Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
W dniu 2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej.
Autyzm jest zaburzeniem rozwoju związanym z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu nerwowego. Chociaż autyzm można diagnozować w każdym wieku, jego objawy zwykle pojawiają się w pierwszych 2-3 latach życia.
Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych, ale przy odpowiednich metodach terapeutycznych można zmniejszyć jego nasilenie. Jeszcze niedawno uważano, że autyzm dotyczy głównie chłopców, ponieważ był diagnozowany u nich niemal cztery razy częściej niż u dziewcząt, stąd też symbolicznym kolorem autyzmu stał się kolor niebieski. Najnowsze badania pokazują jednak, że autyzm w takim samym stopniu dotyka mężczyzn, jak i kobiet, co więcej – coraz częściej w spektrum autyzmu diagnozowane są osoby dojrzałe.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to okazja do pokazania naszej życzliwości, otwartości i tolerancji wobec drugiego człowieka. Wspólnie możemy pracować nad społeczną integracją osób z autyzmem, wspierać te osoby w dążeniu do samodzielności, przełamywać ich izolację i krzywdzące stereotypy.
Jedną z form wsparcia dla osób ze spektrum autyzmu jest Błękitny Marsz organizowany w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu przez Przedszkole Miejskie Integracyjne nr 32 „Tęczowa Dolina” w Słupsku. Marsz odbędzie się 3 kwietnia 2025 r. o godz. 10:00. Trasa marszu będzie przebiegała ulicami: Kasztanową, Gdyńską, Bohaterów Westerplatte, Hubalczyków i zakończy się w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. Gryfitów w Słupsku. Podczas marszu mile widziany jest niebieski akcent ubioru lub kwiaty, kotylion, chorągiewka.
Wydarzenie patronatem objęła Prezydentka Miasta Słupska. Pokażmy, że rozumiemy i akceptujemy osoby zmagające się z autyzmem.