Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Aktualności

Kobiety w muzyce i nie tylko - zapomniane autorki

Na zdjęciu widzimy kilkanaście osób - na pierwszym planie 3 młodych ludzi ubranych w eleganckie stroje i kapelusze; dziewczynka ma okulary a 2 chłopcy sztuczne wąsy; w tle widać wystawę, zdjęcia, teksty oraz innych widzów.Fot. Katarzyna Wiśniewska

Pilotażowy w skali kraju projekt „Od Marii Szymanowskiej do Marii Dziewulskiej. Kobieca historia polskiej muzyki klasycznej”.


Jako jedna z 30 instytucji w całej Polsce, słupska szkoła muzyczna otrzymała od Fundacji BGK grant w wysokości 14.500 zł na promowanie wiedzy o życiu i twórczości czterech kompozytorek
XIX wieku:

-Marii Szymanowskiej,
-Tekli Bądarzewskiej,
-Ludmiły Mikorskiej,
-Filipiny Brzezińskiej

oraz

XX wieku :
-Janina Garścia,
-Grażyny Bacewicz,
-Ireny Garzteckiej,
-Marii Dziewulskiej.

Celem projektu jest próba uzupełnienia narodowego kanonu muzycznego o utwory uznanych artystek, które w książkach do historii muzyki i w obecnie obowiązującym programie nauczania są nieopisane lub traktowane anegdotycznie. Dla wielu słupskich uczniów i melomanów może to być pierwsze zetknięcie się z dziełami, które rzadko są grane na koncertach i festiwalach.

W ramach projektu szkoła zakupiła płyty i nuty z utworami kompozytorek oraz zaplanowała szereg atrakcyjnych wydarzeń:
- dwa wykłady eksperckie (z prof. Ryszardem Danielem Goliankiem i dr Karoliną Kozińską);
- cykl warsztatów tematycznych, m.in. o technikach kompozytorskich;
- lekcję otwartą, podczas której sylwetki kompozytorek przedstawiali uczniowie;  
- lekcje pokazowe dla uczniów klasy skrzypiec i fortepianu;
- wystawę „Kobieca strona polskiej muzyki” w budynku szkoły i foyer filharmonii;
- sesję nagraniową w celu zarejestrowania w postaci okolicznościowej płyty CD repertuaru utworów polskich kompozytorek, przygotowywanego przez uczniów;
- koncert uczniów i nauczycieli w słupskiej filharmonii, wieńczący projekt.

Projekt dofinansowany przez Fundację BGK w programie „Dzieci Kapitana Nemo” – 2021.

TERAZ CZEKA NAS Unikatowy koncert w słupskiej filharmonii - Uczniowie zagrają utwory polskich kompozytorek XIX i XX wieku

Dla słupskich melomanów będzie to nie lada gratka – prócz stałych pozycji repertuarowych usłyszą kompozycje rzadko lub nigdy dotąd niewykonywane w salach koncertowych. Program złożony z utworów Bądarzewskiej, Szymanowskiej, Mikorskiej, Garści i Bacewicz zaprezentują uczniowie i nauczyciele PSM I i II stopnia w Słupsku. Ich koncert w przyszły piątek, 10 grudnia, o godz. 17 to zwieńczenie projektu promującego twórczość ośmiu polskich kompozytorek XIX i XX wieku. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale obowiązuje 50% limit miejsc dla osób niezaszczepionych.

Na finałowy koncert uczniowie słupskiej szkoły muzycznej przygotowują się już od września. Mają od 10 do 20 lat, grają na różnych instrumentach, a w tygodniu po szkole przybywają na Szczecińską 106, by kształcić słuch, szlifować technikę i uczyć się na temat harmonii i historii muzyki.

Przez ostatnie kilka miesięcy brali aktywny udział w projekcie popularyzującym wiedzę o życiu i twórczości polskich kompozytorek, których dzieła podbijały salony muzyczne w przeszłości, ale dziś są rzadziej włączane do repertuaru koncertowego. Uczniowie wysłuchali dwóch wykładów muzykologów z Poznania, zaprezentowali swoje własne znaleziska na temat kompozytorek podczas lekcji otwartej w październiku, a w listopadzie dopracowywali niuanse interpretacyjne pod okiem doświadczonej pianistki i skrzypaczki.
   
W przyszły piątek w sali Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara zaprezentują szeroki repertuar. Zagrają na fortepianie, skrzypcach, wiolonczeli, klarnecie, flecie poprzecznym i wibrafonie. Pokaźną reprezentację będzie też miała klasa śpiewu.  W programie m.in. I część koncertu wiolonczelowego Grażyny Bacewicz, „Śpiew słowika” Tekli Bądarzewskiej na flet poprzeczny, Polonez f-moll Marii Szymanowskiej, „Kołysankę” Ludmiły Mikorskiej oraz opracowania Wiesława Helińskiego na wibrafon i multiperkusję utworów Janiny Garści. Przed, po i w przerwie koncertu będzie można w foyer filharmonii obejrzeć wystawę autorstwa Katarzyny Wiśniewskiej prezentującą sylwetki kompozytorek i kulisy projektu.
     
 

Aktywna majówka. Od 1-5 maja darmowy rower miejski dla posiadaczy Słupskiej Karty Mieszkańca

Aktywna majówka. Od 1-5 maja darmowy rower miejski dla posiadaczy Słupskiej Karty Mieszkańca

A to gratka! W majówkę (1-5 maja) rowery miejskie będą dostępne za darmo dla osób posiadających Słupską Kartę Mieszkańca.

Aktywna majówka. Od 1-5 maja darmowy rower miejski dla posiadaczy Słupskiej Karty Mieszkańca
Słupska Majówka 2024: co, gdzie, kiedy

Słupska Majówka 2024: co, gdzie, kiedy

To będzie wyjątkowo długa, smaczna i odprężająca SŁUPSKA MAJÓWKA. Zobaczcie w naszej majówkowej książeczce, co-gdzie-i-kiedy będzie się działo od 1 do 5 maja w Słupsku.

Słupska Majówka 2024: co, gdzie, kiedy

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.