycznej dotyczącej podstawowych i uzupełniających przedsięwzięć rewitalizacyjnych. Modyfikacje w części dotyczącej pakietu przedsięwzięć do realizacji na obszarze rewitalizacji dotyczą m.in.: uaktualnienia zakresów rzeczowych projektów, źródeł dofinansowania, zwiększenia wartości całkowitej i kwot dofinansowania, prognozowanych rezultatów, aktualizacji listy przedsięwzięć rewitalizacyjnych (przeniesienia części przedsięwzięć na listę podstawowych w związku z pozyskaniem na nie dofinansowania).

Zmiany w GPR wynikają także z konieczności dostosowania dokumentu do wymogów stawianych przez ustawę o rewitalizacji, zawartych także w wytycznych Urzędu Marszałkowskiego oraz podręcznikach dobrych praktyk opracowanych przez Ministerstwo Rozwoju. Dotyczą one doprecyzowania zasięgu Miejscowych Planów Rewitalizacji opisanych w dziale 5.9 oraz lat obowiązywania Specjalnej Strefy planowanej do ustanowienia w 2021 r. W związku z przystąpieniem do prac nad Miejscowym Planem Rewitalizacji, obejmującym rejon ulicy Długiej oraz planowanym przystąpieniem w 2021 r. do prac nad kolejnymi, konieczne było doprecyzowanie obszarów wskazanych do objęcia Miejscowymi Planami Rewitalizacji (z precyzją do działki ewidencyjnej) oraz dokonanie zmian w załączniku graficznym pn. „Podstawowe kierunki zmian funkcjonalno – przestrzennych obszaru rewitalizacji”.

Pozostałe zmiany w GPR obejmują również doprecyzowanie metodologii monitoringu i ewaluacji, doprowadzenia do spójności wskaźników produktu i rezultatu wskazanych w części 5.13.1 oraz w wiązkach projektów w dziale 4.2.1, a także uaktualnienia ram finansowych w związku z rozstrzygnięciem znacznej części przetargów dla przedsięwzięć podstawowych i uzupełniających .

Nie podlegała modyfikacji część diagnostyczna (za wyjątkiem niewielkich zmian w części 3.2.3.12 Pozostałe aspekty środowiskowe), ponieważ to na jej podstawie wyznaczono obszar rewitalizacji, a jednocześnie upłynął zbyt krótki czas by można było przesądzić, że zachodzące zmiany na obszarze rewitalizacji dały trwały efekt. Ocena zmian zachodzących na obszarze dokonywana będzie w ramach monitoringu i ewaluacji GPR. Pierwszy monitoring dokumentu planowany jest na koniec 2020 r.

Zgodnie z zapisami ustawy o rewitalizacji zmiana Gminnego Programu Rewitalizacji następuje w trybie, w jakim jest on uchwalany (art. 23. ust. 1). Polega to na włączeniu w proces zmiany GPR mieszkańców i pozostałych interesariuszy rewitalizacji poprzez zbieranie uwag i opinii m.in. w trybie prowadzonych w co najmniej czterech formach konsultacjach społecznych. Dlatego serdecznie zachęcamy i zapraszamy do wzięcia aktywnego udziału w konsultacjach zmiany Gminnego Programem Rewitalizacji Miasta Słupska na lata 2017-2025+.

 

Konsultacje przeprowadzone będą w okresie od 3 października 2020 r. do 3 listopada 2020 r. w następujących formach:

1) Otwartych spotkań z interesariuszami rewitalizacji Miasta Słupska:

a) w dniu 12 października 2020 r., o godz. 16:00 w budynku Słupskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego 6,

b) w dniu 19 października 2020 r., o godz. 16:00 w budynku Nowego Teatruprzy ul. Lutosławskiego 1.

2) Spacerów badawczych po obszarze rewitalizacji:

a) w dniu 15 października 2020 r., o godz. 16:00,

b) w dniu 24 października 2020 r. o godz. 10:00.

Informacja o miejscu rozpoczęcia spaceru badawczego podana zostanie na miejskim portalu internetowym www.slupsk.pl co najmniej 7 dni kalendarzowych przed planowaną datą spaceru badawczego.

3) Dyżurów konsultacyjnych w Centrum Wiedzy o Rewitalizacji przy Wydziale Zarządzania Funduszami Urzędu Miejskiego w Słupsku, Pl. Zwycięstwa 1, Mały Ratusz, pok. 03, w dniu 05.10.2020 w godz. 15.00-17.00 oraz w dniu 28.10.2020 w godz. 14.00-16.00.

4) Zbierania uwag za pomocą formularza zamieszczonego w Biuletynie Informacji Publicznej oraz miejskim portalu internetowym www.slupsk.pl (na stronie głównej oraz w zakładce „Rewitalizacja”). Wypełnione formularze będzie można dostarczyć w nieprzekraczalnym terminie do 3 listopada 2020 r.:

a) drogą korespondencyjną na adres: Wydział Zarządzania Funduszami Urzędu Miejskiego w Słupsku, Pl. Zwycięstwa 1, 76-200 Słupsk (decyduje data wpływu do Urzędu),

b) elektroniczną na adres: rewitalizacja@um.slupsk.pl,

c) osobiście w Wydziale Zarządzania Funduszami Urzędu Miejskiego w Słupsku, Pl. Zwycięstwa 1, Mały Ratusz, pok. 204 (budynek z windą i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych).

5) Spotkania dla przedstawicieli Komitetu Rewitalizacji w dniu 26 października 2020 r., o godz. 15:30 w budynku Słupskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej przy ul. Niedziałkowskiego 6.

Nie będą rozpatrywane propozycje i opinie:

• z datą wpływu przed dniem 3 października 2020 r. i po dniu 3 listopada 2020 r.,

• przesłane w innej formie niż na formularzu konsultacyjnym (za wyjątkiem propozycji zgłaszanych w formie ustnej podczas spotkań z interesariuszami rewitalizacji, spacerów badawczych bądź dyżurów konsultacyjnych w Centrum Wiedzy o Rewitalizacji).

Zgodnie z art. 6 ust. 7 i 9 Ustawy o rewitalizacji, niezwłocznie po zakończeniu konsultacji opracowana zostanie informacja podsumowująca ich przebieg, zawierająca dane o miejscu i czasie ich przeprowadzenia, omówienie ich przebiegu oraz zgłoszonych uwag wraz z odniesieniem się do nich.

Projekt zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Słupska na lata 2017-2025+ wraz z załącznikiem graficznym, formularzem konsultacyjnym znajduje się poniżej.

Więcej informacji można uzyskać pod nr tel.: 59 848 82 25, 59 848 84 66.

 

Dokumenty do pobrania:

Gminny Program Rewitalizacji (10,9 MB)

raport z konsulatcji GPR (89,1 kB)

 

Chłopiec z podniesionymi kciukami do góry, w tle dwoje dzieci i nauczycielka
Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Zbliża się termin rekrutacji do przedszkoli miejskich.

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025
Informator przedszkolaka

Informator przedszkolaka

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem przedszkolaka na rok szkolny 2024/2025 stanowiącym swoisty przewodnik po placówkach wychowania przedszkolnego w naszym mieście.

Informator przedszkolaka

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.