Omiń menu i przejdź do treści strony

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Udostępniamy informator o ofercie słupskich szkół ponadpodstawowych. Pobierz tutaj

Pobierz tutaj

Aktualności

25 listopada – 10 grudnia światowa kampania „16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć ”

zdjęcie przedstawia  zamazaną postać kobiety i pięść mężczyzny (fot. pixabay)

    25 listopada, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. Tego dnia od  29 lat rozpoczyna się światowa kampania „16 dni Akcji Przeciwko Przemocy ze względu na Płeć”. Kampania  trwa  do 10 grudnia, który jest  Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka. Wybór tych właśnie dni ma podkreślić  związek pomiędzy przemocą wobec kobiet,  a naruszaniem praw człowieka. Ma zwrócić uwagę,  że prawa kobiet są niezbywalną i integralną częścią praw człowiek, a przemoc wobec kobiet jest łamaniem praw człowieka, a nie sprawą prywatną. Przemoc wobec kobiet  nie tylko wprost narusza prawo kobiet do życia, wolności i bezpieczeństwa osobistego, ale również ogranicza i uniemożliwia kobietom korzystanie z innych praw, i wolności, które im przysługują. Przemoc pojawia się we wszystkich grupach społecznych i nie zależy od poziomu wykształcenia, zamożności czy przynależności do danej klasy albo kultury.  Edukacja na temat przemocy domowej stanowi podstawę walki z tym problemem. Kobiety – ofiary przemocy w rodzinie, muszą wiedzieć, że nie powinny tolerować przemocy i że powinny przerwać milczenie. Sprawcy przemocy domowej, muszą mieć z kolei świadomość, że niszcząc życie ofiar popełniają przestępstwo i że mogą uzyskać pomoc w zaprzestaniu stosowania przemocy. Wreszcie konieczne jest uświadomienie świadków przemocy, że ich milczenie wspomaga przemoc. Każdy z nas ma obowiązek udzielania pomocy osobom, które doświadczają przemocy.

Kampania „Białej Wstążki”

    Inauguracją akcji „16 dni działań przeciwko przemocy ze względu na płeć” będzie kampania „Białej Wstążki”. Kampania ta zainicjowana została przez kanadyjskich mężczyzn w 1991 roku, którzy postanowili, że włączą się w działania na rzecz przemocy wobec kobiet. Jako symbol akcji wybrali białą wstążkę – znak niewinności mówiący „My, mężczyźni, sami nie będziemy sprawcami przemocy i będziemy przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy: fizycznej, psychicznej i seksualnej, stosowanej wobec kobiet”. Jest to największa kampania mająca na celu przeciwdziałanie przemocy względem kobiet i prowadzona jest w ponad 55 krajach na całym świecie. Jest protestem przeciwko dyskryminacji wynikającej z uwarunkowań historycznych, środowiskowych i społecznych.
    
W tegorocznej  kampanii, szczególną uwagę poświęca się tematom:
przemoc wobec kobiet z niepełnosprawnościami
przemoc wobec kobiet w świecie pracy
przemoc w sytuacji pandemii
Informacje dotyczące kampanii zamieszczone są na stronie: http://kampania16dni.pl/aktualnosci/
    

Na terenie naszego miasta funkcjonują instytucje i organizacje zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy domowej. Szczegółowe informacje opublikowane są  są na stronie miejskiej pod adresem: https://mopr.slupsk.pl/strona/punkt-interwencji-kryzysowej-i-przeciwdzialania-przemocy-w-rodzinie-juz-otwarty
Osoby będące w sytuacjach kryzysowych mogą skorzystać z funkcjonującej w mieście PIKBAZY. Jest to punkt Interwencji Kryzysowej i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, w którym każdy mieszkaniec i mieszkanka Słupska, a także, na mocy porozumień międzygminnych mieszkańcy Gminy Słupsk i Gminy Kobylnica, który znalazł się w kryzysie z powodu doświadczania przemocy w rodzinie lub z innych nagłych przyczyn, np. utrata zatrudnienia, śmierć bliskiej osoby, kryzys zdrowotny, rozpad związku itp., w Punkcie otrzyma interdyscyplinarną, specjalistyczną pomoc i wsparcie. Wsparcie jest udzielane bez względu na wiek, płeć, dochód, rasę, wyznanie, czy przekonania.         
     Również w tym roku w naszym mieście w ramach akcji 16 dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć będą realizowane zadania:

  • Fundacja Indygo wraz ze Spółdzielnią Socjalną Remedium realizacja zadania „Przemoc to niemoc” polegające na organizacji motywacyjnego programu profilaktycznego.

 

  • Stowarzyszenie Seniorów Ziemi Słupskiej „Alternatywa” realizacja zadania „Aktywność seniorów formą przeciwdziałania uzależnieniom i przemocy w rodzinie – Pierwsze Słupskie dni walki z uzależnieniami i przemocą” – są to warsztaty fotograficzne, florystyczno – rękodzielnicze, wykłady z zakresu profilaktyki uzależnień oraz przemocy w rodzinie.

O realizacji ww. projektów będziemy Państwa informować na bieżąco.


Ważne strony:
https://www.slupsk.pl/mieszkaniec/zdrowie-i-sprawy-spoleczne/telefony-wsparcia
http://www.niebieskalinia.pl/
http://www.parpa.pl/

Chłopiec z podniesionymi kciukami do góry, w tle dwoje dzieci i nauczycielka
Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025

Zbliża się termin rekrutacji do przedszkoli miejskich.

Nabór do przedszkoli miejskich na rok szkolny 2024/2025
Informator przedszkolaka

Informator przedszkolaka

Zachęcamy do zapoznania się z informatorem przedszkolaka na rok szkolny 2024/2025 stanowiącym swoisty przewodnik po placówkach wychowania przedszkolnego w naszym mieście.

Informator przedszkolaka

Kalendarz wydarzeń

Alert!
Słupska Karta Mieszkańca- www.slupskakarta.pl - zyskaj rabaty i preferencje
Informacje nt. nieodpłatnej pomocy prawnej i bezpłatnych porad obywatelskich znajdziesz TUTAJ.
Najnowsze informacje dot. szczepień przeciwko COVID-19 dostępne są TUTAJ.