Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Aktualności

Ubóstwo mentruacyjne Kobiet

Na zdjęciu widzimy dużą lodówkę z półkami oraz białą skrzyneczkę o ciemnym napisie PUNKT POMOCY OKRESOWEJ

Niedawno poznaliśmy raport pn. „Krwawy problem. Ubóstwo menstruacyjne: dlaczego i jak musimy je zakończyć”, który dotyczy pewnego obszaru życia kobiet i zabezpieczenia ich w trakcie menstruacji. Z danych zawartych w powyższym opracowaniu wynika, że spośród 1,9 mld miesiączkujących kobiet na świecie aż około 500 milionów nie jest w stanie w pełni dbać o higienę intymną podczas okresu.

Problem nie dotyczy tylko krajów tzw. biednych, ale również rozwijających się i rozwiniętych państw UE.
 W  opublikowanym niedawno raporcie przez Kulczyk Foundation, co piątej Polce zdarza się nie mieć pieniędzy na zakup odpowiednich środków higienicznych. Aż 18 proc. badanych przyznało, że nie zawsze może pozwolić sobie na środki do higieny intymnej dobrej jakości, a 6 proc. deklaruje, że często nie starcza im pieniędzy na środki do higieny intymnej.
Ważne, abyśmy mieli tego świadomość, że naturalna rzecz, jaką jest menstruacja, powoduje niemożność normalnego funkcjonowania wielu kobiet z powodu trudności w odpowiednim zabezpieczeniu i dbaniu o higienę intymną. Przekłada się to na ich życie zawodowe, szkole, społeczne i towarzyskie.

Dzięki Dziewczynom z grupy Akcja Menstruacja oraz współpracy z lokalnymi samorządami w całej Polce powstają miejsca, gdzie kobiety pomagają kobietom. Podobnie jest u nas, gdzie m.in. Julia Mielczarek, młoda słupszczanka przy współpracy z Miastem Słupsk, zwraca uwagę na ten problem.

W naszym mieście możemy znaleźć już 2 takie miejsca, gdzie każdy z nas może pomóc tym kobietom, których z różnych przyczyn nie stać na właściwe zabezpieczenie w trakcie okresu.

Zachęcamy Państwa do wsparcia dziewczyn i kobiet. Wystarczy kupić dowolny rodzaj środków w postaci np. tamponów, podpasek, chusteczek/płynów do higieny intymnej i zostawić w specjalnej skrzyneczce.

Takie skrzyneczki znajdują się:

a) przy ul. Jaracza 9 - obok Jadłodzielni ( na zdjęciu mała biała skrzyneczka)

b) przy ul. Niedziałkowskiego 6 - w budynku Słupskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Ekonomii Społecznej, na parterze po lewej stronie od wejścia

Dzięki temu, kobiety, które będą potrzebowały zabezpieczenia, mogą nieodpłatnie pobrać ze skrzyneczek odpowiednie materiały.

W dyskusji o problemach kobiet nie chodzi tylko o problemy finansowe. Pamiętajmy, że nadal, w XXI wieku borykamy się ze wstydem i tabu dot. miesiączki.  Ponad 40 proc. kobiet i dziewczyn wprost mówi, że w rodzinnym domu nie mówiło się o miesiączce, a dla 23 proc. te rozmowy są krępujące. Miesiączkujące dziewczyny ukrywają się, żeby nikt nie zauważył, że mają okres, bo jest to dla nich kłopotliwe i krępujące. Nie powinno być tak,że kobieta wstydzi się naturalnej reakcji jej organizmu i boi się o tym mówić. Warto odczarować miesiączkę - nie jest to nic wyjątkowego, ale też nic wstydliwego, a tym dziewczynom i kobietom, które nie mogą normalnie funkcjonować - pomagajmy.

 

 

Chłopiec z podniesionymi kciukami do góry, w tle dwoje dzieci i nauczycielka
Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Zbliża się termin rekrutacji do przedszkoli miejskich.

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025
Informator przedszkolaka

Informator przedszkolaka

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem przedszkolaka na rok szkolny 2024/2025 stanowiącym swoisty przewodnik po placówkach wychowania przedszkolnego w naszym mieście.

Informator przedszkolaka

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.