Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Aktualności

Światowy Dzień Recyklingu i Światowy Dzień Wody

bidony szklane oraz owoce i mięta

W dniu 18 marca obchodzimy Światowy Dzień Recyklingu, który został ustanowiony w celu edukacji w dziedzinie odzyskiwania surowców z odpadów oraz promocji prawidłowej ich segregacji. To doskonała okazja, żeby zastanowić się nad odpowiednim wykorzystywaniem surowców wtórnych oraz rozsądnym rozporządzaniem zasobami naturalnymi. Każdy z nas produkuje odpady i jest współodpowiedzialny za ich właściwe przetworzenie.  Recykling to proces, który ma wiele zalet. Polega on na efektywnym wykorzystaniu odpadów. Obejmuje odzyskiwanie surowców z odpadów i wykorzystywanie ich do produkcji nowych pełnowartościowych produktów, a zatem proces ten zmniejsza również eksploatację złóż naturalnych. Przyczynia się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery oraz ograniczenia zanieczyszczenia gleb i wód. 


Każdy może, a nawet powinien włączyć się aktywnie w proces recyklingu, bo rozpoczyna się on już w gospodarstwie domowym, gdzie następuje segregacja odpadów komunalnych. Istotne, by odbywała się ona w prawidłowy sposób. Segregowanie odpadów na właściwe frakcje pozwala im wrócić do obiegu oraz powtórnie je wykorzystywać. Informacje na temat prawidłowej segregacji dostępne są w zakładce → Mieszkaniec → Odpady komunalne → Zasady segregacji. 

 

Natomiast 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych  22 grudnia 1992 roku. Od 1993 roku corocznie Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem. W tym roku wydarzenie jest promowane hasłem: "Woda dla pokoju" i ma na celu zwrócenie uwagi na znaczeniu słodkiej wody w życiu człowieka i jej odpowiedzialności za zrównoważone gospodarowanie zasobami. Chodzi o podjęcie działań na rzecz przeciwdziałania globalnemu kryzysowi wodnemu, w celu wsparcia celu zrównoważonego rozwoju, a myślą przewodnią jest: woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich do 2030 r.


W związku z obchodami Światowego Dnia Wody i Światowego Dnia Recyklingu w dniu 22 marca 2024 roku (od godziny 9.00 do godziny 13.00) zapraszamy Mieszkańców Słupska  przed budynek ratusza na degustację wody (naszej świeżej, czystej i zdrowej wody kranowej w różnych propozycjach podania) zorganizowaną w ramach cyklu „Eko-spotkania w namiocie”. 

 

W ramach wydarzenia wspólnie włączymy się w promowanie nawyków konsumpcyjnych poprzez zachęcenie do picia wody z kranu jako oszczędnej i zdrowej formy żywieniowej. Celem spotkania jest zwrócenie uwagi jaką rolę odgrywa woda w codziennym życiu, a także zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej konieczności oszczędzania i racjonalnego retencjonowania wody, w tym także kształtowanie proekologicznych postaw związanych ze zmniejszeniem ilości plastikowych odpadów opakowaniowych po wodach mineralnych kupowanych w sklepie.
W naszym namiocie będzie możliwość rozwiązania krzyżówki pn.: „Wodni odkrywcy” oraz wodnej zagadki, testu wiedzy o recyklingu oraz pokolorowania i nazwania wodnego bohatera – na stanowisku plastycznym z przygotowanego uprzednio wodnego bohatera z użyciem markerów, farb akrylowych, kredek, wycinanek.
Mieszkańcy Miasta, którzy przyłączą się do zabawy otrzymają materiały promujące ekologiczny styl życia tj.: wysokiej jakości bidon na wodę, materiałową torbę na zakupy, zakładkę do książki z refleksyjnym cytatem poświęconym Ziemi lub inne drobne upominki.


Do „Eko-namiotu” zaprosiliśmy miejskie Spółki: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Wodociągi Słupsk Sp. z o.o., Trzy Fale Sp. z o.o., gdzie wspólnie będziemy mogli porozmawiać o szeroko rozumianej ekologii, w tym o właściwej segregacji odpadów komunalnych i ich redukcji.

