Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Aktualności

Dzień Ludzi Bezdomnych

śpiący bezdomny mężczyzna

14 kwietnia obchodzony jest w Polsce Dzień Ludzi Bezdomnych. Zainicjowany został przez Marka Kotańskiego, twórce stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności.

Celem święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób bezdomnych, jak i przełamywanie stereotypów dotyczących bezdomności.

Jest to również okazja, by uświadomić sobie, że ludzie bezdomni są częścią społeczeństwa i żyją wśród nas każdego dnia. Warto o tym pamiętać, nie tylko w dniu ich święta. Kryzys bezdomności może przytrafić się każdemu – niezależnie od wieku, wykształcenia, statusu.

Główną instytucją zapewniającą wszechstronną pomoc osobom bezdomnym przebywającym na terenie Miasta Słupska jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie z siedzibą przy ul. Słonecznej 15 D. Ośrodek prowadzi wielopłaszczyznowe działania w zakresie:

1) interwencji,

2) profilaktyki,

3) pomocy materialnej i rzeczowej,

4) pracy socjalnej polegającej m.in. na opracowaniu indywidualnego programu wychodzenia z bezdomności i wspieraniu w jego realizacji.

Na terenie miasta Słupska funkcjonują następujące placówki dla osób bezdomnych:

  1. Noclegownia - czynna cały rok, otwarta w godz. od 18:00 do 8:00. Pomocą objęte są osoby bezdomne trzeźwe, które zaakceptują regulamin placówki.
  2. Schronisko dla bezdomnych mężczyzn - czynna całodobowo przez cały rok. Zapewnia bezdomnym mężczyznom skierowanym decyzją administracyjną przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie tymczasowe schronienie. Każda skierowana osoba powinna mieć podpisany kontrakt socjalny. Pomocą objęte są tylko osoby zdolne do samoobsługi, których stan zdrowia nie zagraża zdrowiu i życiu innych osób przebywających w placówce. Wymogiem jest zaakceptowanie regulaminu placówki.
  3. Schronisko z usługami opiekuńczymi przeznaczone dla osób, które ze względu na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej opieki i pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, ale nie wymagają usług w zakresie świadczonym przez jednostkę całodobowej opieki, zakład opiekuńczo-leczniczy lub zakład opiekuńczo-pielęgnacyjny. Do placówki przyjmowane są osoby na podstawie decyzji administracyjnej z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.
  4. Mieszkanie chronione treningowe dla bezdomnych kobiet przy ul. Towarowej prowadzone przez Chrześcijańskie Towarzystwo Dobroczynne oraz Mieszkanie chronione treningowe dla bezdomnych mężczyzn przy ul. Tuwima prowadzone przez Stowarzyszenie Horyzont. Do placówek przyjmowane są osoby na podstawie decyzji administracyjnej z Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. W mieszkaniach prowadzony jest program usamodzielniania.
  5. Ogrzewalnia przy ul. Gdyńskiej 13 a - czynna cały rok, otwarta w godz. od 18.00 do 8.00 rano. Przeznaczona jest zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Placówka zapewnia niezbędną odzież w zależności do pory roku oraz podstawowe potrzeby higieniczne oraz ciepły napój.
  6. Świetlica przy ul. Gdyńskiej 13 a - otwarta w godz. od 10.00 do 18.00. W placówce realizowane są usługi ukierunkowane na zmianę sposobu myślenia i życia. Prowadzone są zajęcia w zakresie profilaktyki uzależnień.
  7. Łaźnia przy ul. przy ul. Gdyńskiej 13 a czynna w poniedziałki, środy i piątki w godz. od 9.00 do 14.00.
  8. Jadłodajnia MOPR przy ul. Jaracza 5 - osoby bezdomne, od poniedziałku do piątku w godzinach 12.00-14.00 mają możliwość skorzystania z ciepłego posiłku. Dodatkowo od godz. 14.00 wydawane są obiady osobom bezdomnym nie posiadającym decyzji administracyjnych przyznających posiłek.

Dziękujemy wszystkim Instytucjom, organizacjom pozarządowym i wolontariuszom zaangażowanym w poprawę sytuacji życiowej osób bezdomnych. To dzięki Waszej pracy, zaangażowaniu i dbałości o drugiego człowieka, osoby bezdomne uzyskują wsparcie i pomoc.

Stanowisko ds. strategicznych zadań z zakresu pomocy społecznej

Stanowisko ds. strategicznych zadań z zakresu pomocy społecznej

(59) 8488 253

Pokój 08

Urząd Miejski w Słupsku Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych pl. Zwycięstwa 1 76-200 Słupsk

wziss@um.slupsk.pl

Podziel się

Potrzebujesz szybkiego internetu? Zgłoś to na stronie internet.gov.pl

Potrzebujesz szybkiego internetu? Zgłoś to na stronie internet.gov.pl

Minister Cyfryzacji uruchomił portal INTERNET.GOV.PL – usługę, dzięki której każdy może: sprawdzić, czy w wybranej lokalizacji jest dostępny szerokopasmowy internet i jacy operatorzy go oferują; zgłosić potrzebę dostępu do internetu; zgłosić pustostan, czyli budynek, w którym nie jest potrzebny dostęp do internetu; oraz dowiedzieć się o planowanych rozbudowach sieci szerokopasmowej.

Potrzebujesz szybkiego internetu? Zgłoś to na stronie internet.gov.pl
Weekend zabaw - zapraszamy na Miejski (Dwu)dzień Dziecka w Słupsku

Weekend zabaw - zapraszamy na Miejski (Dwu)dzień Dziecka w Słupsku

To będzie weekend gier i zabaw na maksa! 1 i 2 czerwca Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka zaprasza wszystkie dzieci do wspólnej zabawy w pełnym przygód Parku Powstańców Warszawskich przy ulicy Szarych Szeregów w Słupsku. Przygotowaliśmy dla Was sporo atrakcji.

Weekend zabaw - zapraszamy na Miejski (Dwu)dzień Dziecka w Słupsku

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.