Omiń menu i przejdź do treści strony

Aktualności

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju oraz Europejski Tydzień Mobilności

 

Chcemy lepszego Świata.
Jesteśmy KLIMATYCZNI

 

Obchodzimy Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju oraz Europejski Tydzień Mobilności, których oficjalne terminy nakładają się na siebie, stąd w Słupsku łączoną kampanię prowadzimy w dniach 18, 19 i 22 września.

 

Zapraszamy Mieszkańców przed budynek Ratusza na kolejne wydarzenie z cyklu:
Eko-Spotkania w namiocie. W ramach spotkań wspólnie włączymy się w promowanie zrównoważonego transportu, lepszej jakości życia, a także poszerzymy wiedzę o przyrodzie, elementach środowiska naturalnego i sposobach jego ochrony.

 

Celem spotkań, które odbędą się w dniach 18-19 września (od godziny 9:00 do 17:00) i 22 września (od godziny 9:00 do 13:00) jest wzmocnienie świadomości, włączenie Mieszkańców do działań promujących zrównoważony rozwój bez szkodzenia naturze.

Ponadto, w trakcie tych obchodów, w ramach kontynuacji akcji „Sprzątanie świata” odbędzie się zbiórka szkła opakowaniowego pod hasłem „Szkło zbieraj, prezencik odbieraj”. Mieszkańcy Miasta, którzy w dniach 18, 19 i 22 września br. dostarczą do punktu zbiórki zlokalizowanego przy namiocie przed Ratuszem min. 2 kg szkła będą mogli wymienić je na ekologiczne, materiałowe, wielokrotnego użytku torby na zakupy, ekologiczne torby tzw. „śniadaniówki”, na akcesoria do rowerów i inne drobne upominki.

W punkcie KLIMATYCZNI, Mieszkańcy:

 • pomogą stworzyć słupski ekoKODEKS – wskażą działania zapobiegające powstawaniu smogu w mieście – w ten sposób przygotowany plakat pozwoli poznać zdanie i odczucia towarzyszące ochrony jakości powietrza w mieście;
 • zaprojektują kask rowerowy – na stanowisku plastycznym skonfigurują uprzednio przygotowany projekt kasku z użyciem markerów, farb akrylowych, kredek, wycinanek;
 • zapoznają się z dobrymi radami skierowanymi dla rowerzystów, kierowców, pieszych;
 • sprawdzą swoją wiedzę w zakresie budowy roweru miejskiego poprzez nazwanie i dopasowanie poszczególnych jego elementów;
 • rozwiążą quiz dotyczący ochrony jakości powietrza w mieście – dowiedzą się czym należy prawidłowo ogrzewać domy;
 • zagrają w obrazkowe sudoku poświęcone odnawialnym źródłom energii;
 • otrzymają:
  • cytat „do ręki i do serca” w temacie podróży rowerowych
  • naklejkę oraz zawieszkę "PRZYJACIEL ROWERZYSTÓW" przeznaczoną dla kierowców pojazdów celem podniesienia świadomości o zagrożeniach w ruchu drogowym;
  • zakładkę do książki z refleksyjnym cytatem poświęconym Ziemi.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju obchodzony w dniach 20-26 września to akcja w skali ogólnoeuropejskiej mająca na celu pobudzenie i uczynienie widocznymi działań, projektów i wydarzeń promujących zrównoważony rozwój.

25 września 2015 roku podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku przyjęto „Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030”. Jej ważnym elementem są Cele Zrównoważonego Rozwoju (z którymi można zapoznać się pod adresem www.un.org.pl). Stanowią one mapę głównych wyzwań, przed jakimi stoi współczesny świat. Ich realizacja ma uczynić życie na Ziemi lepszym dla całego ekosystemu, a przede wszystkim stworzyć szansę na rozwój dla przyszłych pokoleń.

Należy stawić czoło wyzwaniom związanym z gwałtowną urbanizacją (np. bezpieczna utylizacja i gospodarka odpadami w miastach). Miasta powinny rozwijać się, jednocześnie musimy zadbać o poprawę efektywności wykorzystania zasobów, dążyć do ograniczenia zanieczyszczeń i przeciwdziałać ubóstwu. Jednym z takich przykładów jest polepszenie gospodarowania odpadami komunalnymi. W przyszłości miasta powinny zapewnić równe możliwości wszystkim ludziom oraz dostęp do podstawowych usług, energii, mieszkalnictwa, transportu i innych.

Europejski Tydzień Mobilności to kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku, odbywająca się corocznie od 16 do 22 września. To sztandarowa kampania informacyjna na temat zrównoważonej mobilności miejskiej.

Jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Promuje zrównoważony transport m.in.: komunikację publiczną, rowerową i ruch pieszy oraz zmianę zachowań związanych z przemieszczaniem się. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany przyzwyczajeń i wybierania zamiast samochodu alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji miejskiej.

Mezo i Kubańczyk w Słupsku! Energetyczny koncert 23 lutego w hali Gryfia

Mezo i Kubańczyk w Słupsku! Energetyczny koncert 23 lutego w hali Gryfia

Końcówka lutego w Słupsku będzie bardzo muzyczna i energetyczna, a to za sprawą koncertu Młodzieżowej Rady Miasta, na którym wystąpią gwiazdy, które od lat królują na listach przebojów. Kubańczyk, Mezo i Sqare - to oni rozgrzeją halę Gryfia i z pewnością przekażą publiczności olbrzymią dawkę pozytywnych emocji. Na koncert 23 lutego zapraszają: Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Młodzieżowa Rada Słupska i Miasto Słupsk. Otwarcie bramek o godz. 19:30.

Mezo i Kubańczyk w Słupsku! Energetyczny koncert 23 lutego w hali Gryfia
Zdjęcie przedstawia puszki do zbierania zużytych baterii.
Zapuszkuj baterie!

Zapuszkuj baterie!

Przyjdź 19 lutego do ratusza i wymień zużyte baterie na puszkę do ich zbierania.

Zapuszkuj baterie!

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.