Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Aktualności

Przy ulicy Francesco Nullo trwają badania archeologiczne

W miejscu po niedawno rozebranych budynkach przy ul. Fancesco Nullo 3 i 4, w pobliżu murów miejskich, trwają badania archeologiczne, podczas których natrafiono na pozostałości pali, które mogły służyć jako posadowienie i wzmocnienie ówczesnej zabudowy lub średniowiecznych murów miejskich. Z odkrytego materiału zostaną pobrane próbki, które po badaniach dendrochronologicznych rzucą więcej światła na ich wiek.

W miejscu prowadzonych prac archeologicznych odkopano liczne fragmenty skór zwierzęcych. Ma to prawdopodobnie związek z tym, że znajdowała się tam garbarnia, która ze względu na uciążliwość i intensywność zapachów oraz zapotrzebowania na dużą ilość wody, ulokowana była w pobliżu rzeki na skraju ówczesnego miasta. Prowadzone prace archeologiczne, pozwalają także ustalić dokładny przebieg murów miejskich, które jak się okazało, w miejscu wykopalisk nie przebiegały w lini prostej, a posiadały załamania, na co wskazują odkrywane pozostałości kamiennych fundamentów oraz ceglanego muru. Ciekawostką są także istniejące fragmenty późniejszego systemu kanalizacyjnego, odprowadzającego ścieki do Słupi. 
Prowadzone badania są częścią większych prac archeologicznych, planowanych do przeprowadzenia podczas robót na zachodnim brzegu Słupi, w miejscu budowy bulwarów nadrzecznych i rekonstruowanej baszty z budynkiem przymurnym.
 Prace mają charakter badań ratowniczych wyprzedzających, archeologicznych badań sondażowych oraz o charakterze nadzoru archeologicznego nad prowadzonymi pracami ziemnymi, wykonywanymi nad rzeką.

Wymóg przeprowadzenia takich prac wynika z faktu, że przebudowywana infrastruktura zlokalizowana jest w strefie pełnej ochrony archeologicznej, w strefie miasta polokacyjnego oraz w strefie częściowej ochrony archeologicznej.

Celem badań jest zidentyfikowanie pierwotnego obszaru granic osadnictwa średniowiecznego, nowożytnego, reliktów zabudowy murowanej i drewnianej, elementów urządzeń komunikacyjnych, poziomów użytkowania, elementów wczesnego osadnictwa, a także wykorzystanie wyników prac archeologicznych do określenia i oznaczenia zabudowy miejskiej wraz z infrastrukturą.

Wszelkie zabytki, które zostaną uzyskane podczas badań, przekazane zostaną do muzeum, co łącznie z opracowaną dokumentacją z przeprowadzonych badań, wzbogaci wiedzę historyczną o naszym Mieście.


Przebudowa bulwarów rzeki Słupi odbywa się w ramach projektu pn. „Łamiemy bariery, łączymy pokolenia – rewitalizacja Obszaru Podgrodzia, Starego Miasta i Śródmieścia Miasta Słupska” w ramach poddziałania 8.1.2 RPO WP 2014-2020.

Stanowisko ds. wdrażania, monitorowania i promocji rewitalizacji miasta

Stanowisko ds. wdrażania, monitorowania i promocji rewitalizacji miasta

(59) 8488 225

Pokój 204

Urząd Miejski w Słupsku Wydział Zarządzania Funduszami pl. Zwycięstwa 1 (mały ratusz) 76-200 Słupsk

rewitalizacja@um.slupsk.pl

Podziel się

Chłopiec z podniesionymi kciukami do góry, w tle dwoje dzieci i nauczycielka
Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Zbliża się termin rekrutacji do przedszkoli miejskich.

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025
Informator przedszkolaka

Informator przedszkolaka

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem przedszkolaka na rok szkolny 2024/2025 stanowiącym swoisty przewodnik po placówkach wychowania przedszkolnego w naszym mieście.

Informator przedszkolaka

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.