18 lutego – Światowy dzień baterii
Corocznie na polski rynek trafia ponad 130 tysięcy kilogramów baterii i akumulatorów!
Każda bateria oraz sprzęty elektroniczne, które je posiadają, jak np.: telefony, laptopy, tablety - to źródło metali ciężkich, takich jak: ołów, kadm, rtęć, nikiel czy cynk. W jednej tonie zużytych baterii znajduje się ok. 210 kg żelaza, 160 kg cynku, 3 kg rtęci, 0,5 kg kadmu oraz kilka kilogramów niklu i litu. Składniki te nie ulegają neutralizacji w środowisku, a ich uwolnienie stanowi poważne zagrożenie dla całego ekosystemu, prowadzi do skażenia gleby i wody w zbiornikach oraz zagraża życiu organizmów na ziemi. Ołów - powoduje choroby nerek, przewodu pokarmowego, nadciśnienie tętnicze, rtęć - prowadzi do uszkodzenia układu nerwowego, kadm – ma wpływ na powstawanie zmian nowotworowych.
Firmy zajmujące się recyklingiem baterii mają możliwość odzyskania 90% wszystkich jej składników, które mogą być zastosowane do produkcji kolejnych przedmiotów. Głównym produktem, który powstaje z recyklingu baterii i akumulatorów jest ołów rafinowany wysokiej czystości oraz jego stopy, które bardzo często wykorzystywane są przy wytwarzaniu nowych akumulatorów i baterii, a z którego można również wykonać rury, pręty, druty lub taśmy. W wyniku procesów fizykochemicznych powstaje również m. in. krystaliczny siarczan sodu o wysokiej czystości, który może być wykorzystany w przemyśle chemicznym, szklarskim, tekstylnym i papierniczym, natomiast odzyskany polipropylen i polietylen wykorzystywane są do produkcji tworzyw sztucznych. Dzięki takiemu zamkniętemu cyklowi nie tylko walczymy z problemem składowania odpadów, ale też oszczędzamy środowisku ponoszenia kosztów wydobycia i wytwarzania nowych surowców. Recykling jest procesem, który przynosi globalne korzyści.
Zużyte baterie Mieszkańcy Słupska powinni:
- przekazać do Punktów Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych zlokalizowanych przy ul. Bałtyckiej 11A lub ul. Szczecińskiej 112;
- przekazać do sklepów o powierzchni handlowej powyżej 25 m2 oraz hurtowni, mających w swojej ofercie baterie i akumulatory (placówki temają obowiązek nieodpłatnego przyjęcia zużytych ogniw swoich klientów);
- umieścić w specjalnych pojemnikach zlokalizowanych na terenie Miasta w placówkach użyteczności publicznej, np. w budynku Urzędu Miejskiego w Słupsku.
Wspólnie dbajmy o nasze środowisko!