Anna Bogucka-Skowrońska
Uchwałą Nr X/64/15 z 29 kwietnia 2015 r. Rada Miejska w Słupsku nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Słupska.
Anna Bogucka-Skowrońska urodziła się w 1942 roku w Radomiu. Ukończyła Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po aplikacji sędziowskiej i adwokackiej od 1971 roku do dziś wykonuje w Słupsku zawód adwokata.
Od początku związała się z demokratyczną opozycją, pomagała w tworzeniu Związku NSZZ "Solidarność". Była doradcą struktur miejskich i regionalnych, współpracowała z prasą związkową (biuletynem „Solidarność Słupska”). W stanie wojennym była internowana i represjonowana. W latach osiemdziesiątych jako adwokat broniła takich działaczy opozycji jak: Lech Wałęsa, Anna Walentynowicz, Zbigniew Romaszewski i Bogdan Lis.
W Słupsku prowadziła filię Biskupiego Komitetu Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Była też współpracowniczką Komitetu Helsińskiego w Polsce. Brała udział w Konferencji Praw Człowieka w Krakowie i w przygotowaniu założeń reformy prawa karnego dla Okrągłego Stołu. Była współzałożycielką słupskiego Komitetu Obywatelskiego, a z listy Komitetu Obywatelskiego Lecha Wałęsy została wybrana na senatora I kadencji odrodzonego Senatu. Była także senatorem II kadencji z ramienia Unii Demokratycznej i IV kadencji z ramienia Unii Wolności.
Z ramienia Senatu była współzałożycielką a później Sekretarzem Generalnym Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. Stawała w obronie praw Polaków na Wschodzie i pomagała w integrowaniu całej emigracji z Macierzą. Współorganizowała Konferencję Kraj-Emigracja w Rzymie w 1990 roku pod auspicjami Jana Pawła II.
Była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa. Od 2007 do 2015 r. Sędzią Trybunału Stanu . Od 1981 r. jest członkiem władz krajowych adwokatury, obecnie członkiem Wyższego Sądu Adwokatury. Przez dwie kadencje była radną Rady Miejskiej w Słupsk i pełniła funkcje Przewodniczącej Rady (2002-2006) i Przewodniczącej Komisji Porządku Publicznego, Przestrzegania Prawa i Spraw Obywatelskich (2010-2014).