Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Aktualności

Dzień Recyklingu i Dzień Wody

 

W dniu 18 marca obchodzony jest Światowy Dzień Recyklingu, który został ustanowiony w 2018 roku z myślą o edukacji i promocji odzyskiwania surowców z odpadów. Każdy z nas generuje odpady  i jest współodpowiedzialny za ich nadmiar i właściwe przetworzenie.


Recykling to jeden ze sposobów ochrony środowiska naturalnego. Obejmuje odzyskiwanie surowców z produktów odpadowych i wykorzystywanie ich do produkcji nowych, poszukiwanych towarów. Materiały, które nadają się do ponownego wykorzystania, bywają opatrzone kodem recyklingu.

 


Proces recyklingu rozpoczyna się już w gospodarstwie domowym, a także firmach. Pierwszą, podstawową czynnością, jaką należy robić na co dzień, aby dbać o środowisko naturalne, jest segregacja odpadów. Dotyczy to zarówno każdego domownika, jak i pracownika korporacji czy biura.


Często produkt końcowy tego procesu jest takiego samego typu, może jednak to być również zupełnie inny wyrób niż przed przetworzeniem.
Recykling odpadów jest złożonym procesem, a ze względu na rodzaj technologii i obróbki wyróżniamy następujące jego rodzaje:
• recykling termiczny – proces polega na pozyskiwaniu energii podczas spalania odpadów;
• recykling materiałowy – polega na pozyskiwaniu tworzyw z odpadów poprzez ich mielenie lub rozdrabnianie;
• recykling chemiczny – w tym procesie powstają produkty o innych właściwościach fizykochemicznych niż pierwotne odpady;
• recykling surowcowy – proces, który polega na przetworzeniu odpadów na taki sam lub bardzo zbliżony rodzaj produktu końcowego;
• recykling organiczny – polega na wykorzystaniu mikroorganizmów do powstania metanu lub materii organicznej.

 

Natomiast 22 marca – obchodzimy Światowy Dzień Wody, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych  22 grudnia 1992 roku. Od 1993 roku corocznie Światowy Dzień Wody obchodzony jest pod innym hasłem, w tym roku brzmi ono: „PRZYSPIESZENIE ZMIAN”.


Tegoroczny Światowy Dzień Wody ma na celu przyspieszenie zmian w celu rozwiązania kryzysu związanego z wodą i kanalizacją. A ponieważ woda ma wpływ na nas wszystkich, wszyscy musimy podjąć działania. To znaczy Ty! Ty i Twoja rodzina, szkoła i społeczność możecie coś zmienić, zmieniając sposób, w jaki korzystacie, konsumujecie  i zarządzacie wodą w swoim życiu.

Woda, która płynie w słupskich kranach w 100% pochodzi z ujęć głębinowych. Wydobywana jest ze studni, które sięgają do 100 metrów w głąb ziemi. Bogata jest ona w cenne składniki mineralne, wśród nich wapń i magnez. Woda po wydobyciu ze studni trafia do sieci wodociągowej, skąd płynie wprost do naszych kranów.


Wody podziemne są niewidocznym skarbem. Nie da się ich dostrzec gołym okiem choć znajdują się tak blisko – tuż pod naszymi stopami. Mają istotny wpływ na nasze życie - w najbardziej suchych częściach świata wody podziemne mogą stanowić jedyne źródło dostępu do wody. W przyszłości wody podziemne będą odgrywać kluczową rolę w adaptacji do zmian klimatu, dlatego musimy chronić je przed zanieczyszczeniami oraz zarządzać ich zasobami w sposób zrównoważony, dbając równocześnie o potrzeby ludzi i planety.


Nie bez przyczyny Ziemia jest nazywana Błękitną Planetą -  70% jej powierzchni stanowi woda, ale zaledwie 2,5% to woda słodka, która nadaje się do picia. Znaczna większość zasobów wody słodkiej to wody podziemne. Brak wody oznacza nie tylko banalne kłopoty w życiu codziennym takie jak, utrudnienia w kąpieli czy spłukiwaniu toalety, których możemy doświadczyć w trakcie awarii czy remontu wodociągów. Wodę mamy co dzień na wyciągniecie ręki. Wystarczy przecież odkręcić kran. Bardzo rzadko zastanawiamy się nad konsekwencjami jej niedoboru.


Słupska „kranówka” jest czysta i bezpieczna, a także tania i zawsze dostępna. Picie wody z kranu jest ekologicznie i ekonomicznie uzasadnione. Napełnienie litrowej butelki wodą kranową kosztuje średnio około 3 grosze. Dla porównania - koszt zakupu wody ogólnodostępnej w sklepie, to niekiedy równowartość 250 butelek kranówki! Ponadto, wykorzystując butelki wielokrotnego użytku do napełniania ich wodą do picia mamy z głowy problem z plastikowymi opakowaniami.


Spotkajmy się w Słupskim Namiocie Ekologicznym


W związku z obchodami Światowego Dnia Wody i Światowego Dnia Recyklingu przypominamy o wysokiej jakości wody w naszym mieście i właściwej gospodarce odpadami komunalnymi. Zapraszamy Mieszkańców Słupska na degustację naszej świeżej, czystej i zdrowej wody kranowej w różnych propozycjach podania do naszego ekologicznego namiotu w dniu 22 marca od godziny 9.00 do godziny 13.00. Mieszkańcy Miasta, którzy w tym dniu bezbłędnie rozwiążą test wiedzy o wodzie i recyklingu otrzymają wysokiej jakości bidon na wodę, bądź ekologiczne torby wielokrotnego użytku.

 

Uwaga! Ilość bidonów i toreb ekologicznych jest ograniczona.
Zastrzegamy sobie także możliwość przeniesienia eventu do gmachu Ratusza Miejskiego w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Aktywna majówka. Od 1-5 maja darmowy rower miejski dla posiadaczy Słupskiej Karty Mieszkańca

Aktywna majówka. Od 1-5 maja darmowy rower miejski dla posiadaczy Słupskiej Karty Mieszkańca

A to gratka! W majówkę (1-5 maja) rowery miejskie będą dostępne za darmo dla osób posiadających Słupską Kartę Mieszkańca.

Aktywna majówka. Od 1-5 maja darmowy rower miejski dla posiadaczy Słupskiej Karty Mieszkańca
Słupska Majówka 2024: co, gdzie, kiedy

Słupska Majówka 2024: co, gdzie, kiedy

To będzie wyjątkowo długa, smaczna i odprężająca SŁUPSKA MAJÓWKA. Zobaczcie w naszej majówkowej książeczce, co-gdzie-i-kiedy będzie się działo od 1 do 5 maja w Słupsku.

Słupska Majówka 2024: co, gdzie, kiedy

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.