Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Aktualności

Nie wyrzucaj jedzenia!

infografika prezentująca miesięczne spożycie przez Polaków wybranych artykułów - 7,92 kg warzyw, 5,48 produkty zbożowe, 5,20 kg mięso, 3,75 kg owoce, 2,94 kg nabiał, 1,76 kg cukier, 1,07 kg oleje i tłuszcze

Zgodnie z danymi GUS statystyczny Polak zjada w ciągu miesiąca ok. 28 kg jedzenia, czyli tyle, ile waży przeciętny kangur. Infografika przedstawia ile jemy produktów spożywczych w wybranych kategoriach.

Marnowanie żywności to realny, potężny i przykry problem, którego autorem jesteśmy my wszyscy – mieszkańcy miast i wsi, którzy bardziej lub mniej świadomie godzą się na taki stan rzeczy. A tak być nie powinno! Zjawisko marnowania żywności generujemy wszyscy bez względu na to, jaką rolę pełnimy - czy producentów, czy konsumentów, rolników, dystrybutorów, sprzedawców.

W Polsce marnuje się rocznie ok. 235 kg żywności na osobę co pozwoliłoby przygotować ok. 18 mln posiłków. Nie powinniśmy pozostawiać takich danych i zjawisk bez reakcji. Wiele podmiotów, organizacji pozarządowych i przedsiębiorców stara się podjąć działania zmierzające do zmiany takiego stanu rzeczy.

Warto wspomnieć, że sklep Biedronka od lat apeluje i zachęca ludzi do tego, by lepiej planowali zakupy, odpowiednio przechowywali posiłki i żywność zapobiegając w ten sposób marnowaniu i psuciu, a także by nie kupowali ponad miarę – ale tyle , ile trzeba, nie na zapas, ponieważ często ten zapas ląduje na śmietniku.

Sieć sklepów Biedronka już od 2016 roku rozwija program przekazywania niesprzedanych artykułów spożywczych. Dotychczas 1894 sklepy Biedronka z całej Polski współpracowały z ponad 100 organizacjami pożytku publicznego w tym z Bankami Żywności, Caritasem oraz innymi organizacjami pozarządowymi. Tylko w 2019 roku przekazali ponad 9600 ton nadwyżek żywności, które trafiły do ok. 353 tys. potrzebujących. W okresie od 2016 roku Biedronka przekazała ok. 10 tys. ton żywności o łącznej wartości ponad 200 mln zł, z których dla potrzebujących zostały przygotowane paczki oraz posiłki w jadłodajniach.

BIEDRONKA ZACHĘCA PRZEDSTAWICIELI ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP) DO SKORZYSTANIA Z MOŻLIWOŚCI ODBIERANIA ŻYWNOŚCI Z POBLISKICH SKLEPÓW BIEDRONKA I PRZEKAZYWANIA JEJ POTRZEBUJĄCYM.

Na stronie https://www.biedronka.pl/pl/kontakt-opp można wypełnić formularz zgłoszeniowy, który stanowi deklarację i gotowość przeprowadzenia takiego działania.

Zgłaszać się mogą wszystkie podmioty posiadające status OPP i spełniające wymogi Ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, których celem statutowym jest wykonywanie zadań publicznych w zakresie pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom w sytuacji trudnej życiowej , wspierania rodziny i pieczy zastępczej, działalności charytatywnej, polegającej głównie na przekazywaniu żywności osobom potrzebującym lub prowadzeniu zakładów żywienia zbiorowego.

O zakwalifikowaniu do programu decyduje również dostępność wybranego sklepu.

Pani Krystyna Danilecka-Wojewódzka Prezydentka Miasta Słupska podkreśla, że musimy zmienić nasze postrzeganie i świadomość dot. jedzenia; jedno wyrzucone jabłko pociąga za sobą szereg strat ekonomicznych i środowiskowych. Prezydentka Miasta prosi byśmy wszyscy pamiętali, że produkcja żywności wiąże się z wykorzystywaniem zasobów, które nie są dane nam raz na zawsze. Zapobiegając wyrzucaniu będziemy oszczędzać wodę i inne surowce, a także zmniejszymy emisję CO2, który ulatnia się chociażby z gnijących na wysypiskach pozostałości żywnościowych.

Kupujmy mniej, bardziej racjonalnie i tyle, ile potrzebujemy – nie mniej , nie więcej – to apel Pani Prezydent, która podejmie starania ukierunkowane na zwiększanie gotowości do zmiany postaw konsumenckich ukierunkowanych na racjonalizację żywienia, zakupów i wykorzystywania dobrej żywności chociażby dla osób, które wsparcia żywieniowego potrzebują.

Dr inż. Krystian Szczepański dyrektor Insytutu Ochrony Środowiska Państwowego Instytutu Badawczego także prezentuje ciekawe dane dot. marnowania żywności. Z najnowszych badań i analiz przeprowadzonych  w ramach projektu PROM na etapach produkcji, przetwórstwa, dystrybucji i konsumpcji w Polsce rocznie marnuje się prawie 5 mln ton żywności a najwięcej marnują:

- konsumenci – aż 60%, czyli blisko 3 mln ton,

- produkcja i przetwórstwo odpowiadają łącznie za 30 % strat, niewielka ilość w stosunku do pozostałych marnuje się w trakcie transportu i przechowywania/magazynowania – mniej niż 1%

- handel odpowiada za straty na poziomie 7%, a gastronomia niewiele ponad 1%.

Przyczyny? Różne ,w zależności od etapu – czy to jest faza produkcji, handlu czy już konsumpcji.

Niemniej jednak do najczęstszych źródeł marnowania żywności należy wyrzucanie żywności przez nas, w domach, ponieważ: żywność się zepsuła, przekroczony został termin ważności, przygotowaliśmy za dużo jedzenia itp. Z badań wynika że popełniamy błędy już na etapie planowania zakupów i ich dokonywania.

W produkcji roślinnej z kolei główne przyczyny związane są ze złym przechowywaniem surowców, w handlu z utratą świeżości lub przekroczeniem terminu ważności. Każdy z nas może zmienić statystyki - wystarczy więcej dyscypliny i zastanowienia podczas zakupów. Możemy wspólnie pomóc sobie, ludziom potrzebującym i naszej planecie.

 

 

 

 

plakat przedstawiający niebieskie ikony z różnymi rodzajami niepełnosprawności oraz osób ze szczególnymi potrzebami
Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności

Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności

Z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Dostępności Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, jak co roku organizuje konferencję.

Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności
Przez dwadzieścia lat członkostwa w Unii Europejskiej w Słupsku zrealizowano 170 zadań o wartości miliarda złotych

Przez dwadzieścia lat członkostwa w Unii Europejskiej w Słupsku zrealizowano 170 zadań o wartości miliarda złotych

Realizowane zadania dotyczyły niemal wszystkich dziedzin funkcjonowania miasta i przyczyniły się zarówno do rozwoju społeczno-gospodarczego, jak i poprawy jakości życia mieszkańców, jakości środowiska miejskiego i zmniejszenia kosztów utrzymania miejskiej infrastruktury.

Przez dwadzieścia lat członkostwa w Unii Europejskiej w Słupsku zrealizowano 170 zadań o wartości miliarda złotych

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.