Wykład "O ZALETACH WOŁOWEJ NOGI, WOMITACH I SKUTECZNOŚCI NALEWKI NA MYSZACH A TAKŻE O „SPOSOBACH ODNAJDYWANIA ROZUMU, KTÓRY SIĘ NIESZCZĘŚNIE ZAWIERUSZYŁ”. SŁABOWANIE CIELESNE I DUSZNE W XIX W. CZYLI JAK LECZONO W DWORKACH ZIEMIAŃSKICH "
Serdecznie zapraszamy 9 maja na godzinę 12 do Ratusza sala 211, gdzie dr Aneta Aleksandra Duda wraz z Marią Chmiel oraz Michaliną Michułką opowiedzą o XIX w. o tym, jak bezcenna była apteczka w dworkach ziemiańskich i jaka rolę pełniła panna apteczkowa lub pani domu zawiadująca „chowalnią”. Pierwsza część wykładu, skupiać się będzie na niezwykłych pomysłach naszych prababek na leczenie różnorakich dolegliwości. Kiedy używana była nalewka na muchach? Na co zalecano wołową nogę oraz czym było panaceum XIX w.? Czy znano lekarstwo na nadużywanie alkoholu? Na pewno się Państwo zdziwicie…
Druga część wykładu, dotyczyć będzie zdrowia psychicznego w oparciu o literaturę piękną. Jak w XIX w. postrzegano osoby cierpiące na schorzenia psychiczne? Jakim metodom diagnostycznym podlegały chore jednostki? A także jaki związek miała płeć ze stanem umysłu?... Aby poznać odpowiedzi na owe pytania zapraszamy na wykład do wyjątkowej sali 211 w słupskim Ratuszu oraz na degustację ziołowych naparów sporządzonych w oparciu XIX wieczne receptury.