Omiń menu i przejdź do treści strony
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska

Lata 2014-2020

Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez wyznaczenie i doposażenie przejść dla pieszych oraz zakup mobilnych miasteczek rowerowych dla szkół podstawowych w Słupsku

Miasto Słupsk w ramach ogłoszonego przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych  konkursu „Bezpieczny pieszy – doposażenie przejść dla pieszych i doposażenie szkół w zakresie edukacji komunikacyjnej” Działania 3.1 Rozwój drogowej i lotniczej sieci TEN-T Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 otrzymało dofinansowanie na realizację projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez wyznaczenie i doposażenie przejść dla pieszych oraz zakup mobilnych miasteczek rowerowych dla szkół podstawowych w Słupsku”.

W ramach projektu zaplanowano trzy zadania:
Zad. 1. Doposażenie przejścia dla pieszych przy ul. Jagiełły w Słupsku.
Zad. 2. Wyznaczenie nowego przejścia dla pieszych między ul. Akacjową a Gdyńską w Słupsku.
Zad. 3. Zakup mobilnych miasteczek rowerowych dla szkół podstawowych w Słupsku.

Mając na uwadze, że nie tylko duże inwestycje, ale także niewielkie zmiany mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego, zaplanowano zakup i montaż sekundników na przejściu dla pieszych przy ul. Jagiełły. To dość łatwe rozwiązanie, które skutecznie poprawia bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych, zmniejszając zniecierpliwienie pieszego oczekującego na zmianę światła, co w konsekwencji minimalizuje ryzyko jego wtargnięcia na jezdnie na czerwonym świetle. Ponadto wyznaczenie i oznakowanie nowego przejścia dla pieszych na Osiedlu Akademickim wpłynie na poprawę bezpieczeństwa pieszych poruszających się w tym rejonie miasta. Natomiast zakup 7 szt. gotowych zestawów mobilnych miasteczek rowerowych dla szkół podstawowych posłuży uczniom do nauki i doskonalenia umiejętności oraz znajomości zasad ruchu drogowego, w szczególności wśród dzieci przygotowujących się do egzaminu na kartę rowerową. Mobilne miasteczka posiadają liczne zalety dzięki, którym nauka z ich wykorzystaniem jest łatwa i przyjemna, a jednocześnie niezwykle skuteczna. Składają się one z kompletu złożonego z gumowych mat imitujących asfalt, znaków drogowych, sygnalizatorów świetlnych, rogatek i akumulatorów. Pozwala to na wykorzystanie ich nie tylko na zewnątrz (np. na boisku czy na placu), ale także w pomieszczeniach zamkniętych (jak chociażby sala gimnastyczna czy hala sportowa).

W zależności od potrzeby można je przenosić z miejsca na miejsce, a także w dowolny sposób konfigurować, by za każdym razem symulowały inny układ ulic, znaków i sygnalizacji świetlnej. Pozwala to na lepsze zrozumienie zasad ruchu drogowego, a nie uczenie się ich na pamięć. Wszystko to przekłada się na bezpieczną naukę zasad poruszania się rowerem po prawdziwej drodze.

Reasumując realizacja projektu przyczyni się do:
· stworzenia bezpiecznej przestrzeni do nauki i praktycznego doskonalenia zasad ruchu drogowego,
· usprawnienia ruchu drogowego w mieście,
· wzrostu bezpieczeństwa i komfortu poruszania się uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych i rowerzystów,
· promowania bezpieczeństwa ruchu drogowego i zwiększania świadomości zagrożeń.

Okres realizacji: 2023 r.
Wartość projektu: 509 476,29 zł
Dofinansowanie ze środków UE (85%) -  433 054,84 zł

Projekty, które korzystają z dofinansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, podlegają obligatoryjnej kontroli. Aby zapewnić najwyższe standardy ich realizacji Instytucja Zarządzająca PO IiŚ stworzyła mechanizm umożliwiający sygnalizowanie potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć w wykorzystaniu środków unijnych w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. W związku z realizacją przez Miasto Słupsk projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego poprzez wyznaczenie i doposażenie przejść dla pieszych oraz zakup mobilnych miasteczek rowerowych dla szkół podstawowych w Słupsku”  informujemy, iż Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej stworzyło narzędzie do zgłaszania potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć finansowych związanych z przedsięwzięciem. Przekazywane sygnały pozwolą na wdrożenie odpowiednich środków zaradczych oraz przyczynią się do zapewnienia najwyższych standardów realizacji projektów finansowanych ze środków pochodzących z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

W celu zgłoszenia nieprawidłowości należy: skorzystać z formularza lub wysłać wiadomość na adres e-mail: naduzycia.POIS@mfipr.gov.pl.

 

Zaplanuj wystrzałową majówkę w Słupsku - co, gdzie, kiedy

Zaplanuj wystrzałową majówkę w Słupsku - co, gdzie, kiedy

1–4 maja Słupsk zamieni się w stolicę dobrej zabawy, pysznego jedzenia i kultury! Przed nami Festa Italiana, Piknik Smaków, koncerty w plenerze, festiwal SALWA, seanse filmowe dla dzieci i dorosłych, spektakle komediowe i imprezy w klubach. Sprawdź rozkład jazdy Słupskiej Majówki 2025 i zaplanuj swój długi weekend – będzie się działo.

Zaplanuj wystrzałową majówkę w Słupsku - co, gdzie, kiedy
Potrójny Jubileusz Miasta Słupska

Potrójny Jubileusz Miasta Słupska

Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania!

Potrójny Jubileusz Miasta Słupska

Kalendarz wydarzeń

Symbol uwagi Alert!
Dzieje się w Słupsku! Zaplanuj kwiecień pełen rozrywki i inspirujących spotkań!
Trwa rekrutacja do miejskich żłobków na rok 2025/2026
Informator na rok szkolny 2025/2026 - oferta szkół ponadpodstawowych 
Trwa nabór do klas pierwszych szkół podstawowych oraz do przedszkoli na rok szkolny 2025/2026