Przyznano stypendia na projekty kulturalne
Z 16 wniosków, które wpłynęły do Wydziału Współpracy, Kultury i Promocji, wyróżniono 3. Wczoraj (4 kwietnia 2023 r.) w ratuszu twórcom wybranych projektów na działania kulturalne: Aleksandrze Cybuli, Dagmarze Kapiszce i Jarosławowi Kasperkowi gratulacje złożyły Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka i Wiceprezydentka Marta Makuch, która przewodziła komisji stypendialnej. Jesienią tego roku słupszczanie obejrzą autorski film dokumentalny o twórcach zespołów wykonujących muzykę alternatywną, koncert teatralny o życiu Édith Piaf i spektakl artystki pole dance.
Aleksandra Cybula otrzymała stypendium na stworzenie we współpracy z reżyserem Piotrem Kosewskim spektaklu, a właściwie koncertu teatralnego poświęconego życiu i twórczości francuskiej pieśniarki Édith Piaf. – Jeszcze jako studentka udałam się do słupskiego teatru na spektakl „Édith i Marlene”, który wywołał we mnie ogrom wzruszenia. Pomyślałam wtedy, że ja też chcę opowiedzieć historię francuskiej pieśniarki. Projekt „Moja Edith” to spełnienie mojego marzenia. Z reżyserem Piotrem Kosewskim ustalamy już przez telefon repertuar i skład, zastanawiamy się np. nad tym, czy włączyć akordeon, co oddawałoby klimat francuskich kawiarenek, czy jednak przełamać konwencję. Piaf miała charakterystyczną barwę głosu i styl, ale nie chciałabym jej naśladować, tylko być sobą. Mam nadzieję, że moja współpraca z reżyserem będzie owocna i już 29 października tego roku wystąpimy z naszym spektaklem na deskach Teatru Rondo w Słupsku – mówi Aleksandra Cybula.
Dagmara Kapiszka, która od 6 lat pracuje jako instruktorka pole dance, swoje stypendium przeznaczy na realizację projektu pt. „In the air”. Chciałaby nim pokazać mniej znaną, artystyczną stronę tańca na rurze. – W tym projekcie łączę siły z producentem muzycznym Bartoszem Giecewiczem. Część spektaklu będzie wykonywana w powietrzu na rurze, do tego będzie muzyka na żywo grana przez Bartka. Nie chcę zdradzać, o czym to widowisko będzie, ale na pewno skupimy się na emocjach. Pole dance, które cieszy się coraz większą popularnością w Polsce, zwłaszcza wśród kobiet, jest zwykle kojarzone z fitnessem i sportem, a my chcemy go przedstawić jako formę artystyczną łączącą elementy gimnastyki i akrobatyki powietrznej. Zależy mi, by taki nurt rozwijał się w naszym mieście. Spektakl będzie można obejrzeć w Teatrze Rondo w Słupsku, a o terminie i przebiegu prób będziemy na bieżąco informować w mediach społecznościowych.
Trzeci ze stypendystów, Jarosław Kasperek, który na co dzień pracuje jako animator w Domu Kultury w Ustce i od lat współpracuje ze słupską sceną muzyczną, zrealizuje autorski film dokumentalny, którego bohaterami będą muzycy zespołów Ewa Braun, Guernica Y Luno i Titanic Sea Moon. - Wymienię ich z nazwiska: Piotr Sulik, Rafał Szymański, Dariusz Dudziński i Marcin Dymiter. To oni stworzyli zespoły wykonujące muzykę alternatywną, postrockową, a – w przypadku grupy Guernica Y Luno – nawet hardkorowo punkową, czyli muzykę niszową, a mimo to odnieśli spektakularny sukces w Polsce i za granicą. W naszym filmie znajdą się rozważania teoretyczne tych muzyków, ale także ich refleksje na temat tego, jak odczuwają muzykę. Premierę filmu w słupskim kinie Rejs planujmy na październik lub listopad – mówi Jarosław Kasperek, twórca projektu.