Chcemy lepszego Świata. Jesteśmy KLIMATYCZNI
Chcemy lepszego Świata.
Jesteśmy KLIMATYCZNI
Niebawem obchodzimy Europejski Tydzień Mobilności oraz Europejski Tydzień Mobilności, których oficjalne terminy nakładają się na siebie, a w Słupsku łączoną kampanię prowadzimy w dniach 16, 17 i 18 i 22 września.
W dniach 16-18 września Zapraszamy Mieszkańców na Plac Zwycięstwa, przed Pomnik Żołnierza Polskiego na kolejne wydarzenie z cyklu: Eko-Spotkania w namiocie. W ramach spotkań wspólnie włączymy się w promowanie zrównoważonego transportu, lepszej jakości życia, a także poszerzymy wiedzę o przyrodzie, elementach środowiska naturalnego i sposobach jego ochrony.
Celem spotkań, które odbędą się w dniach 16-18 września (od godziny 9:00 do 15:00) jest wzmocnienie świadomości, włączenie Mieszkańców do działań promujących zrównoważony rozwój miasta. Na mieszkańcow będą czekać quizy i różnego rodzaju zadania z zakresu szeroko pojętej ekologii oraz upominki promujące zrównoważone podejście do środowiska – w tym m.in. ekologiczne torby i akcesoria rowerowe. Mieszkańcy będą mogli porozmawiać z pracownikami urzędu oraz spółek miejskich i poszerzyć wiedzę w zakresie zrównoważonego gospodarowania zasobami miejskimi.
Europejski Tydzień Zrównoważonego Rozwoju obchodzony w dniach 20-26 września to akcja w skali ogólnoeuropejskiej mająca na celu pobudzenie i uczynienie widocznymi działań, projektów i wydarzeń promujących zrównoważony rozwój.
25 września 2015 roku podczas posiedzenia Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku przyjęto „Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030”. Jej ważnym elementem są Cele Zrównoważonego Rozwoju (z którymi można zapoznać się pod adresem www.un.org.pl). Stanowią one mapę głównych wyzwań, przed jakimi stoi współczesny świat. Ich realizacja ma uczynić życie na Ziemi lepszym dla całego ekosystemu, a przede wszystkim stworzyć szansę na rozwój dla przyszłych pokoleń.
Należy stawić czoło wyzwaniom związanym z gwałtowną urbanizacją (np. bezpieczna utylizacja i gospodarka odpadami w miastach). Miasta powinny rozwijać się, jednocześnie musimy zadbać o poprawę efektywności wykorzystania zasobów, dążyć do ograniczenia zanieczyszczeń i przeciwdziałać ubóstwu. Jednym z takich przykładów jest polepszenie gospodarowania odpadami komunalnymi. W przyszłości miasta powinny zapewnić równe możliwości wszystkim ludziom oraz dostęp do podstawowych usług, energii, mieszkalnictwa, transportu i innych.
Europejski Tydzień Mobilności to kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 roku, odbywająca się corocznie od 16 do 22 września. To sztandarowa kampania informacyjna na temat zrównoważonej mobilności miejskiej.
Jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Promuje zrównoważony transport m.in.: komunikację publiczną, rowerową i ruch pieszy oraz zmianę zachowań związanych z przemieszczaniem się. Jej celem jest zachęcenie mieszkańców miast do zmiany przyzwyczajeń i wybierania zamiast samochodu alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze czy korzystania z komunikacji miejskiej. Tegoroczne hasło kampanii to: Współdzielenie przestrzeni publicznej.
Od 9 września br. mieszkańcy mogą również zarejestrować się do udziału w zaplanowanej na dzień 22 września Rowerowej Grze Miejskiej pod hasłem „Aktywny Dzień bez Samochodu z Miastem Słupsk”. Więcej informacji na stronie:
https://www.slupsk.pl/mieszkaniec/aktualnosci/zostaw-auto-jedz-rowerem