23. Objazdowy Festiwal WATCH DOCS
23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie jest organizowany przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z wieloma partnerami z całej Polski: organizacjami pozarządowymi, ośrodkami akademickimi, teatrami, kinami i innymi instytucjami kulturalnymi. W Słupsku kolejny raz festiwal współorganizuje kino Rejs Słupskiego Ośrodka Kultury - zapraszamy od 22 do 27 kwietnia 2025.
W tym roku festiwalowe filmy oglądać będzie można aż w czterech miejscach: w kinie Rejs, Cepelinie, w Bibliotece Pedagogicznej i na Uniwersytecie Pomorskim. Dostęp do wszystkich projekcji filmowych jest bezpłatny.
PROGRAM FESTIWALU:
- 22 kwietnia, godzina 18:00 - Przechwycone /Rejs/
- 22 kwietnia, godzina 20:00 - Zróbmy hałas /Cepelin/
- 23 kwietnia, godzina 12:30 - Moja siostra /Biblioteka Pedagogiczna/
- 23 kwietnia, godzina 18:00 - Antidotum /Rejs/
- 24 kwietnia, godzina 10.30 - Czarna owca /Uniwersytet Pomorski/
- 24 kwietnia, godzina 11.00 - Zróbmy hałas /Uniwersytet Pomorski/
- 24 kwietnia, godzina 16:00 - Queer Camp /Rejs/
- 25 kwietnia, godzina 20:00 - Moja siostra /Cepelin/
- 25 kwietnia, godzina 20:00 - Nie jesteś sama /Rejs/
- 26 kwietnia, godzina 16:00 - Palestyna, której nie było /Rejs/
- 26 kwietnia, godzina 20:00 - Adidas. Stać cię na więcej /Cepelin/
- 27 kwietnia, godzina 20:00 - Oszukane /Cepelin/
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:
- 23 kwietnia, godzina 12:30 - dyskusja po filmie Moja siostra z udziałem gości: Sylwia Moch- Piątek, Przemysław Kaca, Łukasz Pałka /Biblioteka Pedagogiczna;
- 24 kwietnia, godzina 10.30 - dyskusja po pokazach Czarna owca i Zróbmy hałas, moderowana przez Grzegorza Piekarskiego /Uniwersytet Pomorski;
- 26 kwietnia, godzina 16:00 - prelekcja Agnieszki Jarzewicz przed filmem Palestyna, której nie było /Rejs;
- 26 kwietnia , godzina 20:00 - dyskusja po filmie Adidas. Stać cię na więcej, moderowana przez Bartosza Murawskiego /Cepelin.
FESTIWALOWE MIEJSCA:
- kino Rejs, Słupski Ośrodek Kultury, al. 3 Maja 22;
- Instytut Pedagogiki i Psychologii, Uniwersytet Pomorski, ul. Boh. Westerplatte 64, sala 316;
- Pomorska Biblioteka Pedagogiczna, ul. Stefana Jaracza 18a;
- klubokawiarnia Cepelin, ul. Stary Rynek 7.
Organizator: Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Współorganizatorzy: kino Rejs, Słupski Ośrodek Kultury, Kluboksięgarnia Cepelin, Instytut Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Pomorskiego, Europe Direct Słupsk, Pomorska Biblioteka Pedagogiczna w Słupsku.
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Ambasada Królestwa Niderlandów, Open Society Foundations.
Partnerzy: ChaiTea.
Patroni medialni: OKO.press, ngo.pl, Nowa Polszcza.
Objazdowy Festiwal WATCH DOCS w Słupsku odbywa się pod honorowym matronatem Słupskiej Rady Kobiet.
GOŚCIE FESTIWALU:
1. Agnieszka Jarzewicz - fundatorka i prezeska Fundacji Europa dla Pokoju, której siedzibą jest miasto Słupsk. Ekspert zewnętrzny dla Komisji Europejskiej. Studiowała kulturoznawstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie następnie uzyskała doktorat z filozofii, specjalizując się w filozofii języka i komunikacji.
2. Sylwia Moch-Piątek - certyfikowana terapeutka, trenerka TSR i hipnoterapeutka, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z trudną młodzieżą i rodzinami dysfunkcyjnymi. Posiada szeroką wiedzę z zakresu terapii i socjoterapii, a także doświadczenie zawodowe zdobyte podczas pracy w sądzie jako kurator rodzinny. Od 2019 roku tworzy przestrzeń warsztatową dla kobiet w Lawendowym Zakątku Machowino, łącząc swoją pasję do terapii z miłością do natury.
3. Przemysław Kaca - pedagog i koordynator rodzinnej pieczy zastępczej w PCPR w Słupsku. Wiceprezes Fundacji Latorośl, a także edukator profilaktyczny. Realizator działań edukacyjno - profilaktycznych Hip-hop Druga Szansa oraz autor książek pt. SNY Z BETONU i Hip-hop jako narzędzie resocjalizacji młodzieży. Zdobywca Popkillera w 2023 roku - w kategorii DO WHAT MOVES YOU. Pasjonat kultury hip-hop.
4. Bartosz Murawski - medioznawca, filmoznawca, prelegent DKF "Projekcja" w kinie Rejs, absolwent nauk politycznych na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz kulturoznawstwa na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
5. Łukasz Pałka - rysownik, tatuator, prezes Stowarzyszenia Ekipa Słupsk. Beatboxer oraz pasjonat kultury hip-hop. Od wielu lat współpracuje z Przemysławem Kacą w ramach działań Hip-hop Druga Szansa.
6. Grzegorz Piekarski - adiunkt w Instytucie Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, edukator antydyskryminacyjny, członek Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej.