Omiń menu i przejdź do treści strony
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska

Aktualności

Uwaga na silny wiatr!

ilustracja przedstawiająca brzydką pogodę

Szanowni Państwo !!!


Minionej nocy Polska dostała się w zasięg bardzo aktywnego układu niskiego ciśnienia o nazwie Dudley. Zgodnie z prognozą i wydanymi przez IMGW-PIB ostrzeżeniami 2 i 3 stopnia, wystąpiły bardzo silne porywy wiatru powodujące liczne zniszczenia w całym kraju. Były także ofiary śmiertelne.

W weekend czeka nas kolejny epizod z bardzo silnym wiatrem – w nocy z piątku na sobotę i w sobotę możliwe są porywy wiatru nawet do 125 km/h. Poza tym będzie ciepło, z możliwymi opadami, deszczu lub deszczu ze śniegiem, miejscami przejściowo będzie padał także śnieg. Tylko na południu kraju w sobotę i niedzielę więcej słońca i mniej opadów. Na morzu sztorm, na wybrzeżu zagrożenie hydrologiczne. Przesyłane będą ostrzeżenia 2 lub 3 stopnia.

W przypadku wystąpienia zagrożenia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku, jak również inne podmioty, w tym krajowe i lokalne media będą Państwa informować o stopniu zagrożenia oraz o zalecanych działaniach i zachowaniach.

Służby, inspekcje i straże również będą przekazywać stosowne komunikaty.


Poniżej przedstawiam stosowne zalecenia. Należy się do nich bezwzględnie stosować.

Należy:

  1. Obserwować zmiany pogody i słuchać komunikatów nadawanych przez lokalne rozgłośnie radiowe i stacje telewizyjne.
  2.  Stosować się do zaleceń Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, przekazywanych w ramach ALERTU RCB.
  3. Na bieżąco zapoznawać się z ostrzeżeniami przekazywanymi z Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Słupsku i realizować zawarte w nich polecenia i zalecenia.
  4. Na terenie instytucji, placówek oraz zakładów pracy podjąć działania zmierzające do ograniczenia skutków silnego wiatru oraz przygotować siły i środki do usuwania powstałych zagrożeń.
  5.  Zabezpieczyć miejsca prac budowlanych.
  6. Dokonać sprawdzenia opuszczonych budynków, posesji i terenów.
  7. Sprawdzić i zabezpieczyć wszelkie banery i reklamy.
  8.  Przerwać wykonywanie niebezpiecznych prac, zwłaszcza wykonywanych na wysokościach.
  9. W trybie pilnym dokonać kontroli dźwigów i żurawi pracujących na budowach.

Odpowiednie działania muszą także podjąć osoby fizyczne.

Należy:

  1. Zamknąć i zabezpieczyć przed samoczynnym otwarciem okna, drzwi balkonowe. Nie podchodzić do okien, naprzeciwko których rosną drzewa. Zabrać z balkonów i parapetów wszystkie przedmioty, które mogą być porwane przez wiatr. Zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji.
  2.  Nie parkować samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, wysokimi kominami,  tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.
  3. Ograniczyć do niezbędnego minimum wychodzenie na zewnątrz budynków, aż do osłabnięcia wiatru. Przebywając poza budynkami, schronić się w bezpiecznych miejscach, unikając przechodzenia pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.
  4. Sprawdzić miejsca pobytu wszystkich domowników i osób z najbliższego otoczenia. W miarę możliwości poinformować ich o zbliżającym się niebezpieczeństwie.
  5. Upewnić się, czy wszyscy członkowie twojej rodziny wiedzą, jak postępować w czasie huraganu oraz naucz ich jak wyłączać gaz, elektryczność i wodę.
  6. Opracować plan komunikowania się w czasie zagrożenia na okoliczność, gdy członkowie rodziny są rozdzieleni (realny przypadek, gdy dorośli są w pracy, a dzieci w szkole).
  7. Nauczyć dzieci, jak i kiedy wzywa się policję lub straż pożarną oraz które radio jest nastrojone na odbiór informacji o stanie zagrożenia.
  8. Przygotować rzeczy, które mogą być potrzebne w czasie ewentualnej ewakuacji tj. dokumenty, odzież, żywność, wartościowe rzeczy.
  9.  Zabezpieczyć minimalny zapas wody pitnej, żywności i niezbędnych lekarstw.
  10.  Podróżując samochodem, zatrzymać się w bezpiecznym miejscu na poboczu drogi z dala od drzew, wysokich kominów, linii energetycznych lub tablic reklamowych. Nie podejmować dalszej jazdy aż do chwili osłabnięcia wiatru.
  11. W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno - kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. Wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.
  12.  Szukając pomocy dzwonić pod numer telefonu alarmowego 112.
  13. Przygotować na wypadek zakłóceń w dostawie prądu zastępcze źródła zasilania i oświetlenia.
  14. Bezwzględnie podporządkować się poleceniom wydawanym przez władze lokalne i kierujących akcją ratowniczą.


Jeśli w wyniku burzy lub silnego wiatru dojdzie do poważnych uszkodzeń Twojego domu bądź obrażenia odniosą ludzie – nie zawahaj się zaalarmować odpowiednich służb ratunkowych.


Pamiętaj, że chwilowa poprawa pogody oraz cisza nie oznacza, że jest już bezpiecznie. Przed wyjściem upewnij się, jaka jest aktualna sytuacja.
Ostrzeżenie meteorologiczne: silny wiatr/3 18.02.2022 (462,6 kB)

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego

(59) 842 64 67

Pokój 201, 202, 203, 206, 210

Urząd Miejski w Słupsku Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego ul. Rynek Rybacki 2 76-200 Słupsk

czk@um.slupsk.pl

Podziel się

Zaplanuj wystrzałową majówkę w Słupsku - co, gdzie, kiedy

Zaplanuj wystrzałową majówkę w Słupsku - co, gdzie, kiedy

1–4 maja Słupsk zamieni się w stolicę dobrej zabawy, pysznego jedzenia i kultury! Przed nami Festa Italiana, Piknik Smaków, koncerty w plenerze, festiwal SALWA, seanse filmowe dla dzieci i dorosłych, spektakle komediowe i imprezy w klubach. Sprawdź rozkład jazdy Słupskiej Majówki 2025 i zaplanuj swój długi weekend – będzie się działo.

Zaplanuj wystrzałową majówkę w Słupsku - co, gdzie, kiedy
Potrójny Jubileusz Miasta Słupska

Potrójny Jubileusz Miasta Słupska

Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania!

Potrójny Jubileusz Miasta Słupska

Kalendarz wydarzeń

Symbol uwagi Alert!
Dzieje się w Słupsku! Zaplanuj kwiecień pełen rozrywki i inspirujących spotkań!
Trwa rekrutacja do miejskich żłobków na rok 2025/2026
Informator na rok szkolny 2025/2026 - oferta szkół ponadpodstawowych 
Trwa nabór do klas pierwszych szkół podstawowych oraz do przedszkoli na rok szkolny 2025/2026