Zintegrowane Inwestycje Terytorialne MOF Słupsk – Ustka
W dniu 20 maja 2022 r. w Słupsku włodarze 8 samorządów wchodzących w skład Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Słupsk – Ustka (Miasto Słupsk, Miasto Ustka, Gminy: Słupsk, Kobylnica, Ustka, Dębnica Kaszubska, Damnica oraz Powiat Słupski w zakresie ww. gmin) podpisali Porozumienie w sprawie współpracy jednostek samorządu terytorialnego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Słupsk - Ustka służącej realizacji zadań w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to instrument, który pozwala na realizację strategii ponadlokalnych w formie współpracy samorządów w zakresie pozyskiwania Funduszy Unijnych. Partnerstwa miast i otaczających je gmin oraz władze województw wspólnie ustalają cele i wskazują inwestycje niezbędne do ich osiągnięcia. W Polsce ZIT jest realizowany w ramach samorządów miejskich oraz ich obszarów funkcjonalnych. Środki przeznaczone na realizowanie celów określonych przez ZITy w Polsce pochodzą zarówno z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), jak i Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).
Przedmiotem Porozumienia jest powołanie Związku ZIT MOF Słupsk – Ustka (ZIT MOF S-U) oraz określenie i ustalenie praw i obowiązków oraz zasad współpracy Stron przy opracowaniu i wdrażaniu Strategii ZIT, uzgadnianiu i realizacji wspólnych przedsięwzięć ZIT MOF S-U, w celu wspomagania zrównoważonego rozwoju MOF Słupsk – Ustka w ramach perspektywy finansowej Unii Europejskiej 2021-2027.
W celu podejmowania niezbędnych uchwał i decyzji w imieniu Związku ZIT powołano Komitet Sterujący ZIT MOF S-U, w skład którego wchodzi po jednym przedstawicielu każdej ze Stron Porozumienia. Podczas pierwszego posiedzenia Komitetu Sterującego przyjęto Regulamin dotyczący zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Doradczego ZIT MOF Słupsk – Ustka. W dn. 10 stycznia 2024 r. Komitet Sterujący Związku ZIT podjął uchwałę o przyjęciu Strategii ZIT do realizacji, a 1 lutego Zarząd Województwa Pomorskiego uchwałą pozytywnie zaopiniował ww. Strategię.
Posiadanie Strategii opisującej realizację ZIT zwiększy efektywność przedsięwzięć realizowanych w formule partnerskiego modelu współpracy oraz umożliwi skuteczną realizację zintegrowanych projektów odpowiadających w sposób kompleksowy na potrzeby i problemy samorządów. Dokument ułatwi samorządom przygotowanie i realizację przedsięwzięć w oparciu o zasoby własne i wsparcie zewnętrzne. Projekty i przedsięwzięcia wynikające ze Strategii ZIT mogą być finansowane ze środków regionalnego programu z EFRR i EFS+, a także ze środków programów krajowych.