26 czerwca - Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii
W imieniu Organizatorów zapraszamy do udziału w wydarzeniach organizowanych w naszym mieście z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii. W dniach 25 – 26 czerwca na terenie miasta Słupska odbędą się:
1) Spotkanie pod hasłem „Bliżej siebie – dalej od narkotyków” dla osób zainteresowanych tematem zapobiegania narkomanii.
Kiedy: 25 czerwca 2024 r., godz. 13:00
Gdzie: Środowiskowy Dom Samopomocy w Słupsku, ul. Kościuszki 3
Kto: Polskie Towarzystwo Zapobiegania Narkomanii I/Oddział w Słupsku oraz I Środowiskowy Dom Samopomocy w Słupsku
W celu zgłoszenia chęci uczestnictwa, Organizatorzy proszą o kontakt drogą mailową na adres: sdsslupsk@gmail.com
2) Dyżur informacyjno - konsultacyjny dla mieszkańców zainteresowanych tematem zapobiegania narkomanii.
Kiedy: 26 czerwca 2024 r., godz. 7:30 – 15:30
Gdzie: Punkt Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy Domowej PIKBAZA w Słupsku, ul. Jana Pawła II 1 (VI piętro) pok. 606
Kto: Agnieszka Ciechanowska – specjalista terapii uzależnień
Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii obchodzony jest 26 czerwca, zwany jest również Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Nadużywania Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi, ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 7 grudnia 1987 roku.
Dzień ten, u progu wakacji, przypomina o zwiększonym ryzyku eksperymentowania wśród dzieci i młodzieży z uwagi na mniejszą ilość obowiązków, większą swobodę i brak nadzoru. Jest to też czas wyjazdów, festiwali muzycznych, koncertów, wielu wydarzeń plenerowych, gdzie narkotyki mogą być łatwo dostępne. Chęć zaimponowania znajomym czy dopasowania się do grupy może doprowadzić do ryzykownych zachowań i sięgnięcia po substancje psychoaktywne.
Można temu zapobiegać poprzez rzetelną edukację, informowanie młodych ludzi o konsekwencjach zarówno zdrowotnych, społecznych jak i prawnych. Ponadto otwarte rozmowy, które dają poczucie zrozumienia problemu bez obawy przed krytyką czy karą przyczynią się do zneutralizowania ryzyka sięgnięcia po narkotyki. Alternatywnym sposobem dla zachowań ryzykownych będzie organizowanie atrakcyjnych i zdrowych form spędzania wolnego czasu.
W obchody Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Narkomanii włączyły się również słupskie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, które angażują uczniów zarówno do udziału w spotkaniach edukacyjno - profilaktycznych, jak również do wspólnego opracowywania kampanii informacyjnych z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom. W dniu 26 czerwca br. podczas apelu porannego w słupskiej Szkole Policji zwrócona zostanie szczególna uwaga na zagrożenia związane z używaniem narkotyków i innych substancji psychoaktywnych wraz ze wskazaniem możliwości uzyskania pomocy, zaś funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Słupsku prowadzić będą czynności ukierunkowane na zapobieganie demoralizacji oraz przestępczości nieletnich, w tym również znajdującym się pod wpływem środków odurzających.
Ponadto przypominamy, że na terenie naszego miasta specjalistyczna pomoc i wsparcie dla osób nadużywających, eksperymentujących z substancjami psychoaktywnymi oraz członków ich rodzin, udzielane jest w:
- Centrum Zdrowia Psychicznego w Słupsku Poradnia Terapii Uzależnienia od Substancji Psychoaktywnych Słupsk, ul. Obrońców Wybrzeża 4 (I p.), skrzydło A1, pokój 129 tel. 59 83 22 557 https://psychiatria-slupsk.pl/pl/page/oddzialy/poradnia-terapii-uzaleznienia-od-substancji-psychoaktywnych.html
- Polskim Towarzystwie Zapobiegania Narkomanii I O/Słupsk, Słupsk, ul. Sienkiewicza 7/30 (II p.), tel. 59 84 01 460
Ważne telefony:
- Ogólnopolski Telefon Zaufania „Narkotyki – Narkomania” – 801 199 990 (czynny codziennie w godzinach 16.00-21.00, z wyjątkiem świąt państwowych)
- Infolinia Głównego Inspektoratu Sanitarnego w zakresie narkotyków – 800 060 800
Przydatne linki:
- https://kcpu.gov.pl/profilaktyka-i-edukacja/publikacje-i-edukacja-publiczna/dzieci-mlodziez/
- https://dopalaczeinfo.pl/
- https://uzaleznieniabehawioralne.pl/
Zachęcamy również do obejrzenia spotu społecznego Stowarzyszenia KREOBRAŹNIA - „UZALEŻNIENIE to toksyczna znajomość”, który powstał dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta w ramach realizacji Miejskiego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom. Link do filmu: https://www.youtube.com/watch?v=SScYIKA0dVk