7 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Świadomości Chorób Nadnerczy
Międzynarodowy Dzień Świadomości Chorób Nadnerczy obchodzony jest corocznie 7 kwietnia. Inicjatywę ustanowiło Międzynarodowe Konsorcjum ds. Chorób Nadnerczy, zrzeszające organizacje pacjentów z Europy, Ameryki Północnej, Południowej oraz Australii. Celem tego dnia jest podkreślenie, jak istotne jest szybkie rozpoznanie i leczenie chorób nadnerczy, które mimo że są stosunkowo rzadkie, mogą prowadzić do poważnych, a nawet zagrażających życiu stanów, zwłaszcza gdy diagnoza jest opóźniona lub błędna.
Nadnercza to niewielkie, parzyste narządy jamy brzusznej, mieszczące się na górnym biegunie nerek. Odpowiedzialne są m. in. za produkcję hormonów takich jak kortyzol, aldosteron czy adrenalina. Choroby nadnerczy, takie jak pierwotna czy wtórna niedoczynność (często związana z chorobą Addisona), charakteryzują się niespecyficznymi objawami, co często utrudnia ich diagnozowanie. W wyniku opóźnionej interwencji medycznej pacjenci mogą być narażeni na tzw. kryzys nadnerczowy – stan, w którym szybkie podanie hydrokortyzonu stanowi kluczowy element ratunkowy.
Choroby nadnerczy to schorzenia rzadkie, ale poważne, które mogą prowadzić do stanów zagrożenia życia. Niestety, ze względu na niespecyficzne objawy, pacjenci często otrzymują błędną lub opóźnioną diagnozę, co znacząco zwiększa ryzyko powikłań zdrowotnych, a w skrajnych przypadkach – śmierci. Mimo rozwoju medycyny, wielu pacjentów nadal zmaga się z licznymi trudnościami systemowymi i społecznymi.
Warto wiedzieć o tych zagrożeniach, aby dbać o swoje zdrowie i rozumieć innych chorych.
Więcej informacji w linku: https://chorobaaddisona.org.pl