Omiń menu i przejdź do treści strony
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska

Kultura

Nowy Testament: historia, mit, teologia.

Spotkanie z udziałem dr Wojciecha Bejdy historyka starożytności UP
Mit w ostatnich dziesięcioleciach został bardzo dowartościowany jako rodzaj literacki. Już nie postrzega się go jako bezużytecznej wymyślonej bajki, ale raczej jako obrazowy przekaz uniwersalnej ponadczasowej prawdy. Wydarzenia, o których mówi, choć literalnie nigdy nie miały miejsca, to jednak wciąż się dokonują.
To, że Biblia posługuje się mitem jako formą wyrazu nie jest czymś nowym lub odkrywczym. Opowiadania o stworzeniu świata, wieży Babel, czy potopie to klasyczne przykłady mitu w Biblii. Czy również Nowy Testament posługuje się mitem?
Zgodna opina naukowców nie pozostawia wątpliwości co do historyczności Jezusa z Nazaretu. Ale czy wszystko co mówi o nim Nowy Testament jest historią tak jak dziś ją rozumiemy?
Jak zakwalifikować opisy cudownych uzdrowień, chodzenia po wodzie, rozmnożenia chleba, czy wreszcie zmartwychwstania?
Spotkanie z historykiem starożytności dr Wojciechem Bejdą z UP specjalizującym się o okresie, w którym żył Jezus i powstawał Nowy Testament może rzucić nowe światło na zrozumienie jego tekstów. Co jakie wydarzenia z przeszłości dla historyka - naukowca są prawdą historyczną? Jakie kryteria muszą spełnić starożytne teksty, aby były uznane za wiarygodne źródło historyczne? Jak historyk czyta Biblię, a zwłaszcza teksty Nowego Testamentu?
Czy teolog i historyk mogą się zgodzić w ocenie niezwykłych wydarzeń opisanych w Nowym Testamencie?
Mit choć stanowi prymitywną formę przekazu, to jednak wciąż żyje, oddziałuje na naszą wyobraźnię, co więcej również nowożytność chcąc nie chcąc tworzy nowe mity, bo tylko te są w stanie wyrazić pewne uniwersalne treści. To wszystko stanowi o sile mitu. Zatem może obecność mitu nie demaskuje i obnaża słabości teksu, ale go nobilituje.
Ewangelię bibliści definiują jako "historię zinterpretowaną teologicznie", celem Ewangelii nie jest przecież kronikarski zapis wydarzeń, ale wzbudzenie wiary. Nie oznacza to ignorowania historii, wręcz przeciwnie wiara biblijna jest ufundowana na historii, którą ukazuje jako historię zbawienia.
O tym wszystkim będziemy rozmawiać z gościem spotkania dr Wojciechem Bejdą historykiem starożytności, specjalizującym się m. in. w epoce w której rozgrywają się wydarzenia opisywane w Nowym Testamencie, pracownikiem naukowym UP w Słupsku. Spotkanie odbędzie się 21 marca 2024 roku o godz. 17 w Klubokawiarni Cepelin Books przy Starym Rynku.

Cepelin Books
pl. Stary Rynek 7

Data wydarzenia 
Zaplanuj wystrzałową majówkę w Słupsku - co, gdzie, kiedy

Zaplanuj wystrzałową majówkę w Słupsku - co, gdzie, kiedy

1–4 maja Słupsk zamieni się w stolicę dobrej zabawy, pysznego jedzenia i kultury! Przed nami Festa Italiana, Piknik Smaków, koncerty w plenerze, festiwal SALWA, seanse filmowe dla dzieci i dorosłych, spektakle komediowe i imprezy w klubach. Sprawdź rozkład jazdy Słupskiej Majówki 2025 i zaplanuj swój długi weekend – będzie się działo.

Zaplanuj wystrzałową majówkę w Słupsku - co, gdzie, kiedy
Potrójny Jubileusz Miasta Słupska

Potrójny Jubileusz Miasta Słupska

Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania!

Potrójny Jubileusz Miasta Słupska

Kalendarz wydarzeń

Symbol uwagi Alert!
Dzieje się w Słupsku! Zaplanuj kwiecień pełen rozrywki i inspirujących spotkań!
Trwa rekrutacja do miejskich żłobków na rok 2025/2026
Informator na rok szkolny 2025/2026 - oferta szkół ponadpodstawowych 
Trwa nabór do klas pierwszych szkół podstawowych oraz do przedszkoli na rok szkolny 2025/2026