Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Aktualności

Pani Emilia obchodzi 100 lat!

Na zdjęciu widzimy dwie kobiety zwrócone do siebie twarzami - Prezydentka Miasta i Jubilatka; obie siedzą na krzesłach przy stole nakrytym obrusem.

W ubiegły piątek Pani Krystyna Danilecka-Wojewódzka Prezydentka Miasta Słupska odwiedziła Panią Emilię Rzemykowską, która 11 listopada br. obchodziła 100. rocznicę urodzin.

Bardzo miła uroczystość, pełna wzruszeń, ciepła domowego i różnych historii i anegdot.

Na zdjęciu widizmy 5 osób - Jubilatkę i Panią Prezydent trzymającą Album o Słupsku, za nimi 2 mężczyzn oraz po prawej stronie dziewczynka. Na pierwszym planie widzimy stół z porcelanowymi filiżankami i talerzykami oraz słodyczami

Pani Emilia urodziła się  11 listopada 1921 r. w Mścibowie (obecnie Białoruś).
Mścibów był polskim gminnym miasteczkiem, wielokulturowym i wieloreligijnym. Znajdowały się tam pozostałości zamku Stefana Batorego, spalonego w czasie wojen szwedzkich.

Przodkowie Jublilatki byli  polskimi rolnikami, którzy posiadali własne gospodarstwa rolne.
Od wczesnych lat dzieciństwa Pani Emilia wychowywała się bez matki, która zmarła w czasie epidemii, a od 9 roku życia została także bez ojca. Po śmierci rodziców wraz z bratem Mieczysławem, jako sieroty, byli wychowywani przez rodzinę.

Pani Emilia aktywnie działała w harcerstwie, chórze i Czerwonym Krzyżu. Ukończyła kurs szycia i haftu na maszynie do szycia "Singer". W czasie wojny należała do drużyny Straży Pożarnej.

Doświadczyła wielu ciężkich i trudnych momentów, m.in. wojny polsko-bolszewickiej.

W czasie II wojny światowej przeżyła:
    • w roku 1939 pierwszą okupację radziecką,
    • od 22.06.1941 r. - okupację niemiecką,
    • od lipca 1944 r. drugą okupację radziecką.
      
 W latach wojennych pracowała na poczcie, narażając życie pomagała partyzantom Armii Krajowej. W maju 1945 r. koniec wojny przyniósł radość i łzy. Mścibów znalazł się poza granicami Polski i była możliwość wyjazdu do Polski na Ziemie Odzyskane.

1 listopada 1945 r. Jubilatka rozpoczyna podróż w nieznane jadąc do Polski, uciekając przed groźbą wywózki na Syberię. W repatriacji pomogli Jej partyzanci z Armii Krajowej.
Pani Emilia po długiej podróży ostatecznie trafia do Jastrowia koło Piły. Pracowała w Zespole Państwowych Nieruchomości Ziemskich, od stanowiska praktykantki buchalteryjnej - do księgowej.        

Ślub kościelny zawarła 18.04.1949 r. wychodząc za mąż za Stanisława Rzemykowskiego  (młynarza). Ślub cywilny zawiera 26 lipca 1949 r. w USC w Jastrowiu.
Małżonkowie wychowali razem 5 dzieci: 1 córkę i 4 synów. Bardzo ważne dla nich było wykształcenie dzieci.

Jubilatka została wdową w wieku 60 lat – mąż Stanisław Rzemykowski zmarł 5 lipca 1981 r. w Jastrowie woj. wielkopolskie.
    
Do Słupska p. Emilia przyjechała na stałe w roku 1993 – do córki Teresy. W 1995 r. po skończeniu 74 lat postanowiła napisać wspomnienia dla swoich dzieci i wnuków oraz dla dzieci nieżyjącego brata Mieczysława. Opisała historię rodziny, zwyczaje przedwojenne oraz bardzo dużo zapamiętanych faktów.

Na zdjęciu widzimy pierwszą stronę wspomnień napisamych przez Jubilatkę z jej autografem; "Wspomnienia" część II, Słupsk 2015 i  dedykacja dla dzieci i wnuków: Moim wspaniałym dzieciom  Zbyszkowi, Teresie, Mietkowi, Marianowi i Adamowi z wyrazami miłości Mama

W 1987 r. Przewodniczący Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Pile przyznał p. Emilii "Medal Matki".

Rodzina Pani Emilii Rzemykowskiej liczy obecnie 49 osób:

    • p. Emilia
    • 5 dzieci : córka Teresa oraz synowie Zbigniew, Mieczysław , Marian , Adam  (+ współmałżonkowie dzieci Pani Emilii),
    • 12 wnuków + współmałżonkowie,
    • 16 prawnuków – najmłodszy jest 99 lat młodszy od prababci.

Rodzina Jubilatki rozjechała się po Polsce, jedna wnuczka z rodziną mieszka w Niemczech.
Mimo to stanowią  bardzo zżytą rodzinę, często się kontaktują, organizują zjazdy rodzinne tak, by pielęgnować więzi, miłość, przyjaźń i troskę o siebie wzajemnie.
Jako babcia, Pani Emilia czynnie uczestniczyła w życiu wnuków, pomagając w ich wychowaniu.

Pani Emilia Rzemykowska przez całe życie była i jest wielką patriotką, tolerancyjną i nowoczesną osobą. Ceni wartości rodzinne i swoją postawą zawsze jednoczyła rodzinę.

W trakcie Jubileuszu nastąpił wyjątkowo wzruszający moment, gdy prawnuczka Pani Emilii - Apolonia zaśpiewała 4 zwrotki Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej.

Na zdjęciu widzimy życzenia od dzieci Jubilatki z ich odręcznymi podpisami, w tle dywan , a powyżej fragment stołu i filiżanek

 

Chłopiec z podniesionymi kciukami do góry, w tle dwoje dzieci i nauczycielka
Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Zbliża się termin rekrutacji do przedszkoli miejskich.

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025
Informator przedszkolaka

Informator przedszkolaka

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem przedszkolaka na rok szkolny 2024/2025 stanowiącym swoisty przewodnik po placówkach wychowania przedszkolnego w naszym mieście.

Informator przedszkolaka

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.