Centrum (z) Sercem – kompleksowa przebudowa ulic kwartału Starego Rynku w Słupsku
Dnia 1 września 2023 r. została podpisana umowa nr 64/PZS/2022 w sprawie udzielenia dotacji celowej na realizację zadania pn. „Centrum (z) Sercem – kompleksowa przebudowa ulic kwartału Starego Rynku w Słupsku" w ramach programu wieloletniego pod nazwą Rządowy program na rzecz zwiększania szans rozwojowych Ziemi Słupskiej na lata 2019-2026.
Projekt „Centrum (z) Sercem - przebudowa ulic kwartału Starego Rynku w Słupsku” zawiera kompleksową modernizację pasów drogowych ulic wypełniających znaczną część miasta lokacyjnego i obejmuje zarówno fragment dróg o kluczowym znaczeniu komunikacyjnym dla całego miasta – ul. Grodzka, Plac Stary Rynek (obie posiadające kategorię dróg powiatowych), jak również fragmenty dróg gminnych bezpośrednio łączących się z ww. tworząc funkcjonalnie i przestrzenie spójny układ drogowy. Infrastruktura pasów drogowych ulic objętych wnioskiem nie była modernizowana od lat 70-tych XX wieku, kiedy zakończono odbudowę w duchu modernistycznym spalonego w 1945 r. Starego Miasta w Słupsku. Blisko pięćdziesięcioletni, nieprzerwany okres intensywnej eksploatacji, skutkuje koniecznością wymiany nie tylko elementów konstrukcyjnych, ale także całej podziemnej infrastruktury. Realizacja zadania pozwoli także na wzbogacenie przestrzeni publicznej w nowe atrakcyjne elementy: gazony, ławki, fontannę oraz zieleń. Przedsięwzięcie to wpisuje się w działania rewitalizacyjne, które od kilkunastu lat prowadzone są z powodzeniem na terenie miasta, a których celem jest wyprowadzenie ze stanu kryzysowego obszarów Słupska dotkniętych szeregiem problemów natury społecznej, technicznej, przestrzennej, gospodarczej i środowiskowej. Obszar Starego Miasta, którego centralny fragment zajmuje teren objęty planowaną inwestycją, do takich się zalicza, co znalazło potwierdzenie w delimitacji obszarów kryzysowych i rewitalizacji Miasta Słupska.
Zakres rzeczowy:
- przebudowa ulic Zamenhofa, Piekiełko, Grodzkiej, Stary Rynek o łącznej długości ok. 540 mb;
- budowa „zielonego" parkingu na terenie pomiędzy ulicami: Piekiełko, Grodzką, Zamenhofa i budynkiem dawnego kina „Millenium”;
- budowa miejsc postojowych w ciągu ul. Grodzkiej, ul. Zamenhofa i ul. Piekiełko;
- budowa wyniesionego skrzyżowania ul. Piekiełko z ul. Zamenhofa;
- przebudowa i budowa chodników na terenie objętym inwestycją;
- relokacja istniejącej wiaty przystankowej oraz budowa nowej wiaty;
- przebudowa istniejącego oświetlenia oraz budowa oświetlenia drogowego, iluminacyjnego i doświetlaczy przejść dla pieszych;
- budowa kanału technologicznego;
- przebudowa i budowa kanalizacji deszczowej;
- zagospodarowanie zieleni, w tym nasadzenia drzew, krzewów, bylin i traw ozdobnych;
- wykonanie małej architektury – ławek, koszy na odpady, gazonów, stojaków rowerowych i zadaszeń modułowych;
- budowa fontanny posadzkowej wraz z podziemnym pomieszczeniem, komorą techniczną;
- wykonanie oznakowania pionowego i poziomego;
- wykonanie przyłączy i przebudowy sieci uzbrojenia terenu kolidujących z inwestycją / projektowane są przyłącza do sieci kanalizacyjnej, wodociągowej i elektroenergetycznej.
Realizacja projektu odbywać się będzie z zastosowaniem proekologicznych rozwiązań technologicznych, zwiększających standardy efektywności energetycznej i zapewniających racjonalne gospodarowanie zasobami naturalnymi w zgodności z zasadą zrównoważonego rozwoju. Zaplanowano wysokoprzepuszczalne nawierzchnie na części chodników i parkingów (zastosowanie naturalnej retencji).
Termin realizacji: 2023 - 2025 r.
Całkowity koszt realizacji: 20 000 000,00 zł
Dofinansowanie z budżetu państwa: 16 000 000,00 zł
Wkład własny Miasta: 4 000 000,00 zł
Przed:


