Omiń menu i przejdź do treści strony
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska
Dekoracyjny pattern z budynków

Jubileusz Miasta Słupska

Jubileusz Miasta Słupska

Kultura

21. Sam na scenie - Wiesław Komasa - “Jak się wszystko dziwnie plecie”

„Jak się wszystko dziwnie plecie”

na podstawie opowiadania Romana Brandstaettera „Ja jestem Żyd z Wesela” oraz scen z „Wesela” i fragmentu tekstu ze „Studium o Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego

scenariusz, reżyseria i wykonanie – Wiesław Komasa

muzyka – kompozycja „Lament” Dariusza Janusa

Bezpłatne wejściówki dostępne są w Ośrodku Teatralnym Rondo przy ul. Niedziałkowskiego 5a. Obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem tel. (59) 842 63 49

Wiesław Komasa jest jednym z najbardziej wyrazistych twórców – aktorów w polskim świecie monodramu. Wypracował autorski styl jednoosobowej wypowiedzi scenicznej, opartej przede wszystkim na głębokiej analizie tekstu i jego kameralnym, wręcz intymnym w swej prostocie i bezpośredniości, wykonaniu. Jak sam mówi o spektaklu „Jak się wszystko dziwnie plecie”: Życie w opowiadaniu Romana Brandstaettera i kreatywność teatralna tego samego życia w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego budują smutny los bohatera mojego monodramu. I tak toczy się ta przedziwna historia Życie –Teatr, Teatr-Życie, którą od prapremiery krakowskiej (1901 rok) grają i oglądają kolejne pokolenia aktorów i widzów. I prawie nikt nie pamięta, że za fikcyjną akcja „Wesela” kryje się coś więcej. Poplątane to wszystko, a jednak prawdziwe.

Jako monodramista zadebiutował 53 lat temu spektaklem „Wołający” wg starotestamentowej Księgi Eklezjasty i poezji polskiej. W poetyce teatru jednego aktora zrealizował również „Moją bajkę” wg tekstów Edwarda Stachury, Rabindtanatha Tagore i Hermana Hessego; „Odejście Kaina” wg Marianny Bocian; „Z kilkoma małymi poprawkami” wg opowiadania Andrzeja Pastuszka „Brat”; „Moje źródła” wg wierszy Adama Mickiewicza, Jana Kochanowskiego, Józefa Witlina i Rabindtanatha Tagore; „Dopokąd idę” wg tekstów poetyckich, „Yorick, czyli spowiedź błazna” wg Williama Szekspira i „Różewiczogranie” wg wierszy Tadeusza Różewicza. Jego spektakle były prezentowane i nagradzane m.in. na Toruńskich i Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora.

Za swoje dokonania artystyczne w teatrze, filmie, telewizji, teatrze radiowym oraz działalność edukacyjną – wieloletni wykładowca warszawskiej Akademii Teatralnej – został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Wiesław Komasa i jego monodramy są bohaterami książki „Wędrowanie… Jednoosobowy teatr Wiesława Komasy” autorstwa dobrze znanej słupskiej publiczności jurorki i laureatki naszego finału, dr hab. Katarzyny Flader-Rzeszowskiej. Książka jest jedną z 18 publikacji poświęconych współczesnemu dorobkowi polskiego i światowego monodramu, wydawanych przez Wrocławskie Towarzystwo Przyjaciół Teatru w ramach „Czarnej serii z Hamletem”.

Teatr Rondo
ul. Niedziałkowskiego 5a

Data wydarzenia 
logo Słupska
Strategia Polityki Społecznej Miasta Słupska na lata 2026–2032

Strategia Polityki Społecznej Miasta Słupska na lata 2026–2032

ankieta skierowana do mieszkańców Miasta Słupska

Strategia Polityki Społecznej Miasta Słupska na lata 2026–2032
Słupski Jarmark Bożonarodzeniowy 2025

Słupski Jarmark Bożonarodzeniowy 2025

Już w najbliższy czwartek startuje Słupski Jarmark Bożonarodzeniowy! Znajdziecie tam aż 14 stoisk ze świątecznymi ozdobami, prześlicznymi stroikami, aromatycznym jedzeniem oraz z rozgrzewającymi napojami. ​

Słupski Jarmark Bożonarodzeniowy 2025

Kalendarz wydarzeń

Symbol uwagi Alert!
Dzieje się w Słupsku - świątecznie! Zaplanuj grudzień pełen rozrywki i inspirujących spotkań!
Bilet w kilka sekund? Z Systemem FALA to możliwe! Więcej informacji na stronie https://systemfala.pl/