Omiń menu i przejdź do treści strony
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska

Aktualności

20 MAJA - ŚWIATOWY DZIEŃ PSZCZÓŁ

pszczoła siedzi na żółtym kwiacie i zbiera nektar

     W dniu 20 maja obchodzony jest "Światowy Dzień Pszczół". Święto to obchodzone od 2018 roku zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych z inicjatywy Słowenii. Celem jego jest podkreślenie znaczenia pszczół w pozyskiwaniu żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla nich.

    Miasto Słupsk od wielu lat podejmuje szereg działań, mających na celu zachowanie bioróżnorodności biologicznej oraz zasobów przyrodniczych, również takich przedsięwzięć, które mają na celu ochronę pszczół i propagowanie idei pszczelarstwa. Stąd też m. in. w 2017 roku otrzymaliśmy tytuł Gminy Przyjaznej Pszczołom, a w 2021 roku przystąpiliśmy do realizacji projektu "Miejskiej pasieki".

     Większości z nas pszczoły kojarzą się z jednym gatunkiem owada – z pszczołą miodną, dzięki której mamy miód i inne produkty pszczele. Jednak nie jest ona jedyną pszczołą występującą w Polsce, a tym bardziej jedynym zapylaczem. W naszym kraju żyje około 470 gatunków owadów, które należą do rodziny pszczołowatych. W większości są to pszczoły samotnice, które nie dają miodu, ale mają także ważny udział w zapylaniu roślin.

   Niestety w ostatnich latach obserwujemy zmniejszenie populacji owadów zapylających. Ogromnym zagrożeniem dla tych owadów jest intensyfikacja rolnictwa, nadmierne czy nieprawidłowe stosowanie środków ochrony roślin i nawozów, patogenów, zanieczyszczenie środowiska i zmiana klimatu.

    Owady zapylające są wypierane przez człowieka ze swoich naturalnych siedlisk. W mniejszym lub większym stopniu, bezpośrednio lub pośrednio - każdy z nas przyczynia się do tego. Dlatego zachęcamy do wspierania zapylaczy. Poniżej przedstawiono kilka sposobów jak im pomóc.

 

 1. Twórzmy ogrody przyjazne zapylaczom.

Aranżując ogród, kącik na balkonie, zieleń obok domu powinniśmy zaplanować przestrzeń tak by stale mieć w niej kwitnące rośliny, które będą pokarmem dla zapylaczy. Wybierajmy takie, które nie tylko cieszą oko, ale są przede wszystkim doskonałą bazą pokarmową dla zapylaczy.

 

2. Nie wypalajmy traw!

Takie działanie wyjaławia glebę i niszczy pozytywne mikroorganizmy w niej zawarte. Dodatkowo zniszczeniu mogą ulec lęgi oraz naturalne pożytki i siedliska pszczół.

 

3. Zapewniajmy zapylaczom dostęp do wody.

To bardzo ważne by pszczołom zapewnić także dostęp do wody. Możesz napełnić wodą podstawki od doniczki. Jednak pamiętaj o podstawowej zasadzie: im więcej miejsca do siedzenia, tym lepiej. W poidełku nie może być dużej przestrzeni z wodą, gdyż owady są delikatne i mogą się po prostu w nim utopić. Dlatego możesz ułożyć tam mech, kamyki, szyszki, rzeczy które będą idealnym lądowiskiem dla owadów. Pamiętaj także by regularnie kontrolować wodę, by nie zalęgły się w niej larwy komarów oraz by jej nie zabrakło w upalne dni.

 

4. Zostawiajmy w ogrodzie miejsce „półdzikie”.

Pszczoły chętnie zagospodarują sobie dzikie lub półdzikie miejsca z roślinnością. W miejscu takim (dla ułatwienia) możemy postawić domek dla owadów.

 

5. Budujmy domki dla dzikich pszczół.

Może w Twoim ogrodzie znajdzie się trochę miejsca na schronienie dla pszczół?

Wystarczy trochę trzciny lub innych łodyg pustych w środku, do tego kora drzew, słoma albo cegła dziurawka. Możesz też wydrążyć otwory w suchym drewnie. Pamiętaj o daszku chroniącym przed deszczem. Pszczoły lubią stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

 

6. Nie stosujmy pestycydów.

Chemiczne środki ochrony roślin są największym zagrożeniem dla pszczół. W ciągu jednej chwili mogą doprowadzić do zagłady całej pasieki. Nawet jeśli nie jesteś rolnikiem, ogranicz stosowanie pestycydów w swoim ogrodzie.

 

To tylko wybrane sposoby pomocy zapylaczom.

 

Pamiętajmy chronić pszczoły może każdy z nas!

 

Zaplanuj wystrzałową majówkę w Słupsku - co, gdzie, kiedy

Zaplanuj wystrzałową majówkę w Słupsku - co, gdzie, kiedy

1–4 maja Słupsk zamieni się w stolicę dobrej zabawy, pysznego jedzenia i kultury! Przed nami Festa Italiana, Piknik Smaków, koncerty w plenerze, festiwal SALWA, seanse filmowe dla dzieci i dorosłych, spektakle komediowe i imprezy w klubach. Sprawdź rozkład jazdy Słupskiej Majówki 2025 i zaplanuj swój długi weekend – będzie się działo.

Zaplanuj wystrzałową majówkę w Słupsku - co, gdzie, kiedy
Potrójny Jubileusz Miasta Słupska

Potrójny Jubileusz Miasta Słupska

Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania!

Potrójny Jubileusz Miasta Słupska

Kalendarz wydarzeń

Symbol uwagi Alert!
Dzieje się w Słupsku! Zaplanuj kwiecień pełen rozrywki i inspirujących spotkań!
Trwa rekrutacja do miejskich żłobków na rok 2025/2026
Informator na rok szkolny 2025/2026 - oferta szkół ponadpodstawowych 
Trwa nabór do klas pierwszych szkół podstawowych oraz do przedszkoli na rok szkolny 2025/2026