Omiń menu i przejdź do treści strony

Kultura

Historia od kuchni, czyli europejskie i polskie książki kucharskie

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku zaprasza na kolejne spotkanie poświęcone europejskim tradycjom kulinarnym. Tytuł najbliższego spotkania to „Historia od kuchni, czyli europejskie i polskie książki kucharskie”.
Tym razem opowiemy czym w dawnych czasach była książka kucharska, jakie były jej początki i związki z domowymi inwentarzami oraz jakiego rodzaju przepisy zawierała. Przemkniemy od starożytności i średniowiecze, przez czasy nowożytne, by finiszować w początkach XX wieku. Skupimy się głównie na tradycji staropolskiej i polskiej, ale nie zabraknie też opowieści o kuchni niemieckiej czy francuskiej.
Spotkanie poprowadzi Anna Sujecka, historyk sztuki z Działu Historyczno-Artystycznego MPŚ.
Cykl spotkań towarzyszy prezentacji stałej ekspozycji sztućców „Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku”, prezentowanej w słupskim Zamku Książąt Pomorskich od września 2020 roku.
Spotkania w ramach cyklu:
Otwarte oprowadzenie po wystawie (23 marca 2025)
Historia sztućców w Europie i Stanach Zjednoczonych (6 kwietnia 2025)
Historia od kuchni, czyli europejskie i polskie książki kucharskie (27 kwietnia 2025)
Syty głodnego nie zrozumie, czyli co jadano w chałupie, pałacu i klasztorze
Między wódką a zakąską, czyli opowiastki o alkoholu
Serdecznie zapraszamy.
Wstęp wolny.

Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku - ul. Dominikańska 5-9

Data wydarzenia 
Oferta szkół ponadpodstawowych na rok 2026/2027

Oferta szkół ponadpodstawowych na rok 2026/2027

Przed Wami ważny moment – wybór szkoły ponadpodstawowej, który będzie kolejnym krokiem na drodze edukacyjnej

Oferta szkół ponadpodstawowych na rok 2026/2027
Zmiany w regulaminie Słupskiego Budżetu Obywatelskiego - konsultacje społeczne

Zmiany w regulaminie Słupskiego Budżetu Obywatelskiego - konsultacje społeczne

W tym roku czekają nas zmiany dot. regulaminu Słupskiego Budżetu Obywatelskiego. Zapraszamy do udziału w konsultacjach społecznych, w trakcie których będziemy zbierać opinie nt. nowych zapisów uchwały.

Zmiany w regulaminie Słupskiego Budżetu Obywatelskiego - konsultacje społeczne

Kalendarz wydarzeń

Symbol uwagi Alert!
Jak założyć skrzynkę do e-Doręczeń? Wystarczy kilka prostych kroków!
Kwiecień w mieście - zaplanuj miesiąc pełen wiosennych inspiracji, wydarzeń i emocji!
Słupsk łączy! Informator dla nowych mieszkańców dostępny TUTAJ
Bilet w kilka sekund? Z Systemem FALA to możliwe! Więcej informacji na stronie https://systemfala.pl/