Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Aktualności

Ważne zmiany w przepisach ustawy Prawo o ruchu drogowym

Dwie osoby jadące na hulajnogach.

20 maja 2021 r wchodzi w życie część przepisów zmieniających ustawę Prawo o ruchu drogowym, które regulują sytuację osób poruszających się po drogach na hulajnogach, deskorolkach, rolkach, wrotkach, itp. zarówno z napędem elektrycznym, jak i bez niego.

Od 1 czerwca 2021 r. uregulowane zostaną kwestie:
- pierwszeństwa pieszych na przejściach dla pieszych,
- dopuszczalnej prędkości w porze nocnej na obszarze zabudowanym,
- minimalnego odstępu między pojazdami na autostradach i drogach szybkiego ruchu.

Hulajnogi, deskorolki, UTO - ważne zmiany w przepisach od 20 maja 2021r.

Wydzielono nową grupę uczestników ruchu, tj. osoby poruszające się przy użyciu urządzeń wspomagających ruch. W praktyce do tej grupy zaliczone zostały urządzenia bez napędu elektrycznego np. deskorolki, hulajnogi i wrotki.

Osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch jest obowiązana korzystać z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów (obowiązuje ruch prawostronny). Wyjątek stanowi obszar strefy zamieszkania, gdzie taka osoba może korzystać z całej szer. drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem. Musi ona jednak ustąpić pierwszeństwa pieszemu na chodniku, drodze dla pieszych oraz w strefie zamieszkania. Prędkość z jaką może poruszać się osoba przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch musi zapewnić jej panowanie nad tym urządzeniem. Dodatkowo na chodniku lub drodze dla pieszych prędkość ta musi być zbliżona do prędkości pieszego.
Zabronione natomiast jest: poruszanie się w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu, przewożenie innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, ciągnięcie pojazdu lub ładunku, czepianie się pojazdów, poruszanie się tyłem.

Hulajnoga elektryczna została zdefiniowana w ustawie jako pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Kierujący nią może poruszać się maks. z prędkością 20 km/h i zobowiązany jest do korzystania w pierwszej kolejności z drogi dla rowerów, pasa ruchu dla rowerów lub z drogi dla pieszych i rowerów. W przypadku, gdy na drodze brak jest takiej infrastruktury istotna staje się dopuszczalna prędkość pojazdów na jezdni. Jeśli ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni.
Jeśli dopuszczalna prędkość na jezdni jest wyższa i brakuje wydzielonej drogi / pasa ruchu dla rowerów wówczas dozwolone zostało wyjątkowo korzystanie z chodnika / drogi dla pieszych, gdzie kierujący hulajnogą obowiązany jest ustąpić pierwszeństwa pieszemu.
Kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się, poza zakazami obowiązującymi kierujących pojazdami, również ciągnięcia lub holowania innego pojazdu oraz przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku.

Urządzenie transportu osobistego (UTO) to pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe, są to np. deskorolka elektryczna, elektryczne urządzenie samopoziomujące.
Dopuszczalna prędkość z jaką można poruszać się tym pojazdem wynosi 20 km/h. Kierujący UTO jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów / drogi dla rowerów i pieszych.  Korzystanie z chodnika / drogi dla pieszych jest dozwolone wyjątkowo, gdy brakuje drogi dla rowerów.
Kierującemu UTO zabrania się, poza zakazami obowiązującymi kierujących pojazdami również: ciągnięcia lub holowania innego pojazdu, przewożenia innej osoby, zwierzęcia lub ładunku, czepiania się pojazdów.

Poruszanie się po chodniku
Kierujący hulajnogą elektryczną lub UTO, korzystając z chodnika albo drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.

Osoby niepełnoletnie
Dzieci w wieku do 10 lat nie mogą kierować hulajnogą elektryczną lub UTO na drodze. Wyjątek stanowi obszar strefy zamieszkania, gdzie jest to możliwe wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Osoby w wieku 10 - 18 lat muszą posiadać te same uprawnienia, co w przypadku kierowania rowerem, czyli kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1 lub T.  Dla osób pełnoletnich dokumenty takie nie są wymagane.

Postój
Postój hulajnogi elektrycznej lub UTO na chodniku jest dopuszczony w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca - jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka, że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza
niż 1,5 m.

Piesi i kierowcy - ważne zmiany w przepisach od 1 czerwca 2021 r.

Większa ochrona pieszego.
Pieszym przyznano bezwzględne pierwszeństwo na przejściu dla pieszych przez jezdnię. Oznacza to, że kierowcy będą musieli ustąpić im pierwszeństwa zarówno, gdy znajdują się na przejściu, jak i w sytuacji, gdy dopiero na nie wchodzą. Ponadto kierujący pojazdami zobowiązani zostali, podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, do zachowania szczególnej ostrożności i zmniejszenia prędkości tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego.

Pieszym natomiast zabroniono korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Zmniejszona zostanie dopuszczalna prędkość w porze nocnej na obszarze zabudowanym.
Wyrówno prędkość dopuszczalną pojazdów w obszarze zabudowanym. Od 1 czerwca 2021 r. wyniesie ona, zarówno w porze dziennej i nocnej, 50 km/h.

Określono minimalny odstęp między pojazdami na autostradach i drogach szybkiego ruchu.
Określono minimalny odstęp między pojazdem, a pojazdem jadącym przed nim, na tym samym pasie ruchu, na autostradach i drogach ekspresowych. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Odstępu tego nie trzeba zachowywać podczas manewru wyprzedzania.

Co to oznacza w praktyce? Jeśli poruszamy się po autostradzie z maksymalną prędkością dopuszczalną, która w Polsce wynosi 140km/h, musimy zachować odległość 70m od pojazdu jadącego przed nami (140/2= 70m). W przypadku drogi ekspresowej dwujezdniowej będzie to odpowiednio 120 km/h i 60 m odległości, a w przypadku drogi ekspresowej jednojezdniowej 100 km/h i 50 m odległości.

Szczegółowe informacje w zakresie powyższych zmian odnajdą Państwo w nowelizacjach ustawy Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 2021 r. poz. 463 i 720).

Stanowisko ds. infrastruktury pieszej i rowerowej

Stanowisko ds. infrastruktury pieszej i rowerowej

(59) 8488 372

Pokój 119

Urząd Miejski w Słupsku Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Referat Polityki Transportowej pl. Zwycięstwa 3 76-200 Słupsk

wgkios@um.slupsk.pl

Podziel się

Aktywna majówka. Od 1-5 maja darmowy rower miejski dla posiadaczy Słupskiej Karty Mieszkańca

Aktywna majówka. Od 1-5 maja darmowy rower miejski dla posiadaczy Słupskiej Karty Mieszkańca

A to gratka! W majówkę (1-5 maja) rowery miejskie będą dostępne za darmo dla osób posiadających Słupską Kartę Mieszkańca.

Aktywna majówka. Od 1-5 maja darmowy rower miejski dla posiadaczy Słupskiej Karty Mieszkańca
Słupska Majówka 2024: co, gdzie, kiedy

Słupska Majówka 2024: co, gdzie, kiedy

To będzie wyjątkowo długa, smaczna i odprężająca SŁUPSKA MAJÓWKA. Zobaczcie w naszej majówkowej książeczce, co-gdzie-i-kiedy będzie się działo od 1 do 5 maja w Słupsku.

Słupska Majówka 2024: co, gdzie, kiedy

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.