Bądźmy eko na cmentarzach!
Listopad a wraz z nim ważny dzień, w którym w sposób szczególny staramy się pamiętać o tych, których już nie ma wśród nas. Jednym z wyrazów pamięci o bliskich jest porządkowanie oraz dekorowanie ich grobów. W tym okresie znacząco wzrasta więc ilość produkowanych odpadów.
Jak podaje Portal Komunalny: „Polacy kupują co roku ok. 300 mln zniczy, co daje 8 sztuk na osobę. Wydatki na Wszystkich Świętych w skali kraju co roku przekraczają ponad 1 mld zł. Na same znicze Polacy wydają ok. 600-700 mln zł. Plastikowe lub szklane pojemniki w większości stanowią produkt jednorazowego użytku, a po wypaleniu się w nich wkładu trafiają do śmieci. Nawet te szklane nie są recyklingowane. Podobnie z ogromnymi ilościami plastikowych kwiatów, wiązanek i stroików, które szybko stają się wypłowiałe i trafiają do kontenera.” Znicze często zabrudzone są parafiną, sztuczne kwiaty i stroiki posiadają dodatkowo wiele elementów takich jak druty, styropian czy wstążki. Warto więc zastanowić się nad tym co kupujemy. Może zamiast wyrzucać znicze, które mamy i kupować kolejne, lepiej zakupić wkłady i wykorzystać posiadane osłony. A jeśli mamy dużo takich wielorazowych osłon - możemy udostępnić je na umieszczonych na cmentarzach specjalnych stojakach, aby ktoś inny mógł z nich skorzystać. Udekorujmy groby symbolicznie.
Pamiętajmy! Dzień Wszystkich Świętych jest dniem pamięci, nie prześcigajmy się więc i nie rywalizujmy w liczbie dekoracji na grobach naszych bliskich.
Ubiegłego roku, w okresie przygotowania i porządkowania po uroczystości Wszystkich Świętych, z naszych cmentarzy wywieziono na składowisko ponad 200 ton (!) odpadów nieulegających biodegradacji (zniczy, sztucznych kwiatów, wiązanek, doniczek).