Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Aktualności

Dokarmianie ptaków zimą – jak robić to mądrze???

Ptak spożywa ziarna zamieszczone w siateczce (źródło: www.pixabay.com)

Dokarmianie ptaków jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym i głęboko zakorzenionym w tradycji. Powszechnie uważa się, że ptaki wymagają dokarmiania, zwłaszcza w zimie. Dokarmiając ptaki uważamy, że przyczyniamy się do ich ochrony, a nawet ratujemy im życie. Niestety, chcąc im pomóc często popełniamy błędy, które przynoszą więcej szkody niż pożytku, dlatego stosujmy się do zasady „Primum non nocere” (z łac. „po pierwsze nie szkodzić”).

Zatem odpowiedź na pytanie, czy dokarmiać ptaki, brzmi: dokarmiać, ale mądrze.

Dlatego warto pamiętać o najważniejszych zasadach prawidłowego funkcjonowania ptasiej stołówki i przestrzegać ich.

 

KIEDY DOKARMIAĆ PTAKI?

Ptaki zaczynamy dokarmiać dopiero wtedy, gdy temperatura spada poniżej 0ºC. Część gatunków – kaczki, łabędzie - dokarmiany dopiero wówczas, gdy pojawi się kra, zamarzną zbiorniki wodne. Zbyt wczesne wykładanie pokarmu może zaburzyć migrację niektórych gatunków ptaków, które normalnie w Polsce nie zimują. Początkowo wykładać powinniśmy małe ilości pokarmu, które zostaną na bieżąco zjedzone przez ptaki. Unikamy w ten sposób zalegania oraz zepsucia jedzenia. Dokarmianie kończymy wczesną wiosną, by stymulować ptaki do samodzielnych poszukiwań pokarmu.

 

JAK ZADBAĆ O "PTASIĄ STOŁÓWKĘ"?

Nikt z nas nie lubi jeść przy brudnym stole. Ptaki też potrzebują czystości! Zatem karmniki czyścimy regularnie z niezjedzonych ziaren oraz odchodów, dezynfekujemy je gorącą wodą, bez detergentów. W ten sposób zapobiegamy przenoszeniu chorób i drobnoustrojów między ptakami.

Pamiętajmy, że im cieplejsza jest zima, tym częściej trzeba sprzątać w karmniku – przy dodatnich temperaturach i dużej wilgotności pokarm szybciej się psuje i pleśnieje.

Natomiast jeżeli dokarmiamy ptaki wodne to nie wysypujmy pokarmu do wody. Zamieśćmy go na suchym fragmencie brzegu i tylko w takiej ilości, aby ptaki zjadły od razu. Mokry pokarm szybko pleśnieje, a tym samym szkodzi ptakom.

Ponadto przy wyborze miejsca dokarmiania wybierajmy lokalizację, w obrębie której nie zagraża ptakom żaden drapieżnik. Dodatkowo w pobliżu karmnika ustawiamy poidełko, gdyż w okresach silnych mrozów dostęp do wody jest ważny. Ptaki nie potrafią zaspokoić swojego pragnienia śniegiem czy lodem i stąd trudność ze znalezieniem odrobiny wody. W tym przypadku także ważne jest regularne sprawdzanie czy woda nie zamarzła, zwłaszcza w mroźne dni.

 

CZYM DOKARMIAĆ PTAKI?

Powinniśmy dokarmiać ptaki naturalnym pokarmem, który nie może być wilgotny, spleśniały, nieświeży, solony ani przyprawiany. Nie należy stosować produktów, które są szkodliwe dla ptactwa, np.: pieczywa, ciast, wędlin czy żółtego sera.

 

  • dla sierpówek, gołębi, kawek czy gawronów odpowiednie będą większe nasiona, gruba kasza lub kukurydza,
  • dla wróbli, sikor, kowalików, dzwońców czy trznadli najlepiej przeznaczyć mieszankę nasion zbóż, słonecznika czy płatki owsiane,
  • dla sikor i dzięciołów można powiesić kawałki niesolonej, surowej słoniny (musi być ona regularnie wymieniana - maksymalny czas odpowiedniej świeżości słoniny to 2 tygodnie (w przypadku temperatur ujemnych),
  • dla kosów lub kwiczołów możemy wywiesić jabłka, wysypać do karmnika owoce rokitnika, jarzębiny, borówki lub rodzynki,
  • ptaki wodne – głównie kaczki czy łabędzie należy dokarmiać ziarnem, kukurydzą lub drobno pokrojonymi warzywami.

Pamiętajmy, że karmnik to nie śmietnik, a w pomaganiu ptakom ważne są nie tylko chęci, ale również zdrowy rozsądek. Dokarmiajmy ptaki mądrze albo nie róbmy tego wcale.

Potrzebujesz szybkiego internetu? Zgłoś to na stronie internet.gov.pl

Potrzebujesz szybkiego internetu? Zgłoś to na stronie internet.gov.pl

Minister Cyfryzacji uruchomił portal INTERNET.GOV.PL – usługę, dzięki której każdy może: sprawdzić, czy w wybranej lokalizacji jest dostępny szerokopasmowy internet i jacy operatorzy go oferują; zgłosić potrzebę dostępu do internetu; zgłosić pustostan, czyli budynek, w którym nie jest potrzebny dostęp do internetu; oraz dowiedzieć się o planowanych rozbudowach sieci szerokopasmowej.

Potrzebujesz szybkiego internetu? Zgłoś to na stronie internet.gov.pl
Weekend zabaw - zapraszamy na Miejski (Dwu)dzień Dziecka w Słupsku

Weekend zabaw - zapraszamy na Miejski (Dwu)dzień Dziecka w Słupsku

To będzie weekend gier i zabaw na maksa! 1 i 2 czerwca Prezydentka Miasta Słupska Krystyna Danilecka-Wojewódzka zaprasza wszystkie dzieci do wspólnej zabawy w pełnym przygód Parku Powstańców Warszawskich przy ulicy Szarych Szeregów w Słupsku. Przygotowaliśmy dla Was sporo atrakcji.

Weekend zabaw - zapraszamy na Miejski (Dwu)dzień Dziecka w Słupsku

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.