 

Słupska „kranówka” jest czysta i bezpieczna, a także tania i zawsze dostępna. Picie wody z kranu jest ekologicznie i ekonomicznie uzasadnione. Napełnienie litrowej butelki wodą kranową kosztuje średnio około 3 grosze. Dla porównania - koszt zakupu wody ogólnodostępnej w sklepie, to niekiedy równowartość 250 butelek kranówki! Ponadto, wykorzystując butelki wielokrotnego użytku do napełniania ich wodą do picia mamy z głowy problem z plastikowymi opakowaniami.        
W krajach rozwiniętych brak wody oznacza nie tylko banalne kłopoty w życiu codziennym takie jak, utrudnienia w kąpieli czy spłukiwaniu toalety, których możemy doświadczyć w trakcie awarii czy remontu wodociągów. Wodę mamy co dzień na wyciągniecie ręki. Wystarczy przecież odkręcić kran. Bardzo rzadko zastanawiamy się nad konsekwencjami jej niedoboru. 
Woda, która płynie w słupskich kranach w 100% pochodzi z ujęć głębinowych. Wydobywana jest ze studni, które sięgają do 100 metrów w głąb ziemi. Bogata jest ona w cenne składniki mineralne, wśród nich wapń i magnez. Woda po wydobyciu ze studni trafia do sieci wodociągowej, skąd trafia wprost do naszych kranów. 


Uwaga! Ilość materiałów promocyjnych jest ograniczona.
Zastrzegamy sobie także możliwość przeniesienia eventu do gmachu Ratusza Miejskiego w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.

 

W ramach celebrowania tych obchodów został ogłoszony konkurs na zaprojektowanie maskotki członka słupskiej EkoEkipy (EE) pn.: „Wodny bohater”.  Konkurs skierowany jest do mieszkańców Słupska oraz uczniów słupskich placówek oświatowych.  Zadaniem konkursowym jest wykonanie pracy plastycznej lub graficznej.   

INFORMACJE O KONKURSIE WRAZ Z REGULAMINEM ZNAJDUJĄ SIĘ

W BIULETYNIE INFORMACJI PUBLICZNEJ POD ADRESEM:

https://www.slupsk.pl/mieszkaniec/aktualnosci/konkurs-na-zaprojektowanie-maskotki-czlonka-slupskiej-ekoekipy-ee


Autorzy najciekawszych prac (I-III miejsce) otrzymają nagrody rzeczowe:
I miejsce - tablet graficzny;
II miejsce - tablet elektroniczny;
III miejsce - urządzenie do przygotowywania napojów gazowanych Soda Stream. 
Dodatkowo, komisja konkursowa może przyznać wyróżnienia w konkursie w postaci ekologicznych materiałów promocyjnych oraz voucherów do wykorzystania w Parku Wodnym Trzy Fale w Słupsku.
Sponsorem nagród jest Miasto Słupsk, Trzy Fale Sp. z o.o. oraz Engie EC Słupsk Sp. z o.o.

Aktywna majówka. Od 1-5 maja darmowy rower miejski dla posiadaczy Słupskiej Karty Mieszkańca

Aktywna majówka. Od 1-5 maja darmowy rower miejski dla posiadaczy Słupskiej Karty Mieszkańca

A to gratka! W majówkę (1-5 maja) rowery miejskie będą dostępne za darmo dla osób posiadających Słupską Kartę Mieszkańca.

Aktywna majówka. Od 1-5 maja darmowy rower miejski dla posiadaczy Słupskiej Karty Mieszkańca
Słupska Majówka 2024: co, gdzie, kiedy

Słupska Majówka 2024: co, gdzie, kiedy

To będzie wyjątkowo długa, smaczna i odprężająca SŁUPSKA MAJÓWKA. Zobaczcie w naszej majówkowej książeczce, co-gdzie-i-kiedy będzie się działo od 1 do 5 maja w Słupsku.

Słupska Majówka 2024: co, gdzie, kiedy

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.