Miejski Obszar Funkcjonalny Słupsk-Ustka
Miejski Obszar Funkcjonalny Słupsk-Ustka (MOF S-U) tworzy 8 samorządów, wśród których znajdują się Miasto Słupsk oraz Gmina Miasto Ustka, 5 gmin wiejskich, zlokalizowanych na terenie powiatu słupskiego – gm. Słupsk, Ustka, Damnica, Kobylnica i Dębnica Kaszubska oraz powiat słupski w obszarze ww. gmin. MOF S-U stanowi istotny element Subregionu Słupskiego, będącego jednym z czterech subregionów województwa pomorskiego. Nadrzędnym celem zawiązanej współpracy jest budowanie pozycji konkurencyjnej MOF-u i wykorzystanie sumy identyfikowanych potencjałów wszystkich zaangażowanych w projekt partnerów. W perspektywie najbliższej dekady oczekuje się istotnej poprawy jakości życia mieszkańców oraz realnie pozwoli na skokową poprawę atrakcyjności zamieszkiwania miast i gmin MOF-u.
Ustanowienie MOF-u oraz utworzenie Strategii Rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Słupsk-Ustka na lata 2022-2030 stanowi podstawę do wytyczenia i późniejszej realizacji celów związanych z:
• wzmocnieniem współpracy między JST koniecznej dla realizacji wspólnych działań na terenie MOF S-U,
• identyfikacji obszarów wsparcia oraz wspólnych celów rozwojowych dla MOF S-U,
• systemowego rozwiązywania kluczowych zagadnień dotyczących celów tematycznych funduszy europejskich na lata 2021-2027.
Wobec powyższego, zakres prezentowanej w dokumencie analizy dotyczy w szczególności:
• aktualnego potencjału społeczno-gospodarczego obszaru MOF S-U,
• problemów, wyzwań i potencjałów rozwojowych w sferze społecznej, gospodarczej i przestrzennej MOF S-U (z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych JST),
• potrzeb inwestycyjnych, w szczególności uwzględniających nową perspektywę finansową,
• powiązań i obszarów współpracy pomiędzy JST MOF Słupsk – Ustka,
• uwarunkowań rozwoju w sferze społecznej, gospodarczej i przestrzennej MOF S-U (z uwzględnieniem specyfiki poszczególnych JST).
Misją MOF Słupsk-Ustka jest budowanie pozycji konkurencyjnej obszaru jako atrakcyjnego subregionu pod kątem jakości życia i atrakcyjności osiedleńczej oraz inwestycyjnej. Podstawową zasadą działania MOF jest skuteczne zmaganie się z horyzontalnymi wyzwaniami:
• Prowadzeniem spójnej i aktywnej polityki demograficznej i społecznej
• Kreowaniem i wzmacnianiem postrzegania MOF jako atrakcyjnego miejsca do życia
• Wykorzystaniem rangi osadniczej i osiedleńczej rdzenia MOF oraz jego obszaru funkcjonalnego na rzecz wykreowania nowych branż gospodarczych i rozwoju istniejących
• Wykreowaniem MOF Słupsk-Ustka jako obszaru zintegrowanego i efektywnie zarządzanego
• Ochroną istniejących zasobów jako elementów budujących potencjał ekonomiczny i gospodarczy MOF
• Niwelowaniem różnic w dostępie i jakości infrastruktury przy jednoczesnym zintegrowanym planowaniu przestrzennym ograniczającym negatywne skutki rozlewania się miast.
Wizja MOF
Miejski Obszar Funkcjonalny Słupsk-Ustka w roku 2030 jest zintegrowanym obszarem wyróżniającym się w wymiarze społecznym, gospodarczym i przestrzennym. Osiągamy integrację poprzez realizację konkretnych wspólnych działań, których przykładem jest dobrze funkcjonujący transport publiczny czy też postępująca adaptacja do zmian klimatycznych osiągnięta w formie efektu skali. MOF Słupsk-Ustka rozwija się dzięki sumie działań podejmowanych przez samorządy go współtworzące oraz przedsięwzięcia wspólne, jak również zaangażowanie partnerów społeczno-gospodarczych. Sukces MOF-u przekłada się na wzmocnienie jego pozycji w strukturach regionalnych oraz poprawę atrakcyjności wizerunku obszaru.