Omiń menu i przejdź do treści strony
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska

Modelowa Rewitalizacja Miast

GPR – praktyczny poradnik

 

W ostatnim czasie ukazała się drukiem publikacja pt. „Gminny Program Rewitalizacji. Praktyczny poradnik dla mieszkańców i władz lokalnych”. Słupskie doświadczenia stanowią jeden z przykładów dobrej praktyki.

Gminny program rewitalizacji to dokument o charakterze strategicznym określający kierunki i działania na rzecz rewitalizacji miasta, stanowiący podstawę do podjęcia interwencji z zakresu rewitalizacji na obszarach szczególnej koncentracji zjawisk kryzysowych o podłożu społecznym, gospodarczym, przestrzennym i środowiskowym.

GPR stanowi niezbędny dokumentem w procesie ubiegania się o środki unijne na projekty rewitalizacyjne. Jest on także dokumentem niezbędnym do skorzystania z narzędzi wynikających z ustawy o rewitalizacji, takich jak Specjalna Strefa Rewitalizacji i Miejscowy Plan Rewitalizacji.

W poradniku prezentowane są zagadnienia związane z przygotowaniem Gminnego Programu Rewitalizacji, wzbogacone o konkretne przykłady dobrych praktyk miast, które proces wypracowywania programu rewitalizacji mają już za sobą. Słupsk należy do tej grupy.

Gminny Program Rewitalizacji Miasta Słupska na lata 2017 – 2025+ został uchwalony 28 czerwca 2017 roku. Zanim to nastąpiło przez 2 lata trwały intensywne prace zmierzające do zdiagnozowania obszaru, który objęty zostanie programem, określenia celów i kierunków działań rewitalizacyjnych.

W kwietniu 2018 r. Rada Miejska w Słupsku podjęła Uchwałę Nr LI/701/18 o przystąpieniu do zmiany Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Słupska na lata 2017 – 2025+.
Aktualizacja obejmie zmiany w zakresie zadań planowanych do realizacji. Nie będzie dotyczyła zakresu terytorialnego obszaru rewitalizacji.

W najbliższym czasie zorganizowane zostaną konsultacje społeczne w tej sprawie. Już dziś zachęcamy Państwa do zapoznania się z dokumentem i przeanalizowania listy zadań podstawowych i uzupełniających ujętych w GPR oraz  zaproponowania ewentualnych zmian lub zupełnie nowych działań.

W pracy nad GPR-em pomocny będzie poradnik, którego wersję elektroniczną można pobrać z poniższego linku:

Praktyczny poradnik

Opracowanie zrealizowane zostało przez Krajowy Instytut Polityki Przestrzennej i Mieszkalnictwa na zlecenie Departamentu Polityki Przestrzennej i Gospodarki Nieruchomościami Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.

Gminny Program Rewitalizacji Miasta Słupska na lata 2017-2025+ sporządzono w ramach projektu pn.: „Opracowanie modelu rewitalizacji społecznej, gospodarczej, przestrzennej i środowiskowej obszarów śródmiejskich na przykładzie Miasta Słupska” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014 – 2020 w konkursie dotacji pt. „Modelowa rewitalizacja miast”, dotyczącym wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w procesie opracowywania programów rewitalizacji i modelowych działań w zakresie rewitalizacji na obszarach miejskich.

Stowarzyszenie ANDRAS uruchomiło lodówkę społeczną w Słupsku

Stowarzyszenie ANDRAS uruchomiło lodówkę społeczną w Słupsku

Kolejna Jadłodzielnia na mapie Słupska

Stowarzyszenie ANDRAS uruchomiło lodówkę społeczną w Słupsku
życzenia
Życzenia od Pani Prezydent

Życzenia od Pani Prezydent

Dziś kończy się rok szkolny 2024/2025.

Życzenia od Pani Prezydent

Kalendarz wydarzeń

Symbol uwagi Alert!
Dzieje się w Słupsku! Zaplanuj czerwiec pełen rozrywki i inspirujących spotkań!
Raport o stanie Miasta za 2024 rok - zachęcamy do zapoznania się z jego treścią TUTAJ.
Zgłoś projekt do Słupskiego Budżetu Obywatelskiego 2026! Nabór wniosków trwa do 30 czerwca - szczegóły dostępne są TUTAJ.