Słupski Ośrodek Kultury
Słupski Ośrodek Kultury od 1953 roku prowadzi działalność animacyjną i edukacyjną w zakresie kultury, włącza społeczność lokalną do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Jednoczy pokolenia i buduje porozumienie między stowarzyszeniami twórczymi, wolontariuszami a pracownikami SOK. Efektem tej współpracy są festiwale o zasięgu wykraczającym daleko poza granice regionu, m.in. Sam na scenie; Witkacy pod strzechy; Niemen non stop; Dni Kultury Żydowskiej; Miejsce Kobiet i wiele innych, o których informacje znaleźć można na stronie internetowej www.sok.slupsk.pl. Słupski Ośrodek Kultury prowadzi również wynajem sal na imprezy, koncerty, spektakle, pokazy i warsztaty.
Obecnie SOK to cztery obiekty:
Szkoła Kultury przy ul. Stefana Banacha 17
W budynku po wygaszonym gimnazjum od lutego 2020 SOK tworzy przestrzeń przyjazną wszelkim aktywnościom kulturotwórczym. Przestronne sale do zajęć i malowniczy dziedziniec wykorzystywany do działań plenerowych to główne atuty Szkoły Kultury. Muzyka, śpiew i taniec - najczęściej wybierane przez słupszczan i słupszczanki formy aktywności twórczej. Równie intensywnie prowadzona jest praca w zakresie sztuk wizualnych - do wyboru są zajęcia w Pracowni Fotografii Cyfrowej, Pracowni Rysunku i Malarstwa Sztalugowego „Nasza Sztuka”, Pracowni Batiku, GRAFOTECE, czyli pracowni sitodruku i street artu. Swoją siedzibę ma tu również Klub Plastyka im. Stefana Morawskiego zrzeszający blisko stu lokalnych twórców.
SOK „po godzinach” to przestrzeń dla wszystkich pasjonatów tworzących nieformalne grupy i oddających się swoim pasjom. Modelarze, gracze, rekonstruktorzy historyczni, miłośniczki i miłośnicy szydełkowania, filateliści, kuglarze i grupa tańca dawnego - szukając przyjaznych warunków do samorealizacji, nie sposób ominąć Szkołę Kultury.
Ośrodek Teatralny Rondo przy ul. Niedziałkowskiego 5a
Ulokowany w zrewitalizowanym budynku po kaplicy ewangelicko-augsburskiej z 1912 roku Ośrodek Teatralny Rondo od wielu lat jest drugim domem wszystkich pasjonatów teatru – zarówno tych, którzy najlepiej czują się na scenie, jak i tych, którzy preferują bezpieczne miejsce na widowni. Tutaj talent, praca i pasja nie przechodzą niezauważone, bo to właśnie w Rondzie wielu artystów o ugruntowanej dziś pozycji w świecie sztuki stawiało swoje pierwsze kroki. I zawsze chętnie tu wracają.
W Pracowni Teatralnej miejsce dla siebie znajdzie każdy – dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, samotni monodramiści oraz preferujący sceniczną pracę zespołową, śpiewający, recytujący, tańczący, bębniący i improwizujący. RONDO dysponuje bogatym zapleczem technicznym i infrastrukturalnym. Garderoby z łazienkami, sale prób z oświetleniem i nagłośnieniem, sala baletowa, przytulne foyer oraz miejsce, które jest sercem każdego teatru, czyli scena. Sala Widowiskowa z ponad stu miejscami siedzącymi zarówno dla gości, uczestników zajęć, jak i artystów przyjezdnych. Spektakle teatralne, koncerty, benefisy, spotkania autorskie, warsztaty, gale i konkursy – klimat Ronda sprawia, że każde z organizowanych w nim wydarzeń jest jedyne w swoim rodzaju.
Przestrzeń i działania Ośrodka dopełnia Pracownia Fotografii Cyfrowej i Analogowej, współpracująca ze szkołami plastycznymi i Akademiami Sztuki, świetna Galeria prezentująca młodych adeptów sztuki i profesjonalnych twórców oraz słynny Teatr Tańca ENZA – od dwudziestu lat kształcący miłośników niezwykle trudnej formy teatru tańca.
Rękodzielnia SOK przy ul. Wojska Polskiego 11a
Domeną Rękodzielni jest ceramika i cały proces z nią związany. Nieistotne jest doświadczenie, bo w Rękodzielni już najmłodsi uczestnicy świetnie sobie radzą z lepieniem, formowaniem, przygotowaniem do wypalania i szkliwieniem. Na miłośników działań rękodzielniczych czekają także warsztaty biżuterii, witrażu, kroju i szycia, filcowania oraz wiele innych okazjonalnych wydarzeń, których bogactwo zachwyca słupszczan i słupszczanki gremialnie korzystających z tych okazji.
Emcek przy Al. 3 Maja 22
Wcześniej Młodzieżowe Centrum Kultury, od 2018 roku integralna część Słupskiego Ośrodka Kultury, ale by nie zachwiać kodami mieszkańców funkcjonuje pod nazwą Emcek.
Obiekt znany jest miłośnikom kinematografii za sprawą kina Rejs, zrzeszonego w ogólnopolskiej Sieci Kin Studyjnych. Ambitne kino europejskie dla dzieci i dorosłych, spotkania z filmowcami, Dyskusyjny Klub Filmowy, warsztaty, prelekcje i edukacja filmowa to tylko fragment bogatej oferty Rejsu.
W 2021 roku w Emceku powstało Studio Inicjatyw, w ramach którego mieszkańcy os. Zatorze mają szansę na realizację własnych, oddolnych inicjatyw, z finansowym i merytorycznym wsparciem Słupskiego Ośrodka Kultury. W pierwszej edycji konkursu pojawiło się szereg ciekawych pomysłów, m.in. przegląd lokalnej sceny hip-hop, warsztaty plastyczne dla najmłodszych, kursy tańca i turniej szachowy.
Dane kontaktowe:
Słupski Ośrodek Kultury
ul. Stefana Banacha 17
76-200 Słupsk
tel. (59) 845 64 41