Marianna Borawska
Uchwałą Nr XXXII/535/21 z 30 czerwca 2021 r. Rada Miejska w Słupsku nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Słupska
Marianna Borawska urodziła się 1 listopada 1937 roku we wsi Bielicha w obecnym województwie mazowieckim. W 1967 r. ukończyła studia w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku na kierunku filologia polska. W 1979 r. uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych. Pracowała jako z-ca kierownika w Szkole Podstawowej nr 6 w Słupsku, a potem już cały okres zawodowy jako nauczyciel akademicki. Od 1972 r. aż do przejścia na emeryturę w 2002 r. zajmowała stanowisko dyrektora Biblioteki Głównej Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku.
Należała do Związku Nauczycielstwa Polskiego. Wchodziła w skład prezydium Ligi Kobiet Polskich. Była wiceprezesem Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Słupsku. Zasiadała jako członkini w Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dla Bibliotekarzy Dyplomowanych przy Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz w Oddziale Informacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Poznaniu. Pełniła mandat radnej miejskiej (1978–1984) oraz wojewódzkiej (1984–1988) w Słupsku. W 1989 roku uzyskała mandat posłanki na Sejm kontraktowy. Na koniec kadencji należała do nowopowstałej Unii Pracy. Zasiadała w Komisji Kultury i Środków Przekazu, w Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych oraz w Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektu ustawy o ochronie prawnej dziecka poczętego. Była również członkiem Parlamentarnego Koła Kobiet.
W 2000 r. dr Marianna Borawska założyła w Słupsku Klub Międzynarodowej Organizacji Kobiet Soroptimist International i pełniła w nim funkcję prezydentki do roku 2002 oraz w latach 2009-2010. Priorytetem jej wieloletniej aktywność społecznej w Lidze Kobiet Polskich było umacnianie praw kobiet oraz ich obrona. Ponadto współorganizowała Festiwal Nauki w Słupsku. Nawiązała kontakt z Centralą Polskich Szkół Dokształcających w USA i występowała z licznymi referatami na ten temat polskiej literatury, kultury i religii nie tylko w tym kraju ale również w Niemczech, a także na zjazdach Nauczycieli Polonijnych oraz Kongresach Oświaty Polonijnej. Od 2019 r. do 2021 r. była członkiem Pomorskiej Rady ds. Polityki Senioralnej i Ogólnopolskiego Parlamentu Seniorów. Wciąż społecznie aktywna, pełna pomysłów i chęci do pracy dla innych stanowi niedościgniony wzór dla wielu osób.