Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Osoby z niepełnosprawnościami

Wsparcie ze środków PFRON

 

Logo PFRON

Wsparcie finansowe ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dla przedsiębiorców, osób niepełnosprawnych z terenu miasta Słupska a także fundacji oraz organizacji pozarządowych działających na rzecz osób niepełnosprawnych.

Prezydent Miasta Słupska, informuje przedsiębiorców, osoby niepełnosprawne z terenu miasta Słupska zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Słupsku jako osoby bezrobotne albo poszukujące pracy niepozostające w zatrudnieniu, a także fundacje oraz organizacje pozarządowe o możliwości składania wniosków o dofinansowanie w ramach poniższych zadań.

Osoby zainteresowane wskazaną formą pomocy mogą składać wnioski w siedzibie Urzędu Miejskiego, Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych,
Pl. Zwycięstwa 1, pok. 208 (Mały Ratusz).

Obowiązujące druki wniosku o zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej oraz przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo działalności w formie spółdzielni socjalnej można pobrać w pok. 104 (Mały Ratusz) lub ze strony internetowej.

http://bip.um.slupsk.pl/urzad_miejski/procedury/wydzialy/124.html w zakładce:

Usługi i formularze realizowane przez Wydziały Urzędu → Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych.

Złożone wnioski przeznaczone do realizacji na dany rok zostaną rozpatrzone w terminie 30 dni od dnia otrzymania kompletnego wniosku, jednak nie wcześniej niż w dniu podjęcia przez Radę Miejską w Słupsku uchwały dotyczącej podziału środków na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy osoby niepełnosprawnej.

Rodzaj pomocy

Ten rodzaj wsparcia obejmuje refundację kosztów zakupu wyposażenia stanowiska pracy w związku z zatrudnieniem niepełnosprawnej osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy. Maksymalna wysokość pomocy finansowej ze środków PFRON nie może przekraczać piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Warunki

O refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy może wystąpić pracodawca, który zobowiąże się do zatrudniania osoby niepełnosprawnej przez okres co najmniej 36 miesięcy, nie posiada zaległości w opłacaniu składek ZUS, nie posiada zaległości w Urzędzie Skarbowym, nie posiada zaległości w zobowiązaniach wobec PFRON.

Przez zatrudnienie należy rozumieć umowę o pracę, a nie umowę cywilnoprawną. W przypadku niedopełnienia warunku związanego z okresem zatrudnienia pracodawca musi zwrócić otrzymane wsparcie finansowe. Warunkiem refundacji jest uzyskanie pozytywnej opinii Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). PIP wydaje opinię na wniosek Prezydenta.

Procedura

Wniosek o refundację kosztów wyposażenia stanowiska pracy składa się do starosty właściwego ze względu na miejsce zarejestrowania osoby niepełnosprawnej. Jeżeli wniosek po ocenie formalnej i merytorycznej zostanie pozytywnie zaopiniowany, zostają przeprowadzone negocjacje warunków umowy i jej podpisanie. Umowa jest podstawą przekazania środków publicznych na refundację. Wydatki poniesione przez pracodawcę przed podpisaniem umowy nie mogą zostać zrefundowane.

Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Aby ją uzyskać, należy być:

    • osobą niepełnosprawną,
    • zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu.

Ponadto osoba ubiegająca się o dotację nie mogła wcześniej skorzystać z pomocy ze środków publicznych na ten cel. Ponowne podjęcie działalności, jeżeli zgodnie z oświadczeniem wnioskodawcy upłynęło co najmniej 12 miesięcy od zaprzestania prowadzenia działalności.

Jaka jest wysokość dotacji?

Wysokość pomocy została uzależniona od tego, na jaki okres osoba niepełnosprawna zobowiąże się do prowadzenia działalności gospodarczej:
   • w przypadku zobowiązania przez okres co najmniej 12 miesięcy – wysokość dotacji będzie nie wyższa niż sześciokrotność przeciętnego
       wynagrodzenia;
   • w przypadku zobowiązania przez przez okres co najmniej 24 miesięcy – wysokość dotacji będzie wynosiła od sześciokrotności
      do  piętnastokrotności przeciętnego wynagrodzenia
;
   • złożyć wniosek do urzędu zgodnie z miejscem zamieszkania;
   • zobowiązać się do prowadzenia działalności gospodarczej nieprzerwanie przez okres co najmniej 12 lub 24 miesięcy.

O realizacji zadania i wysokości dostępnych środków decyduje Rada Miejska.

Przy rozpatrywaniu wniosku bierze się pod uwagę

    • formę prawną i sposób wykonywania planowanej działalności;
    • popyt i podaż lokalnego rynku na planowaną działalność;
    • planowane wydatki, które wnioskodawca zamierza sfinansować z wnioskowanych środków;
    • wysokość wkładu własnego wnioskodawcy;
    • uprawnienia i kwalifikacje;
    • doświadczenie i umiejętności wnioskodawcy lub innych osób przydatne w planowanej działalności;
    • zgodę małżonka na zawarcie umowy przyznającej środki wnioskodawcy, w przypadku pozostawania we wspólności majątkowej;
    • wysokość pozostających w dyspozycji starosty środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przeznaczonych
    na przyznanie osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo działalności w formie spółdzielni
    socjalnej w danym rok.

Gdy wniosek zostanie oceniony pozytywnie, zostają przeprowadzone negocjacje warunków umowy i jej podpisanie.
Zabezpieczenie zwrotu środków - w formie dwóch poręczycieli.
Urząd przekaże środki PFRON w ustalonej w drodze negocjacji wysokości w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy po uprzednim przedstawieniu przez Wnioskodawcę numeru rachunku bankowego, zaświadczenia o wpisie do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej Rzeczypospolitej Polskiej oraz zabezpieczeniu zwrotu przyznanych środków PFRON przez dwóch poręczycieli.

Zarejestrowania działalności gospodarczej należy dokonać dopiero po przyznaniu dotacji na jej rozpoczęcie. Jeśli ta kolejność nie zostanie zachowana, wniosek o przyznanie środków finansowych PFRON nie zostanie rozpatrzony.

W razie pytań bądź wątpliwości informacji udzieli pracownik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Słupsku, Pl. Zwycięstwa 1 pok. 104 ( tel. 59/84 88 463).

 

Aktywna majówka. Od 1-5 maja darmowy rower miejski dla posiadaczy Słupskiej Karty Mieszkańca

Aktywna majówka. Od 1-5 maja darmowy rower miejski dla posiadaczy Słupskiej Karty Mieszkańca

A to gratka! W majówkę (1-5 maja) rowery miejskie będą dostępne za darmo dla osób posiadających Słupską Kartę Mieszkańca.

Aktywna majówka. Od 1-5 maja darmowy rower miejski dla posiadaczy Słupskiej Karty Mieszkańca
Słupska Majówka 2024: co, gdzie, kiedy

Słupska Majówka 2024: co, gdzie, kiedy

To będzie wyjątkowo długa, smaczna i odprężająca SŁUPSKA MAJÓWKA. Zobaczcie w naszej majówkowej książeczce, co-gdzie-i-kiedy będzie się działo od 1 do 5 maja w Słupsku.

Słupska Majówka 2024: co, gdzie, kiedy

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.